BUDYNEK A

4-latki TYGRYSKI

 

Nauczycielki:  mgr Urszula Rasek,  mgr Edyta Sendela

 

ROK SZKOLNY 2014/2015

 

Pomaleńku przez podwórze idą sobie dzieci kurze.

W kropki,  w ciapki, malowanki,  bo to miały być pisanki.

Wszystkiego najlepszego z okazji świąt Wielkanocnych.

 

27 marca pojechaliśmy do Palmiarni w Gliwicach. Trochę padało, więc na początku wyprawy humorki były "takie sobie", ale już po przybyciu na miejsce widać było, że będzie nieźle....Spore wrażenie sprawił już sam duży i przeszklony budynek palmiarni w centrum parku, który o tej porze roku jest jeszcze szary, mało zielony no i ....mokry. Ale za to było "poletko" krokusów i wielkanocne jajo. A wśrodku palmiarni......dżungla ! Duże wrażenie na nas wszystkich zrobiły ogromne palmy (nawet ponad 100- letnie), bananowce, drzewo kielbasiane, mandarynki i cytryny na drzewach, a potem przeróżne rodzaje kaktusów (jeden mały przywieźliśmy na pamiątkę - kupiony w sklepiku, oczywiście). Widzieliśmy świnkę morską, królika, papugi, żółwie, ale najpiękniejsze były oczywiście ryby w czterech olbrzymich akwariach- z czterech środowisk słodkowodnych- Amazonii, Tanganiki, rzek Azji południowo-wschodniej oraz polskich rzek. Dużym zainteresowaniem cieszyły sie też oczka wodne w pawilonie tropikalnym z sumami afrykańskimi, piraniami i pielęgnicami pawiookimi oraz ukrywający się przed ciekawskimi oczkami  kameleon.

 

          DRODZY  RODZICE „TYGRYSKÓW”

Trochę niespodziewanie mamy okazję doświadczyć lata tej wiosny. Możemy pojechać wspólnie z „małą 4” (czyli drugim budynkiem) do PALMIARNI  w Gliwicach.

Będziemy mogli obejrzeć tam okazy flory i fauny z różnych stron świata. Największym hitem są tam piękne akwaria z egzotycznymi rybami oraz ponad 6000 roślin, terraria z gadami i ptaki.

Wyjazd zaplanowany jest na piątek,  27 marca.

Śniadanie w tym dniu wcześniej, bo o godz. 8.00, wyjazd o 8.45- planowany powrót ok. 13.00- 13.30 (i wtedy obiad). Zabierzemy z przedszkola bułeczki i coś do picia, dlatego prosimy nie dawać dzieciom plecaków z prowiantem. Możliwość wystąpienia choroby lokomocyjnej prosimy zgłosić wcześniej wychowawcom.

Koszt wyjazdu wynosi 20 zł (3,50 zł bilet do palmiarni + autokar).

    „EKOLOGIA  I  MY”

                To tytuł kolejnego spotkania w ramach  zajęć z cyklu „KINOPRZEDSZKOLE”. Tym razem pojechały dzieci z „Tygrysków”, „Misiów”, „Jeżyków” i „Motylków”. Pogoda wspaniała ( czuć już wiosnę ), w poniedziałek 16 marca, tuż po śniadaniu pojechaliśmy do Pałacu Kultury Zagłębia. Tam już czekał na nas pan Grzegorz i jego ekipa, która zajęła się nami. Poprzez różne zagadki, filmy  o Balim, Pomysłowym Dobromirze i inne utrwalaliśmy nasze wiadomości o zjawiskach pogodowych oraz o ekologicznym zachowaniu, czyli segregowaniu różnych odpadów, oszczędzaniu energii. Czy wiedzieliście, że bluza polarowa powstaje z 35 plastikowych butelek?   Zobaczyliśmy także co jeszcze można zrobić z butelek plastikowych. Bardzo nam się podobała tratwa oraz domek.

                W czerwcu spotkamy się jeszcze na jednym spotkaniu , tym razem o bezpieczeństwie. Niedługo będą wakacje, więc się nam te zajęcia bardzo przydadzą .

Kolejne spotkanie z utworami Pana Tuwima odbyło się 12 marca. Całe poświęcone  Słoniowi Trąbalskiemu, było bardzo wesołe i....głośne, a efekty obejrzeć możecie w naszej galerii zdjęć (chociaż nie wszystko, co ciekawe się tam zmieścilo....). 

 

"Tuwimowy zawót głowy"- taki tytuł nosi pogram własny Pani Kamili z Biblioteki Pedagogicznej w Dąbrowie Góniczej. Spotkania z Panią Kamilą rozpoczęliśmy w śodę,  4 marca od "Rzepki" . Potem były jeszcze wiersze o warzywach i o kózce, która tak skakała, że aż nóżkę złamała. W trakcie zajęć, oprócz czytania utworów Pana Tuwima, mamy także inne atrakcje, np. szukanie zgubionych rzepek, tańce, piosenki, zabawy ruchowe i zajęcia plastyczne. Następne spotkanie z Panem Tuwimem oraz Panią Kamilą z biblioteki już w najbliższy czwatek ( i kolejne do końca marca).

W czwartek, 19 lutego, w naszej sali stanął namiot z kopułą sferyczną, a w nim planetarium ! Trochę ( a nawet bardziej niż trochę !) baliśmy się czarnego "potwora" z ciemnością w środku, ale przecież weszliśmy tam całą grupą, z naszą panią......i okazało się, że wcale nie jest tak strasznie. Leżeliśmy sobie wygodnie na materacach, a nad naszymi glowami było i Słońce, i cały Układ Słoneczny, i gwiazdozbiory......Lecieliśmy w kosmos rakietą, a sympatyczny piesek- listonosz opowiedział  nam, co to są meteoryty, jak krąży woda w przyrodzie, skąd się biorą chmury i śnieg.....                               i mnóstwo innych "kosmicznych" ciekawostek. 

 

 INFORMACJE DLA RODZICÓW „TYGRYSKÓW”

19 02 – czwartek- objazdowe planetarium dla dzieci w przedszkolu  – koszt  - 5 zł

20. 02 -  piątek – zapraszam na indywidualne konsultacje w godz. 15.00- 15.30

16. 03 – poniedziałek-  po śniadaniu , wyjazd do kina „Kadr” w PKZ  na cykl Kino Przedszkole – koszt wyjazdu – 18 zł ( bilet + autokar)-  prosimy wpłacać do wychowawców grupy do 12. 03

30. 03 – poniedziałek – po śniadaniu , wyjazd do Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie na bajkę „Calineczka” – koszt wyjazdu  23 zł  (15 zł bilet + autokar), prosimy wpłacać do wychowawców do 25. 03

"Kochamy Babcie i Dzadków kochamy"... dlatego lubimy przygotowywać dla Nich specjalne wierszyki, piosenki, tańce, laurki w tych szczególnych styczniowych dniach, kiedy to obchodzą swoje święta. W tym roku spotkanie z Babciami  i Dziadziusiami odbywało się w bajkowej atmosferze. Życzenia składała Pszczółka Maja wraz z Guciem, Kubuś Puchatek z Przyjaciółmi ze Stumilowego Lasu, Czerwony Kapturek i Wilk, Wróżka, Pani Zima, Smerfy.........wraz z wszystkimi  Tygryskami i nauczycielkami , rzecz jasna. Bardzo jesteśmy radzi, że odwiedziło nas tak wielu Zacnych Gości- nasza sala "pękała w szwach"....

Po występie bawiliśmy się wspólnie przy muzyce z balonikami,  gimnastykowaliśmy się razem, Babcie i Dziadkowie brali także udział w konkursach , np. przypinania Osiołkowi Kłapouchemu zgubionego ogonka z zawiązanymi oczami. Było zabawnie, radośnie....i słodko, dzięki fantastycznym wypiekom Mam, Tatusia i Babć, ciasteczkom, czekoladkom, żelkom i sokom.

Bardzo dziękujemy!!!!!!

