5-latki TYGRYSKI

BUDYNEK A

5-latki TYGRYSKI

 

Nauczycielki:  mgr Urszula Rasek,  mgr Edyta Sendela

 

 

ROK SZKOLNY 2015/2016

 

INFORMACJE DLA RODZICÓW

5 maja - godz. 15.30- zapraszamy Rodziców na zebranie w grupie Tygryski

9 maja - godz.  8.45 - próba do festiwalu w PKZ -udział  10 dzieci tańczących 

10 maja - godz. 10.00 - wyjazd do TZN - przedstawienie teatralne "Brzechwolandia"- koszt = 24 zł

11 maja - godz. 16.00 - Festiwal Dąbrowskich Przedszkolaków - udział 10 dzieci

24 maja - godz. 15.00- zapraszamy na  uroczystość z okazji Dnia Mamy i Dnia Taty

                                + rodzinne warsztaty ceramiczne - koszt 9 zł

 

 

    „Pszczoły- nauczycielki  ekologii”

                Kolejna wycieczka do Kuźniczki odbyła się dzisiaj, 20 kwietna br. Po śniadaniu  Misie i Tygryski pojechały autokarem na spotkanie z pszczołami. Po przywitaniu się z panem Gospodarzem, obejrzeliśmy domy pszczół- ule; i te bardzo stare w pniach drzew, czyli barcie oraz te nowsze, o różnych kształtach. Jak się okazało, każdy ul jest innego koloru lub kształtu- aby pszczoły się nie pomyliły !  Rodzina pszczela to: Królowa (z kropką na grzbiecie) składającą jajeczka, robotnice budujące plastry i zbierające nektar i pyłek  oraz trutnie, które ciągle  trenują. Pszczoły produkują jad ( dobrze działa na chorujących na reumatyzm), mleczko ( do regeneracji tkanek), kit ( propolis) , wosk i oczywiście  miód. Miód ze względu na miejsce zbierania pyłku i nektaru  i rodzaj kwiatów dzieli się na : wielokwiatowy ( z drzew owocowych) dobry na choroby dróg pokarmowych, akacjowy dobry dla osób chorych na cukrzycę, lipowy na choroby gardła, dróg oddechowych; gryczany ( z gryki) na choroby krążeniowe, serce i miód spadziowy bardzo bogaty w żelazo. My kosztowaliśmy miód leśny oraz pyłek pszczeli. Pszczoły zbierają nektar i pyłek, który osadza się prawie na całej pszczole, przy okazji zapylając kwiaty. Pszczelarze ustawiają przy wejściu do ula specjalne poławiacze pyłku( coś na kształt sitka, przez oczka którego przeciskając się pszczoła- zostawia  ten pyłek na sitku). Oczywiście nie zabierają całego pyłku , bo pszczoły nie miałyby co jeść i by umarły. Na zakończenie zajęć każdy wykonał sobie z wosku małą świeczkę. I oczywiście obowiązkowe spotkanie z Buratinem, Hadżą i Dewonem oraz przejażdżka na Hadży ! Pogoda była w kratkę, raczej chłodno i wietrznie , ale przynajmniej nie padało !

We wrześniu zostaliśmy zaproszeni na spotkanie z wypieku chleba !  Do  zobaczenia !

 

                       Gwiazdozbiór  „Wielkiej Niedźwiedzicy”

                19 kwietnia - kolejne spotkanie w MBP  Filia nr 5 . Tematem były gwiazdy i gwiazdozbiory, czyli zbiory gwiazd. Po obejrzeniu filmu i utrwaleniu poznanych dotychczas wiadomości na temat planet , Słońca i Księżyca, poznaliśmy popularne gwiazdozbiory: Wagi i innych znaków zodiaku, Oriona,  Wielkiej i Małej Niedźwiedzicy. W drugiej części spotkania „postawiliśmy” swój krok na Księżycu  i tworzyliśmy gwiazdozbiory ( wycinaliśmy gwiazdy, naklejaliśmy na kartkę, którą pomalowaliśmy na kolor nocnego nieba). Na zakończenie zajęć, jak zwykle mogliśmy oglądać różne książki i mapy przedstawiające Kosmos: Planety, Księżyc, Słońce, Gwiazdy, rakiety i słynnych kosmonautów i astronautów. Teraz  to już tylko Konkurs w Planetarium w Chorzowie 30 maja. 

 

                13 kwietnia, w środę , po śniadaniu wyruszyliśmy do Biblioteki nr 5 na Manhattanie. Mieliśmy kolejne spotkanie- kontynuację zajęć u nas w przedszkolu, kiedy to razem z panem Jarkiem i panem Tomkiem oglądaliśmy  wyprawę w Kosmos, start rakiety, zaćmienie księżyca, a na końcu wystrzeliwaliśmy własne rakiety. Na zajęciach w bibliotece, dowiedzieliśmy się o poszczególnych planetach różnych wiadomości, utrwaliliśmy kolejność planet wokół Słońca i kolorowaliśmy te planety, które zabraliśmy do przedszkola. Za tydzień czeka nas kolejne zajęcie na temat Układu Słonecznego. 

We wtorek- 12.04- Artur reprezentował nasze przedszkole w miejskim  konkursie wiedzy o krajach Unii Europejskiej, organizowanym przez Przedszkole nr 13.

 Nasz Mały Europejczyk poradził sobie z trudnymi zadaniami konkursowymi i otrzymał dyplom oraz nagrody. Gratulujemy !!!!

                        „Nasza 100-letnia piękna Dąbrowa”

                W naszym przedszkolu, jak i w innych placówkach Dąbrowy Górniczej, przez cały rok organizowane są akcje i inicjatywy z okazji 100-lecia nadania Praw Miejskich naszemu miastu. Nasza Dąbrowa obchodzi w 2016r. -100 LAT!