Znów byliśmy w Teatrze Dzieci Zagłębia w Będzinie! Lubimy to miejsce, bo kochamy bajki, baśnie i bajeczki, a spektakle teatralne w TDZ są bardzo kolorowe, rozśpiewane, roztańczone i ciekawe. Tym razem ogladaliśmy bajkę o Jasiu i Małgosi- niby znaną, tradycyjną, wielokrotnie opowiadaną przez babcię, mamę czy panią w przedszkolu, a jednak trochę inną. Oprócz tytułowych bohaterów, czyli dwojga trochę rozbrykanych i nieposłusznych dzieciaków oraz Baby Jagi w piernikowym domku występowały także dwie przesympatyczne wiewiórki, gadające drzewa i kot Wyliniały (Arystoteles). Bajka - jak to zwykle bywa- nie tylko bawi, przenosi nas w fascynujący i zaczarowany świat, ale także tchnie morałem i dydaktyzmem. Uczy, że w życiu najważniejsza jest miłość, że warto mówić bliskim miłe i ciepłe  słowa, że dobrze jest  budzić się rano z uśmechem "na pyszczku", że....a zresztą sami wiecie- najlepej zapytać dzieci.......

ZAPRASZAMY RODZICÓW NA ZEBRANIE   W DNIU 19 STYCZNIA (PONIEDZIAŁEK) O GODZINIE 15.30.

 

INFORMACJE DLA RODZICÓW

15. 01 (czwartek)  -  o godz.  9.30  - Bal Karnawałowy- przed balem zdjęcia w strojach robione przez pana fotografa

20. 01 (wtorek)- o godz. 9.15 - wyjazd do Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie na bajkę "Jaś i Małgosia"

- cena 23 zł (15 zł bilet + 8 zł autokar)- prosimy wpłacać do wychowawców do 19. 01

22. 01 (czwartek) - o godz. 10.00- Uroczystość z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka

 

 

Gdy na dachu parkuje renifer, 

kiedy ciepło mruczy kaloryfer,

gdy choinka zdobi najważniejszy w domu kąt,

my życzymy zdrowych i wesołych Świąt!

 

Byliśmy dziś (4.12) - z okazji Mikołajek- w Kinie Helios na pełnometrażowej bajce animowanej pt. "7 krasnoludków ratuje Śpiącą Królewnę". Tak, tak,  to nie pomyłka - nie Śnieżkę, jak to u braci Grimm, ale właśnie Śpiącą Królewnę, bohaterkę zupełnie innej baśni. W oglądanym przez nas filmie oprócz wspomnianych krasnoludków, występowało też mnóstwo innych baśniowych postaci , m. in. Smok, Czarownica Woldemorta,  Kot w Butach, Czerwony Kapturek , Wilk, Śnieżka, Kopciuszek, czyli najfajniejsi bohaterowie wszystkich baśni świata w "pigułce". 

Zła czarownica usypia królewnę Różę wraz z całym królestwem i oczywiście istnieje tylko jeden sposób, aby pokonać zaklęcie- pocałunek narzeczonego królewny, Jasia. Jednak on także zostaje uwięziony przez wiedźmę w jej ponurym, lodowym zamczysku, strzeżonym przez smoka. Krasnal Bobo wraz z szóstką swoich przyjaciół wyrusza więc na ratunek. Wspólnie dokonują wielkich czynów i udowadniają wszystkim, że rozmiar nie ma znaczenia, a najbardziej liczy się przyjaźń, miłość i wzajemna pomoc. 

Fajny film- dla dzieci i dorosłych ( wiem coś o tym, bo z przyjemnością ogladałam! :-) E.)

W DNIU 4 GRUDNIA  (czwartek)  O GODZ. 9.00 JEDZIEMY DO KINA HELIOS NA BAJKĘ

"7 KRASNOLUDKÓW RATUJE ŚPIĄCĄ KRÓLEWNĘ".   

cena =20 zł ( 13 zł bilet + 7 zł autokar)

 

smiley

5 grudnia (piątek) - odwiedzi nas Mikołaj - w godzinach przedpołudniowych.

 

W środę -26 listopada- odwiedzili nas ratownicy medyczni. Opowiedzieli nam o swojej ważnej i bardzo odpowiedzialnej pracy, o używanych podczas jej wykonywania akcesoriach, o sytuacjach, w których należy wezwać pogotowie ratunkowe oraz przypomnieli numery alarmowe - 112, 999, 997 i 998. 

Dzieci bardzo chętnie i grzecznie słuchały państwa ratowników, oglądały stetoskop, strzykawki, radiotelefon, bandaże i inne akcesoria pomagające w pracy ratowniczej. Odgadywały zagadki, zadawały też same pytania naszym gościom. Dostaliśmy także kolorowanki dotyczące pracy ratowników medycznych.

 

 

Serdecznie zapraszamy Rodziców (lub Innych Członków Rodziny) na uroczyste spotkanie przedświąteczne

w dniu 19 grudnia (piątek) o godz. 10.00.

 

Jak co roku, świętowaliśmy w naszym przedszkolu Urodziny Marchewki. Ubraliśmy się odświętnie, "marchewkowo", ozdobiliśmy naszą salę pomarańczowymi akcentami dekoracyjnymi, kazdy przyniósł z domu coś marchewkowego, zdrowego, urodzinowo-pysznego. Były marchewki, marchewy, soki, soczki oraz najprawdziwsze i przepyszne ciasto marchewkowe. Wspólnie bawiliśmy się przy piosenkach o marchewce      (i nie tylko), robiliśmy marchewkowe obrazki- jadalne oraz papierowe, uczyliśmy się robić sok marchewkowy i ciasto z marchewkami. Można powiedzieć, ze zabawa była pyyyyszna!

17 listopada byliśmy w Kinie Kadr w PKZ na kolejnym spotkaniu z cyklu "Kino Przedszkole". Tym razem przypominaliśmy sobie zasady zdrowego, racjonalnego odżywiania, w czym pomagali nam bohaterowie bajek: Buli oraz Mami Fatale.

We wtorek, 18 listopada, organizujemy URODZINY MARCHEWKI. Prosimy, aby dzieci w tym dniu miały w ubraniu coś koloru marchewkowego oraz przyniosły obrane marchewki lub soki w małych butelkach. 

 

Parasol dla kota

 

1. Chodzi kot po sklepach,
Kupić chce parasol.
Taki który miałby, taki który miałby,
Modny wzór i fason.

ref:
Parasol w bure paski, w różowe kiełbaski,
W gołębie i wrony i w mysie ogony. x2

2. Chodzi kot po błocie,
miauczy smutnym głosem:
„Nie bałbym sie deszczu, nie bałbym się deszczu,
gdybym miał kalosze”.

ref:
Kalosze w bure paski, w różowe kiełbaski,
w gołębie i wrony, i w mysie ogony.-x2

3. Nagle wyszła z norki,
Myszka z czarnym nosem,
Pożyczyła kotu, pożyczyła kotu,
Wszystko o co prosił.

ref:
Kalosze i parasol, co modny ma fason, prześliczny i nowy,
Komplecik deszczowy – x2

 

13 listopada braliśmy udział w zorganizowanych w naszym przedszkolu warsztatach plastycznych "Wirujące farby". Najpierw pani prowadząca warsztaty rozmawiała z dziećmi n/t sposobów malowania farbami - były też stosowne eksperymenty m.in. malowanie malcami, patykiem. Dzieci dowiedziały się również, że w malowaniu pomocna może być siła grawitacji oraz siła odśrodkowa- użyta w "kręciołku" , maszynie, która później pomagała dzieciom malować prawdziwe dzieła sztuki abstarkcyjnej. Dzieci zgodnie przyznały, że warsztaty bardzo im się podobały, a obrazy zabrały na pamiątkę do domów.

INFORMACJE DLA RODZICÓW:

13 listopada - ok. 10.00 - warsztaty plastyczne "Wirujące farby" - cena 5 zł. Prosimy wpłacać do 11. XI.

14 listopada - zapraszam Rodziców na indywidualne konsultacje w godz. 15.00- 15.30

17 listopada  9.30 - Kino Przedszkole w Pałacu Kultury Zagłębia  pt "Mniej słodyczy, więcej warzyw, czyli wiemy co jemy" - koszt 20 zł (11 zł bilet + 9 zł autokar) - prosimy wpłacać do 14. XI

 

24 października pojechaliśmy razem z "Kotkami Psotkami" do Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie na bajkę "Trzy świnki". Był to nasz drugi grupowy wyjazd do teatru. Tym razem uczestniczyliśmy w spektaklu nie na "baby-scenie", ale na widowni. Nikt nie przestraszył się, kiedy zgasło światło, kiedy na scenie pojawiały się "groźne" zwierzęta....Zachowywaliśmy się, jak prawdziwi widzowie teatralni.

Bajka była bardzo ciekawa, kolorowa i mądra. Niektórych zdziwiło, że występują oprócz świnek jeszcze inne zwierzęta (krowa, kura, gąska, owieczka,  koń...), a na świnki czyha nie wilk, ale...smok, ale było to swobodne przekształcenie znanej bajki braci Grimm, w którym tytułowe bohaterki chorują na...nudę, natomiast pozostałe zwierzęta chcąc im pomóc wpadają na pomysł, aby podstępem świnki zmusić do działania i przezwyciężenia nudy. Czy im się to udało? Zapytajcie dzieci.....

Bajka była pouczająca z kilku względów: po pierwsze ukazywała kulisy pracy teatralnej ( gra aktorów, kostiumy, rekwizyty, oświetlenie....), poza tym dawała przykład przyjacielskich zachowań, współpracy         i wspólnej zabawy. Najważniejszym chyba jednak z morałów płynących z tej bajki był taki, że dom to nie tylko mury, ściany, meble, ale przede wszystkim rodzina, ciepło, bezpieczeństwo i miłość. 

                Od dawna oczekiwani, w czwartek  23 X 2014r. do naszego przedszkola, przyszli Policjanci. Panią i Pana w mundurach   policyjnych  zaprosiły najpierw grupy młodsze „Kotki- Psotki”, „Tygryski” i „Rybki”, a następnie przyszli do „Misiów”, „Jeżyków” i  „Motylków”. Po przywitaniu zaprosili nas do obejrzenia filmu edukacyjnego „Poznajemy zasady ruchu drogowego ze Sznupkiem”. Sznupek to policyjna maskotka- pies. Razem ze swoimi młodymi pomocnikami Sznupek uczył nas w jakich miejscach można przechodzić na drugą stronę jezdni i w jaki sposób, jakie światło na sygnalizatorze pozwala przejść, a przy którym należy bezwzględnie stać. Dlaczego nie należy bawić się na drodze oraz  którą stroną drogi się poruszamy jeżeli nie ma chodnika, ani pobocza( lewą !). Następnie pan Policjant zadawał nam pytania, na które bardzo dobrze odpowiadaliśmy i bawiliśmy się w przechodzenie przez jezdnię z zachowaniem wszystkich zasad. Przypomnieliśmy sobie alarmowe telefony do Policji , Pogotowia i Straży Pożarnej, a potem my zadawaliśmy pytania. Po uzyskaniu wyczerpujących odpowiedzi Policjanci obiecali nam, że przyjdą do przedszkola ze Sznupkiem i będziemy mogli pokazać mu jak umiemy bezpiecznie jeździć na rowerach i przechodzić przez jezdnię!

Jeszcze tylko pamiątkowe zdjęcia i   czekamy na następne spotkanie! Do zobaczenia!

 

22 października  - deszczowy, prawdziwie jesienny dzień – ale dla nas mimo to radosny i ciekawy, bo całe przedpołudnie spędziliśmy w pięknie odnowionym Pałacu Kultury Zagłębia, gdzie w Kinie Kadr uczestniczyliśmy po raz pierwszy w projekcie” Kino przedszkole”.  Jest to propozycja dla najmłodszych widzów- właśnie takich jak my- na którą składają się filmy rysunkowe , a pomiędzy ich projekcjami odbywają się zabawy edukacyjne na określony temat – teraz były to „Zasady w domu i w przedszkolu”.

Wspólnie z Panem Prowadzącym zastanawialiśmy się, co to takiego te zasady, po co one są, czemu służą, dlaczego są takie ważne… Oglądaliśmy bajki o wesołym piesku Bali , jego rodzinie i kolegach oraz o leniwej śwince i innych zwierzakach z podwórka.

Było ciekawie, czasami śmiesznie- szczególnie podczas zabawy w pomidora oraz meksykańskiej fali. Taka prawdziwa edukacja przez zabawę!  

 

  "Cztery żywioły"

Lubię po piasku biegać boso,

gliną sie bawić, kamieniami.

Nogi mnie w dal po ziemi niosą,

ciekawy świat poznaję z wami.

Ref: Ziemia - po niej biegamy,

        ogień - ciepło nam daje,

        wodę - chętnie pijemy,

        powietrzem - oddychamy.

    Ogień gorący jest i groźny,

    czasem przyjemny także bywa,

    gdy w święta wokół blask roztacza,

    a ciepło nam na serca spływa.

   Ref:  Ziemia - po niej biegamy.....

          Woda jest piękna, kiedy rzeką

          lub wodospadem z góry spływa.

          Potrzebna ludziom jest do życia,

          chociaż czasami groźna bywa.

          Ref:  Ziemia - po niej biegamy.....

                              Powietrza dużo jest dokoła.

                              Powietrzem wszyscy oddychamy.

                              Przynosi zapach czekolady,

                              dymu z ogniska, perfum mamy.

                              Ref:  Ziemia - po niej biegamy.....

 

MAŁY JEŻYK

1. Mały jeżyk jak kuleczka

idzie dróżką do miasteczka.

A w miasteczku, to jest fakt,

żyją jeże już od lat.

Ref. W parkach, krzakach i gęstwinach

spacerują po ścieżynach.

Chodzą jeże tu i tam.

Jak nie wierzysz, zobacz sam.

 

2. Gdy przychodzi złota jesień,

mały jeżyk jabłko niesie.

Złoty listek z nieba spada,

jeżom bajkę opowiada.

Ref. W parkach, krzakach i gęstwinach,

śpią jeżyki na ścieżynach.

Listek śpiewa im do snu

kołysankę li, li, lu.

Czasami lubimy pobawić się w kucharzy, i to prawdziwych.  W piątek (17 X) robiliśmy sami koreczki owocowe wg własnych pomysłów ze świeżych i pysznych owoców, które dostarczyła nam Mama Lenki oraz nasza pani. Było o tyle prościej, że owoce były już umyte, obrane i pokrojone, my nabijaliśmy je na wykałaczki.....

i zjadaliśmy z wielkim apetytem. 

 Piosenka i taniec "Polka jesienna"

 

Spotkały się listeczki pod drzewem na polanie,

podały sobie rączki na miłe powitanie.

Wtem psotny wietrzyk powiał i wszystkie z nim listeczki

wirują już wesoło w rytm jesiennej poleczki.

ref: Hopsa hej, tra la la 

wiatr jesienną polkę gra.

Listeczki się zmęczyły, usiadły na polanie.

wiatr także chciał odpocząć, więc przerwał swe dmuchanie,

lecz długo nie próżnował i wszystkie z nim listeczki

wirują już wesoło w rytm jesiennej poleczki.

ref: Hopsa......

 

 

 

15 października , wczesnym rankiem, po śniadaniu pojechaliśmy autokarem do Zabrza, do zabytkowej kopalni Guido.  Pierwszym,  elementem, jaki rzucił się nam w oczy po przybyciu na miejsce  była zbudowana w 1931 roku wieża szybowa szybu "Kolejowy". Szybem tym później- po podzieleniu na grupy i założeniu kasków- zjechaliśmy w specjalnej windzie górniczej na poziom 170 m pod ziemię. Ale to był zjazd.....aż się uszy zatykały! Pod ziemią spędziliśmy 60  niezapomnianych, pełnych wrażeń  minut z górniczymi przewodnikami w bezpiecznej i przyjaznej atmosferze. Najpierw wysłuchaliśmy opowieści o pracy górników, narzędziach potrzebnych do wydobywania węgla oraz o "zatrudnianiu"  koni  w dawnej kopalni. Obejrzeliśmy podziemną stajnię, wagoniki do ciągnięcia węgla, pierwsze maszyny. Niektórzy byli bardzo zaskoczeni, gdy nagle 170 m pod ziemią rozległo się  prawdziwe rżenie konia ! Okazało się, że "mieszka" tam naturalnej wielkości, wyglądający jak żywy Łysek z pokładu Idy ...Poznaliśmy jego historię z filmu rysunkowego, który wyświetlono nam w kopalni. Po przejściu długimi podziemnymi korytarzami kopalnianymi, dotarliśmy do sali, w której mogliśmy się zamienić w prawdziwą orkiestrę górniczą z piosenki o Węgielku Muzykancie. W czasie wędrówki korytarzami kopalni porządnie zgłodnieliśmy, ale na szczęście mieliśmy bułeczki drożdżowe....Wycieczka była niezapomniana i pełna pozytywnych wrażeń, którymi chętnie dzieliliśmy się w drodze powrotnej do przedszkola.

 

    14  X    Dziękujemy smiley

 

    INFORMACJE DLA RODZICÓW:

22 X  (środa) - godz. 9. 30    wyjazd do PKZ w Dąbrowie Górniczej - z cyklu KINO-PRZEDSZKOLE  "Zasady w      przedszkolu i w domu" - cena 11 zł bilet + 7 zl przejazd autokarem  = 18 zł - prosimy wpłacać do      wychowawców do 20 X.

23 X  spotkanie z policjantem z Komendy Miejskiej ok. 9.30 (jeśli nie zajdzie zmiana)

24 X    (piątek)  - godz. 9. 15   wyjazd do Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie na bajkę "Trzy świnki" -  

cena 15 zł spektakl + 8 zł przejazd autokarem = 23 zł  - prosimy wpłacać do wychowawców do 22 X.

 

18 X  (piątek) - zapraszam na konsultacje w godz. 15.00- 15.30.

                                                                            Pozdrawiamy !

          

 

Powitanie Jesieni , Dzień Chlopaka i wielkie grillowanie- tyle atrakcji w jednym dniu- to tylko u "Tygrysków".Wspóolnie z Rodzicami zorganizowaliśmy spotkanie integracyjne w nowym roku szkolnym. Trochę się razem pobawiliśmy, zatańczyliśmy, był wystep Rodziców w "Urodzinach Marchewki" , slodkie przekąski, ale przede wszystkim dobra zabawa ne świeżym powietrzu w ogrodzie przedszkolnym, gdzie nasi wspaniali Tatusiowie przygotowali nam przepyszne kiełbaski z grilla. Wszystkim uczestnikom naszego spotkania bardzo serdecznie dziękujemy!!!

CZULIŚMY SIĘ JAK JEDNA WIELKA RODZINA TYGRYSÓW laugh

30 września razem z całym przedszkolem od godziny 12 do godziny 12.02  przystąpiliśmy  do wspólnego bicia rekordu Guinnessa  w szczotkowaniu zębów w ramach akcji ogólnopolskiego programu profilaktycznego Aquafresh ! Wszystkie dzieci  zaopatrzone w szczoteczki ( pastę nakładała pani) i kubki  przystąpiły do tej czynności. Niektóre dzieci chciały szczotkować zęby dłużej. Następnie szczoteczki i kubki każdy dokładnie umył. Rekord został pobity!!! Otrzymaliśmy wiadomość, ze w całej akcji wzięło udział 257 500 dzieci!!!

30 września  (wtorek), wspólnie z naszą "trójką grupową" organizujemy Dzień Chłopaka oraz Powitanie Jesieni. Zapraszamy Dzieci i Rodziców o godz. 15.30. Trochę się razem pobawimy sportowo i integracyjnie, pośpiewamy, a potem poczęstujemy kiełbaskami z grilla, ciasteczkiem, herbatą, sokiem......

Mamy nadzieję, na wspólną dobrą zabawę (jak zwykle!) w dość licznym gronie. laugh

 

INFORMACJE   DLA  RODZICÓW  „TYGRYSKÓW”

24-IX- środa,    godz.10.00- Pasowanie na Przedszkolaka nowych dzieci ,

26- IX- piątek,   15.00 -15.30 – zapraszam chętnych Rodziców na indywidualne konsultacje

30-IX- wtorek,  Dzień Chłopaka

30-IX- wtorek,  godz.12 do 12.02-wszyscy szorujemy zęby! Proszę przynieść  kubek i szczoteczkę, pastę do zębów mamy,

15-X- środa,    godz.8.00 wyjazd autokarowy do Zabrza do Kopalni „Guido”,  na specjalne zajęcia dla dzieci, trwające ok. 60 min. z pogadanką, przejściem chodnikami na poziomie 170 m pod ziemią, filmem animowanym i zabawami muzyczno- ruchowymi

                          proszę podpisać zgodę i wpłacać 33zł  ( 20 zł bilet wstępu + 13 zł  autokar) u wychowawcy  do 13 X- poniedziałek,

24-X- piątek, wyjazd do Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie na bajkę „Trzy świnki”- cena  spektaklu 15 zł + autokar – ostateczną kwotę podamy w odrębnym  ogłoszeniu

 

We wtorki mamy rezerwację przedszkolną na Halę Sportową CSiR (ul. Łączna)  - jeśli pogoda będzie sprzyjająca i będzie taka możliwość to będziemy chodzić na ćwiczenia gimnastyczne i zabawy sportowe.

 

 

Rumiane Jabłuszko    

 

I. Hej! Pełno jest jabłek w naszym sadzie.
Hej! Pełno jest jabłek w naszym sadzie.
Jabłuszko rumiane słońcem malowane podaruję.
Jabłuszko rumiane słońcem malowane podaruję.

II. Hej! Pełno jest jabłek w naszym sadzie.
Hej! Pełno jest jabłek w naszym sadzie.
Komu podaruję, ten mi podziękuje za jabłuszko.
Komu podaruję, ten mi podziękuje za jabłuszko.

III. Hej! Pełno jest jabłek w naszym sadzie.
Hej! Pełno jest jabłek w naszym sadzie.
Pod drzewami w sadzie jesień jabłka kładzie kolorowe.
Pod drzewami w sadzie jesień jabłka kładzie kolorowe.

 

JEŻE

 

 I. Przyszły na dworzec z bagażem jeże. Jada nad morze zwiedzać wybrzeże.
Stoi już pociąg ogromnie długi, jeże wsiadają jeden za drugim,
.
II/ Wszyscy się dziwią, nie wierzą oczom. Czemu się jeże wchodząc nie tłoczą?
Szepcze na ucho kukułka sroce: Wiesz czemu, kumo? Bo mają kolce.
.
III. Gdyby się pchały te leśne duszki, wszystkie by miały pokłute brzuszki.
Kukułko, grzeczną jeśli być chcesz, to się zachowuj jak każdy jeż.

 

ROK SZKOLNY 2013/2014

Szanowni Państwo! Drogie Tygryski!

 

Mija  nasz pierwszy  wspólny rok przedszkolny. Dziękujemy wszystkim za wspólną zabawę,   dobrą współpracę w grupie, za zaangażowanie, pomoc , za wszystkie miłe słowa , ciepłe uśmiechy , za  udział w spotkaniach integracyjnych i uroczystościach przedszkolnych.

 

W nowym roku szkolnym „przeprowadzamy się” do sali po przeciwnej stronie korytarza (teraz są tam „Misie”) . Jest to jedyna nie odnowiona sala dydaktyczna w naszym budynku, dlatego chciałybyśmy ją pomalować, aby i nam, i dzieciom dobrze się w niej „mieszkało” przez cały następny rok.  Mamy nadzieję, że dostaniemy środki finansowe na zakup farb w czasie wakacji i uda się pomalować tę salę pod koniec  sierpnia.

Zwracamy się ogromną prośbą do Rodziców, którzy chcieliby nam pomóc w malowaniu o zgłoszenie się do nas (spróbujemy umówić się wstępnie na jakiś  przybliżony termin lub kontakt  telefoniczny ).

Z góry dziękujemy wszystkim „ochotnikom” !

 

Życzymy wszystkim - i Dzieciom , i Rodzicom-

 udanych, bezpiecznych, słonecznych wakacji.

Do zobaczenia we wrześniu!

 

WYPRAWKA DLA 4-LATKA W GRUPIE „TYGRYSKI”

 

  1. OBUWIE ZMIENNE
  2. STRÓJ GIMNASTYCZNY – koszulka, spodenki – (kolor obojętny)    W PODPISANYM WORKU (najlepiej tekstylnym, nie typu „reklamówka”)
  3. UBRANIE NA ZMIANĘ W RAZIE „AWARII” – w worku (półka w szatni)
  4. PODUSZECZKA MAŁA TYPU „JASIEK” – do krótkiego odpoczynku po obiedzie
  5. CHUSTECZKI HIGIENICZNE -  duże opakowanie - ( ew. MIĘKKI PAPIER TOALETOWY) DO NOSA /  ew. paczka chustek nawilżanych
  6. Karty pracy  -WYDAWNICTWO „NOWA ERA” – „KOLEKCJA PRZEDSZKOLAKA- 4- LATEK”- kontynuacja tegorocznych  - możliwe zakupienie we wrześniu.

 

 

POZOSTAŁA  CZĘŚĆ  WYPRAWKI  ZOSTANIE  ZAKUPIONA WE  WRZEŚNIU – ZGODNIE  Z  ŻYCZENIEM  RODZICÓW  – DLA  CAŁEJ  GRUPY  DZIECI.

 

9 czerwca mieliśmy przyjemność uczestniczenia w przedstawieniu teatralnym dla najmłodszych pt. "Tymoteusz i Psiuńcio" w Teatrze Dzieci Zagłębia w Będzinie. Dla wielu z nas była to pierwsza wizyta w prawdziwym teatrze, pierwsza podróż autokarem (choć niedaleko), pierwsze zetknięcie ze sceną i aktorami.....               Podczas spektaklu nie siedzieliśmy tradycyjnie na widowni, ale na scenie, na fajnych pufach i poduchach. Spektakl opowiadał o przygodach małego, rezolutnego misia Tymoteusza, jego taty i Psiuńcia. Jedna z najpopularniejszych polskich sztuka dla dzieci, (której autorem jest  Jan Wilkowski) zaprezentowana została     w interesującym wymiarze scenograficznym - tłem przygód Tymoteusza były duże, miekkie klocki o kształtach figur geometrycznych. Przestrzeń ta ciągle ulegała przeobrażeniom i przekształceniom, których dokonywali aktorzy grający główne role w przedstawieniu, dzięki czemu było ono bardzo dynamiczne, a dzieci " przy okazji" poznawały i przypominały sobie nazwy i właściwości poszczególnych figur.

Po  przedstawieniu uczestniczyliśmy w krótkim spotkaniu z wolontariuszem Stowarzyszenia Pomocy Rottweilerom ROTT.PL, który opowiedział  dzieciom o podstawowych zasadach postępowania z psami. Dzieci prawie bez strachu głaskały ogromnego psa, łagodnego jak baranek, pamiętając jednak o zasadach obchodzenia się ze zwierzętami.

 

 

I znów pogoda spłatała nam figla!!! Miało być ciepło, pięknie, słonecznie, tak aby Piknik Rodzinny mógł się odbyć w ogrodzie przedszkolnym, a tu niestety- było chłodno i mokro, więc musieliśmy przenieść -po raz kolejny już , zresztą- całą imprezę do sal przedszkolnych. Na szczęście humory chyba wszystkim dopisywały, mimo niesprzyjającej aury i bawiliśmy się fajnie: w zawodach sportowych, na dmuchanym zamku,  z wodzirejem, na trampolinie, w kawiarence przy smakołykach, podczas konkursu plastycznego i malowania twarzy.

RODZINA JEST NAJWAŻNIEJSZA! ta przedszkolna także.

Mamy nadzieję, że za rok pogoda popisze się lepiej!!

 

 26 maja o godzinie 13.30 w sali „Tygrysków” spotkali się  niemal wszyscy nasi kochani  Rodzice . Dzieci  przygotowały wiersze, piosenki, tańce i prezenty dla swoich najbliższych. Trema niektórych zjadła do tego stopnia, że nie powiedzieli ani słowa ze swojego wiersza, inni mówili cichutko, ale znakomita większość Tygrysiątek recytowała wiersze i śpiewała piosenki głośno i wyraźnie.   Po minach Rodziców  widać było, że są bardzo wzruszeni występami dzieci. 

 

10 maja zostaliśy zaproszeni do Filii nr 3 Miejskiej Biblioteki Publicznej. Pani z działu dziecięcego przygotowała dla nas wiersze znanych polskich poetów o warzywach i owocach, zagadki, zabawy, kolorowanki...Był spory stragan z prawdziwymi warzywami i owocami, których mogliśmy popróbować w trakcie naszego spotkania. "Tygryski" były bardzo grzeczne, chętnie uczestniczyły w zabawach, rozwiązywały zagadki, kolorowały obrazki. Po wspaniałej zabawie, na zakończenie wszystkie dzieci otrzymały małe prezenty i obiecały odwiedzić bibliotekę z rodzicami, aby wypożyczyć książki.

23.05.2014- piątek,g.9.00- jeśli będzie sprzyjająca pogoda- idziemy na Halę Sportową ul.Sadowa,

26.05.2014-poniedziałek, g.13.30- uroczystość z okazji Dnia Mamy i Taty

3.06.2014-wtorek-PIKNIK  RODZINNY w ogrodzie, po południu,

9.06.2014-poniedziałek-wyjazd do Teatru Dzieci Zagłębia w  Będzinie  na spektakl pt: „Tymoteusz Rymcimci    i Psiuńcio” ( dzieci będą brały udział w przedstawieniu siedząc na scenie, musimy zabrać obuwie zmienne), wyjazd spod SP nr 18 o 9.15. cena 23zł  płatne do 6.06. u  wychowawców grupy

 

CUKROWY BARANEK MA ZŁOCISTE RÓŻKI.

PILNUJE PISANEK NA ŁĄCE Z RZEŻUSZKI.

KIEDY NIKT NIE PATRZY, CHORĄGIEWKĄ BUJA

I CICHUTKO BECZY "WESOŁEGO ALLELUJA!"

 

POGODNYCH, RODZINNYCH ŚWIĄT WIELKANOCNYCH!

 

   JAJKO

I. Małe jajko, małe, caluteńkie białe.

Wezmę farby nowe, piękne, kolorowe.

ref: Tu kropka, tam kreska, pisanka niebieska

u kropka różowa, pisanka gotowa.

II. Małe jajko, małe, dziś już nie jest białe.

Ma ubranie nowe, piękne, kolorowe.

ref: Tu kropka.....

 

 

Quiz „ZDROWY  PRZEDSZKOLAK”

W czwartek, 27 marca, Misie, Tygryski i Pszczółki  wzięły udział w quizie „Zdrowy Przedszkolak”, podsumowującym wiedzę i umiejętności dzieci  na temat  zdrowego odżywiania i higieny osobistej.  Dzieci brały udział w zabawach ruchowych , rozwiązywały zagadki na temat części ciała i przyborów do utrzymania ciała i zębów  w czystości, układały puzzle „Zdrowy ząbek”, wymieniały produkty, które należy jeść, aby zdrowo rosnąć i rozwijać się, prezentowały sposób prawidłowego szorowania zębów. Na koniec , każdy przedszkolak przeszedł sprawnościowy „tor przeszkód”, na który składały się: przejście przez tunel, zakładanie  „plomby” (nakładanie obręczy na pachołek), składanie obrazka w całość ( owoce), niszczenie bakterii i wirusów ( przewracanie woreczkiem kręgli)  i  na koniec  zdrowy Miś- maskotka  mógł usiąść na krzesełku!  Każdy zwycięzca, na mecie otrzymał nagrodę. 

25 marca gościliśmy w przedszkolu naszych kochanych Rodziców. Wspólnie bawiliśmy się "zdrowo" w ramach programu AKADEMIA ZDROWEGO PRZEDSZKOLAKA oraz programu własnego " Zdrowy przedszkolak"- które realizujemy w grupie. Dzieci razem z rodzicami uczestniczyły w zabawach ruchowych, quizie o zdrowym odżywianiu, robiliśmy razem koreczki owocowe. Był też konkurencje zręcznościowe z nagrodami- dla dzieci nawijanie szurka na patyczek, na końcu którego czekała słodka niepodzianka, dla rodziców - jedzenie jabłka   "na sznurku" trzymanym przez dziecko. Zarówno dzieci, jak i rodzice bawili się świetnie, a na zakończenie ulepiliśmy wspólnie modele wirusów i bakterii z palsteliny.

17 marca- gościliśmy w przedszkolu Teatrzyk KIKIMORA, który przedstawił  wszystkim dzieciom „Wielką podróż pana Maluśkiewicza”,  w czwartek razem z „Misiami” poszliśmy  „szukać” Pani Wiosny, którą bardzo łatwo odnaleźliśmy w pierwszych wiosennych kwiatach i krzewach (podbiał, pierwiosnki, prymulki, stokrotki, krokusy, fiołki, bratki,  kwitnąca forsycja), pąki i listki na drzewach, a nawet pąki kwiatowe na drzewach owocowych! Trawa zielona, słoneczko grzejące mocno i oczywiście śpiewające ptaki:  szpaki.

A w piątek  21 marca powitaliśmy WIOSNĘ  KALENDARZOWĄ ! Po śniadaniu zostaliśmy zaproszeni przez dzieci z grupy „Misie” i i wspólnie powitaliśmy WIOSNĘ! Były zabawy, piosenki o bocianie i żabkach, „Misie” przedstawiły „Baśń o Ziemnych Ludkach”, potem wśród okrzyków : „WIOSNO  PRZYJDŹ ! ZIMO PRECZ!” i wspólnym tańcu- poszliśmy do ogrodu przedszkolnego z Gaikiem Zielonym. „Misie” i „Tygryski” ogłaszają, że PANI  WIOSNA  PRZYSZŁA !!!

SERDECZNIE ZAPRASZAMY RODZICÓW ORAZ DZIECI Z GRUPY „TYGRYSKI”

NA SPOTKANIE INTEGRACYJNE PT. ”WIOSENNA AKADEMIA ZDROWIA”

W DNIU 25 MARCA (WTOREK) O GODZ.15.30.

Prosimy o:  przyniesienie owoców na koreczki, które będziemy robić razem z dziećmi,

(można również soki ), wygodny strój  oraz dobry humor. 

 

BOCIEK

I. Kle, kle, boćku, kle, kle, witaj nam bocianie,

łąka ci szykuje, łąka ci szykuje żabki na śniadanie.

II. Kle, kle, boćku, kle, kle, usiądź na stodole,

chłopcy ci zrobili, chłopcy ci zrobili gniazdo w starym kole.

III. Kle, kle, boćku, kle, kle, witamy cię radzi,

gdy zza morza wracasz, gdy zza morza wracasz wiosnę nam sprowadzasz.

 

MASZERUJE WIOSNA

Tam daleko, gdzie wysoka sosna
maszeruje drogą mała wiosna
ma spódniczkę mini, sznurowane butki
i jeden warkoczyk krótki.

REF. Maszeruje wiosna a ptaki wokoło
lecą i świergoczą głośno i wesoło
Maszeruje wiosna, w ręku trzyma kwiat
gdy go w górę wznosi - zielenieje świat.

Nosi wiosna dżinsową kurteczkę,
na ramieniu małą torebeczkę
chętnie żuje gumę i robi balony
a z nich każdy jest zielony.

REF. Maszeruje...

Wiosno, wiosno, nie zapomnij o nas
każda trawka chce już być zielona
Gdybyś zapomniała, inną drogą poszła
zima by została mroźna.

REF. Maszeruje...

W lutym "Tygryski" poznają podstawowe zasady dbania o higienę osobistą i zdrowie. W poprzednim tygodniu przypominaliśmy sobie, kiedy należy myć ręce, zęby, jak dbać o czytość całego ciała, jakie przybory toaletowe nam w tym pomagają. Uczyliśmy się piosenek i wierszyka. W następnym tygodniu będziemy przypominać sobie zasady zdrowego odżywiania, znaczenie ruchu i przebywania na świeżym powietrzu dla zdrowia.

"PRZEDSZKOLACZEK" J. Korczakowska

Przedszkolaczek- mały, duży, wie, do czego mydło służy. 

Płynie woda, plusk w łazience i już czyste- uszy, ręce.

Przedszkolaczek- mały, duży, wie, do czego gabka służy.

Gąbka, ręcznik, pasta, szczotka i czyściejszy jest od kotka.

Przedszkolaczek- proszę pana, chętnie zęby myje z rana.

Patrzy w lustro roześmiany, bo ma białe wąsy z piany.

 

"BAKTERIE"

I. Umyjemy buzię, żeby była czysta,

szczotkujemy ząbki, tak radzi dentysta.

Ref: Gąbka, mydło- dobra rzecz, 

niech bakterie idą precz!

II.Umyjemyrączki zawsze przed jedzeniem.

Uczeszemy włosy szczotką i grzebieniem.

Ref: Gąbka....

III. Posprzątamy pokój, złożymy zabawki.

Czystość i porządek- sposób na zarazki.

Ref: Gąbka....

 

"TAK SIĘ ZACHMURZYŁO"

I. Tak się zachmurzyło, słonko się ukryło,

pada, pada śnieżek biały, dawno go nie było.

II.  Chodźmy na saneczki chłopcy i dzieweczki,

pojedziemy wszyscy razem z wysokiej góreczki.

III.  Pędzimy, pędzimy, nic się nie boimy,

aż tu naraz- bęc- na śnieżek , wszyscy już leżymy.

 

Wnuczki to skarb dla dziadków, ale też wnukom i wnuczkom babcia oraz dziadek są wielce drodzy. Jak bardzo "Tygryski" kochają swoje Babcie i Dziadziusiów (i jak Oni kochają swoje wnuki!!!)  mielismy okazję zobaczyć 16 stycznia, kidy to spotkaliśmy się na uroczystości z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka. Dzieci nauczyły się pięknie wierszyków i piosenek, zatańczyły taniec "Gwiazdka". Na twarzach Babć i Dziadków widać było wielkie wzruszenie i radość - bo to pierwsza taka uroczystość w przedszkolu w tej grupie na Ich cześć. Po krótkim programie artystycznym, przedszkolaki wręczyły swoim kochanym gościom laurki, po czy wspólnie zasiedliśmy do stołu zastawionego smakołykami, w których przygotowaniu pomogli nam "Tygryskowi" Rodzice (oraz Babcie).

"Miło jest coś dostać od serca i o drugim człowieku pamiętać. 
Wnuczki o dziadkach o wnuczkach dziadki 
Częste są to w życiu wypadki. 
Pamiętaj zatem o swoich dziadkach, mają dla ciebie niejeden skarb, bo tyś jest dla nich tak wiele wart. "

 

„Ri-ki-tan”


1. Riki-tan, riki-tiki- tan dla babuni  kwiatki mam.
Riki-tan, riki-tiki- tan dla kochanej babuni kwiatki mam.

2. Riki-tan, riki-tiki- tan dziadziusiowi buzi dam.
Riki-tan, riki-tiki-tan kochanemu dziadziusiowi buzi dam.

3. Riki-tan, riki-tiki-tan dla was miejsce w sercu mam.
Riki-tan, riki-tiki-tan dla was na zawsze  miejsce
w sercu mam.

ZIMOWE SŁONKO

Zimowe słonko wesoło patrzy

i ciepły uśmiech posyła babci.

I ja też babciu mam dziś dla Ciebie

uśmiech jak słonko jasne na niebie.

 

18 grudnia po raz pierwszy obchodziliśmy w przedszkolu Rodzinną Wigilię. Dzieci zaprosiły swoich najbliższych, przygotowały dla nich specjalny "program artystyczny" , na który składały się piosenki i wierszyki świąteczne oraz taniec "Gwiazdka", a Rodzice w zamian obdarowali maluchy (i ich wychowawczynie!) mnóstwem słodkości. Były pierniczki, pyszne domowe ciasta, ciasteczka, owoce, soki..... Słodkościami częstowaliśmy się jeszcze przez kilka następnych dni. Rodzice byli wzruszeni podziwiając pierwsze występy swoich pociech na przedszkolnej scenie. Po słodkim poczęstunku i złożeniu sobie życzeń świątecznych i noworocznych, małe i duże "Tygrysy" zajęły się robieniem papierowego łańcucha do ozdobienia naszej sali. Łańcuch jest piękny, kolorowy i długi- podziwiamy go codziennie na naszej firance....

Bardzo gorąco dziękujemy Wszystkim Rodzicom za  aktywny udział w uroczystości.

Magicznych Świąt Bożego Narodzenia 

 

Na Świętego Mikołaja wszystkie dzieci czekają z wielkim utęsknieniem...."Maluchy" uczyły się piosenek o Mikołaju, rysowały listy, opowiadały, co chciałyby otrzymać w prezencie, podpowiadały, komu i za co należy się rózga....Wreszcie przyszedł ten dzień i Mikołaj nas odwiedził. Szukaliśmy Go w całym przedszkolu, a On przyszedł do sali pod naszą nieobecność. Zatańczyliśmy wspólnie w kole, zaśpiewaliśmy piosenki, dzieci dostały prezenty ( niektórzy- w tym pani?!- dostali rózgi), pozowaliśmy też do zdjęć- co mozna obejrzeć w galerii "Tygrysków".  

 

"Cudownych Rodziców mam..."- tak za Urszulą Sipińską mogłyby  zaspiewać dzieciaki "Tygryski". A jakich wysportowanych w dodatku! Mogliśmy się o tym przekonać 28 listopada podczas "sportowego" spotkania integracyjnego . Zaszczyciło nas swoją obecnością wielu Rodziców (Mamy, Tatusiowie, nawet braciszkowie- mniejsi i więksi). Bawiliśmy się wspólnie korzystając z różnorodności propozycji metody "Ruchu rozwijającego" W. Sherborne.  Rozgrzewka polegała na zabawach paluszkowych oraz pozwalających  poznać własne ciało                 i  wyczuwać je,  co prowadziło  do wykształcenia się świadomej kontroli ciała i jego ruchów. Następnie Rodzice bawili się z dziećmi m.in.        w "Lustro, "Tunele", "Kangury", "Skałę", "Wagę", "gazetowe tańce", "Kołyskę"- zabawy  pozwalające zdobyć pewność siebie i poczucie bezpieczeństwa w otoczeniu oraz służące  zdobywaniu i wymianie wspólnych doświadczeń podczas sesji ruchowych.  Po tych emocjonujących i wymagających chwilami  sporego wysiłku fizycznego  zabawach,  przyszedł czas na relaks przy masażykach oraz wyciszenie przy muzyce.  Zabawy metodą ruchu rozwijającego  umożliwiają wspólny wysiłek fizyczny, rozwijają i uczą koncentracji oraz zwracania uwagi na siebie. Podczas tych zabaw dzieci były radosne , czuły się swobodnie i bezpiecznie. Widać było również duże zaangażowanie Rodziców i ... chyba trochę sami czuli się przez chwilę jak dzieci.  Miłym zakończeniem sympatycznego spotkania rodzinnego był słodki poczęstunek przygotowany przez Rodziców, za co bardzo gorąco dziękujemy, mając nadzieję na dalszą owocną współpracę.

 

W Śwatowym Dniu Pluszowego Misia- 25 listopada- zaprosiliśmy do przedszkola nasze misie, żeby wspólnie świętowac ich urodziny. Najpierw razem z panią zastanawialiśmy się czym różnią się pluszowe misie od prawdziwych niedźwiedzi, poznaliśmy też różne rodzaje żywych niedźwiadków - polarnego, brunatnego, pandę i koala (chociaż tak naprawdę to nie miś , a torbacz!).

"Misia łatwo się rysuje, to po prostu kilka kółek.

Ref: Bara-bam, bara- bam, misia narysuję wam.

Bara-bam, bara-bam, misia narysuję wam.

Najpierw głowa, potem brzuszek, cztery łapy, para uszek.

Ref: ...

Potem  oczka, nosek mały. Uśmiech misiu masz wspaniały.

Ref:.."

Zaśpiewaliśmy piosenkę "Jak rysować misia", tańczyliśmy z naszymi misiami-pluszakami wesołe tańce przy muzyce z plyty, przytulaliśmy się do misiów oraz kolorowaliśmy "misiowe" obrazki. Było wesoło i......misiowo!

 

Zapraszamy Rodziców wspólnie z dziećmi na spotkanie integracyjne "na sportowo" w dn. 28.11. 2013 r. ( czwartek) o godz . 15.30.

Prosimy o wygodne stroje, nie krępujące ruchów. Mile widziane "małe co-nieco"- gdyby dzieci osłabły w trakcie zabaw                                    ( np. drobne ciasteczka, chrupki, sok....)

 

"Wieje wiatr, pada deszcz, ty się nudzisz i ja też.

Gdy się wspólnie naradzimy, coś na nudę wymyślimy.

Ja mam pomysł, ty masz też. Nuda poszła sobie precz.

Deszcz nam nie przeszkadza wcale, już bawimy się wspaniale."

 

piosenka : "A w ogrodzie jeżyk śpi, zbudź się jeżu, zbudź. 

                Lecz nie podam ręki ci, bo mnie będziesz kłuć.

                     ref : Chociaż na grzbiecie jeżyk kolce ma,

                             to każde z dzieci lubi go jak ja.

                 Mój jeżyku odwiedź nas, do przedszkola śpiesz,

                 był już kotek gościem raz, może być i jeż.

                     ref: Chociaż....."

 

Wierszyk paluszkowy: "Wiewióreczka mała kamyczek spotkała

wiewióreczka mała patyczek spotkała,

wiewióreczka mała robaczka spotkała, 

wiewióreczka mała szyszkę spotkała, 

wiewióreczka mała orzeszka spotkała.

Kamyczek poklepała,

patyczek podrapała, 

robaczka uściskała, 

szyszkę pogłaskała,

a orzeszka zabrać chciała."

 

 

Odwiedził nas Gazetowy Ludzik!!! Oraz nasza Pani Dyrektor, która przyglądala się zabawom dzieci (14 XI). Gazetowy Ludzik otrzymał różne imiona- dla jednych był to Gazik, Gazeciak, dla innych  Ludek, Złomek , Filipek itp.- każdy mógł nazwać kukiełkę wybranym przez siebie imieniem. Gazetowy Ludzik zaprosił "Tygryski" do Gazetowej Krainy, gdzie wszystko zrobione jest  z ......gazet- drzewa, domy, meble, zwierzęta....Dzieci brały aktywny  udział w opowieści ruchowej ( co robią mieszkańcy gazetowej krainy....) przy muzyce. To świetna zabawa rozwijająca sprawność fizyczną dzieci, poczucie rytmu, sprawność manualną oraz przede wszystkim dająca radość i uśmiech na twarzach. Na zakończenie zabawy "zbudowaliśmy" wspólnie gazetowe łóżeczko dla Gazetowego Ludzika i zaspiewaliśmy mu cichutko kołysankę. 

 

We wtorek (29.X ) oglądaliśmy w przedszkolu bajkę pt " Kłamstwa Kozy" w inscenizacji Teatru Lalek "Pinokio" z Nowego Sącza.

 Bajka przedstawiła  historię sieroty Paulinki, która poszukując pracy i miejsca dla siebie trafia na podstępną Kozę wykorzystującą dobre serca ludzi i zwierząt. Historia kozy uczy, że kłamstwo, oszustwo oraz żerowanie na cudzej dobroci nie popłaca. Prawda wcześniej lub później wychodzi  na jaw, a miłość i dobroć potrafią czynić cuda.   Dzieci oglądały przedstawienie z "otwartymi" buziami- z wielkim zainteresowaniem ( a niektóre nawet ze strachem- na widok groźnego wilka czy niedźwiedzia), widać było, że bardzo im się podobają postacie i sposób inscenizacji - wesoły, z dużą ilością piosenek, z ciekawymi lalkami... Mamy nadzieję, że teatr "Pinokio" jeszcze nas odwiedzi z jakąś bajką.

17 października mieliśmy w całym przedszkolu Marchewkowe Święto. Czytaliśmy wiersz o tym, jak jarzyny przyszły na urodziny do marchewki, jak się na nich bawiły i tańczyły. Potem sami zatańczyliśmy w kółeczku oraz wężyku na marchewkowym przyjęciu. Dowiedzieliśmy się, że marchewka jest bardzo zdrowa, ma wiele witamin ( m.in. A, C- ćwiczyły nasze buzie). Tworzyliśmy marchewkowe obrazki na talerzykach: buźki, drzewka, kwiaty itp. , a potem ....zjadaliśmy nasze obrazki ze smakiem (no, nie wszyscy, bo niektórzy jeszcze nie doceniają smaku i zalet marchewki) oraz piliśmy sok marchewkowy. Na koniec marchewkowego święta wyklejaliśmy duże sylwetki marchewek pomarańczową bibułą.

Dziękujemy Rodzicom, którzy przeczytali ogłoszenia i przygotowali pomarańczowe ubranka oraz marchewki i soki dla dzieci!

 

Koło małe, koło duże. Głowa prosto, ręce w górze. 

Ręka prawa, ręka lewa, tak kołyszą się jak drzewa. (wierszyk z pokazywaniem)

Najpierw ręce się witaja, potem w piąstki zamykają.

Robią takie duże fale i nie męczą się tym wcale.

W końcu kręcą kołowrotka, częszą włosy niczym szczotka.

jak kocury groźnie drapią i w powietrzu muchy łapią,

a gdy zmęczą się zadaniem, to odpoczną na kolanie. ( z pokazywaniem)

 

A ja wiem...

A ja wiem, nie powiem, kto nas dziś odwiedzi.

Czerwone jabłuszko, co na drzewie siedzi.

Czerwone jabłuszko, złocista gruszeczka.

Złocista gruszeczka i piękna śliweczka.

Jestem sobie przedszkolaczek                                                              

 

Jestem sobie przedszkolaczek,                                                               
Nie grymaszę i nie płaczę,
Na bębenku marsza gram,
Ram tam tam, ram tam tam.

Mamy tu zabawek wiele,
Razem bawić się weselej,
Bo kolegów dobrych mam,
Ram tam tam, ram tam tam.

Mamy klocki, kredki, farby,
To są nasze wspólne skarby,
Bardzo dobrze tutaj nam,
Ram tam tam, ram tam tam.

Kto jest beksą i mazgajem,
Ten się do nas nie nadaje,
Niechaj w domu siedzi sam,
Ram tam tam, ram tam tam.

 

Jesteśmy jeszcze za mali, żeby całą grupą pójść do biblioteki, więc......biblioteka przyszła do nas. 14 października odwiedziła nas Pani z Miejskiej Biblioteki Publicznej Filia nr 5 - to miejsce odległe od naszego przedszkola, ale zaprzyjaźnione z nami  już od wielu lat.

              Pani Bibliotekarka przyniosła z sobą mnóstwo książek dla najmłodszych dzieci: były książeczki z pięknymi obrazkami, z pacynkami   (m.in. małpki, słonia), o przeróżnych kształtach (np. motylka, samochodu, gwiazdki, misia), wykonane z różnych materiałów- bo książki wcale nie muszą być z papieru! mogą być zrobione np. z tkaniny, pianki, folii. Pani przeczytała nam opowiadanie o niesfornej małpce oraz o dzieciach, które udawały rózne zwierzęta, a "Tygryski" w zamian zaśpiewały piosenki o jabłuszku i o niedźwiadku. Pani z biblioteki obiecała nas jeszcze odwiedzić i zaprosiła do biblioteki z rodzicami (lub z naszą panią, jak już trochę podrosniemy).

 

9 października 2013 roku będzie od dziś ważną datą dla wszystkich "Tygrysków" , ich wychowawczyń oraz rodziców.

Dlaczego?

Bo właśnie dziś dwadzieścia czworo  z nas zostało pasowanych na prawdziwych przedszkolaków. Aby dostąpić tego zaszczytu, dzieciaki musiały najpierw wykazać się wiedzą na temat tego, jak prawdziwy przedszkolak powinien zachowywać się w przedszkolu, zaśpiewać piosenkę,  zatańczyć, powiedzieć wierszyk, wykonać zadanie  oraz złożyć stosowne przyrzeczenie:

- Przyrzekamy, co dzień rano buzię mieć zawsze roześmianą!
Przyrzekamy
- Przyrzekamy nie płakać, nie szlochać i panie mocno kochać!
Przyrzekamy
- Przyrzekamy zabawki szanować i dookoła wszystko porządkować!
Przyrzekamy
- Przyrzekamy choć jesteśmy jeszcze mali , zgodnie się bawić w sali!
Przyrzekamy
- Przyrzekamy nie sikać w galoty, bo z tym dużo roboty!
Przyrzekamy
Bo już jesteś przedszkolakiem: dużą dziewczynką i dużym chłopakiem!

 

Dopiero wówczas Pani Dyrektor dotknięciem magicznego ołówka, pasowała dzieci na przedszkolaków. A potem były gratulacje, prezenty i słodki poczęstunek, przygotowany przez naszych rodziców.

 

"TYGRYSKOWA PIOSENKA" ( mel. "Krasnoludki")

I. My jesteśmy małe Tygryski, ty i ja, ty i ja.

Czasem niezłe z nas urwiski, oj tak tak, oj tak, tak

II. Lubimy śpiewać, skakać, brykać, hop-sa-sa, hop-sa-sa

tańczyć, kiedy gra muzyka, trala-la, trala-la.

III. I obiadki smaczne jemy, mniam, mniam, mniam, mniam, mniam, mniam,

po nich szybko urośniemy, oj tak tak, oj tak tak.

IV. Na spacerki też chodzimy, tup, tup, tup, tup,tup,tup. 

Po nich na leżakach śpimy, luli-lu, luli-lu.

 

 

"Tygryski" uczą się wyliczanek,  wierszyków i piosenek ("Krasnoludki", "Ola i liście", "Wlazł kotek...", "Podajmy sobie ręce" oraz piosenki "tygryskowej").

Dzieci bardzo lubią zabawy ruchowe oraz zabawy przy muzyce- ostatnio poznaliśmy taniec "Kasztanki" ,  bawiliśmy się także przy muzyce  z wykorzystaniem wstążek (zabawy takie sprzyjają rozwojowi sprawności ruchowej, manualnej, poczucia rytmu, reagowania na zmianę tempa i dynamiki , a przy tym sprawiają dużo radości dzieciom).

Dużo fajnej zabawy mieliśmy też wszyscy podczas zabaw z gazetami oraz w czasie robienia i..... jedzenia sałatki owocowej .

      We wrześniu małe "Tygryski" aklimatyzują się w przedszkolu- jednym przychodzi to z niesłychaną łatwością, innym nieco trudniej. No cóż,  potrzeba cierpliwości i trochę czasu, żeby się na dobre oswoić z nowym otoczeniem.....

Dzieci uczą się wspólnej zabawy, piosenek, wierszyków, wyliczanek, zabaw "paluszkowych", rysowania kredkami, kolorowania, lepienia z plasteliny, malowania farbami.  Powoli przyswajają sobie zasady panujące w grupie przedszkolnej, znają już rytm dnia- wiedzą, że przed posiłkami, po skorzystaniu z toalety, po przyjściu z podwórka lub spaceru należy umyć ręce, uczą się samodzielnie zdejmować i ubierać niektóre elementy garderoby, starają się zjadać wszystko z talerzyka, zgodnie z treścią wierszyka:

|Mam trzy latka, trzy i pół, brodą sięgam ponad stół.

Do przedszkola chodzę z workiem, mam fartuszek z muchomorkiem.

Pantofelki ładnie zmieniam, myję ręce do jedzenia.

Zjadam wszystko z talerzyka,tańczę, kiedy gra muzyka.

Umiem wierszyk o koteczku, o tchórzliwym koziołeczku

i o piesku, co był w polu, nauczyłam się w przedszkolu. "

I jeszcze wierszyk taki: "Policzymy co się ma: mam dwie ręce, łokcie dwa,

                                       dwa kolanka, nóżki dwie. Wszystko pięknie zgadza się.

                                       Dwoje uszu, oczka dwa, no i buzię też się ma.

                                       A ponieważ buzia je, chciałbym też mieć buzie dwie."

 

 

 

Wyprawka dla 3-latka – grupa „TYGRYSKI”

1.    Obuwie zmienne na jasnej podeszwie

2.  Pościel (poszewka na kołderkę + jasiek z poszewką + prześcieradło) –wymiary jak do łóżeczka dziecięcego

3.  Pidżamka

4.  Ubranie na zmianę (bielizna /kilka sztuk, rajstopki/ spodnie, skarpetki, koszulka itp.) w podpisanym worku

5.  Śliniaczek- potrzebny podczas posiłków –podpisany.

6.  Teczka z gumką na prace rysunkowe, plastyczne…)

7.  Chusteczki higieniczne lub miękki papier toaletowy do wycierania noska.

Pozostała część wyprawki  zostanie zakupiona we wrześniu – jak ustalili Rodzice wspólnie z wychowawcami grupy.

DO ZOBACZENIA!!!