                Nasze przedszkole zorganizowało trzy konkursy, dwa dla rodziców i dzieci z naszego przedszkola: plastyczny  „Bóbr Dąbrowiak” oraz fotograficzny –„Nasza 100- letnia piękna Dąbrowa… jesienią, zimą, wiosną” przedstawiający ciekawe, ulubione miejsca Dąbrowy w trzech porach roku.

We wtorek 12 kwietnia, w naszym przedszkolu , odbył się także finał I Edycji Konkursu „Mali Dąbrowscy Giganci- Dąbrowa Górnicza w wierszu i w piosence”. Na ten konkurs zostały zaproszone dzieci z przedszkoli naszej dzielnicy, czyli Gołonoga. Celem konkursu była prezentacja wiersza lub piosenki o Dąbrowie Górniczej napisanego specjalnie na tę okazję  przez rodziców albo nauczycieli. Na gali , we wtorek zaprezentowały się dzieci z Przedszkoli nr 4 A,4 B 12, 14,32, 36. Specjalne jury oceniające występy dzieci miało trudny orzech ( żołądź wink) do zgryzienia!  Dzieci mówiące wiersze i  śpiewające piosenkę były bardzo dobrze przygotowane, a teksty bardzo długie.

Konkurs ten uświetnił występ Zespołu Pieśni i Tańca „Gołowianie”- w którym występuje nasza pani Marysia  , a także inscenizacja legendy o Gołonogu „O Królowej Jadwidze” w wykonaniu dzieci z grupy Misie i Tygryski.  Dzieci i zaproszeni goście mogli także obejrzeć wystawę  zdjęć, pamiątek i zabytkowych eksponatów  z Dąbrowy. Cały konkurs zakończyła piękna prezentacja multimedialna przygotowana przez panią Edytę z Tygrysków, przedstawiająca   Moją, Twoją, Naszą Dąbrowę !

Myślę, że wszystkim obecnym na tej uroczystości podobało się i miło spędzili z nami czas.

                               Zapraszamy do nas za rok , na kolejnej edycji konkursu ! 

 

    Centrum Nauki i  Zabawy  „EUGENIUSZ”

                Koniec tygodnia, piątek 8 kwietnia, Misie i Tygryski zakończyły bardzo naukowo! Wybrały się do Galerii Katowickiej (Katowice przy Dworcu PKP), gdzie do końca kwietnia mieści się Wystawa Interaktywna. Dzieci poprzez zabawę, doświadczając na sobie samym, w myśl zasady: „zobacz, uruchom, eksperymentuj” dowiedziały się wiele zaskakujących  informacji, przyswoiły dużo wiadomości na temat swojego ciała, zasad fizyki, poznały i utrwaliły zasady oszczędzania wody , energii w domu. Na wystawie jest ponad 50 interaktywnych eksponatów !  Chociaż zabawa trwała 1,5 godziny, w małych 8 osobowych grupach wraz z panią przewodnik,  to nikt się nie nudził, czas szybko minął , a i tak było nam mało! Naprawdę polecamy gorąco- zabierzcie swoje pociechy i odwiedźcie to miejsce ! Dorośli -16 zł, dzieci-14 zł. Tylko do końca kwietnia !!! To była SUUUPEEER  zabawa ! 

 

           UWAGA. POŻAR !!!

                Kolejne spotkanie  Kino Przedszkola odbyło się w środę , 6 kwietnia, w PKZ. Tym razem na widowni byliśmy tylko my, Misie i Tygryski.  I to też nielicznie bo razem było nas 37 !  Dzisiejsze spotkanie dotyczyło zachowań w czasie pożaru, jak dbać o własne bezpieczeństwo. Dowiedzieliśmy się, co to jest pożar , jak do niego dochodzi, jak należy się zachować w czasie pożaru,  jak wygląda strażak i jego ubiór , jaki posiada sprzęt. Dowiedzieliśmy się także, dlaczego samochód strażacki jest czerwony. A Wy wiecie?- zapytajcie swoje Misie i Tygryski, które były dzisiaj w PKZ. J Podpowiadamy, że związane są z tym pewne ptaki ! ;-)

Utrwaliliśmy także numer alarmowy 112 i numer do Straży Pożarnej 998 . W czasie spotkania obejrzeliśmy trzy filmy z Lolkiem i Bolkiem oraz z Misiem Kudłatkiem : „Pali się”, „Na strychu”, „Zabawa z zapałkami”.

 

Pisanki skradły słońcu kilka złotych promieni,
teraz ich jasny blask niech Wasz dom rozpromieni.
Niech nadchodzące święta wielkanocne
przyniosą pogodę ducha,
wiele szczęścia i radości…

 

 

    INFORMACJE DLA RODZICÓW „TYGRYSKÓW”

6 kwietnia –po śniadaniu , wyjazd do PKZ na Kino Przedszkole- 18 zł (bilet wstępu +autokar)

8 kwietnia- godz. 9.00- wyjazd do Katowic na Wystawę Interaktywną w Galerii Katowickiej (takie mini- Centrum Nauki Kopernik smiley )

Cena przejazdu autokarem wraz z biletem wstępu – 24 zł

12 kwietnia- uroczystość z okazji 100-lecia Dąbrowy Górniczej w naszym przedszkolu (jedna ze 100 inicjatyw na 100-lecie)

20 kwietnia –wyjazd do Kuźniczki na zajęcia edukacyjne o pszczołach (+ jazda konna tak jak poprzednio). Tym razem płacimy tyko za autokar – 10 zł (zajęcia bezpłatne)

 

Dziś, czyli 21 marca, obchodziliśmy pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. Wobec niezbyt sprzyjającej aury, która nie pozwoliła nam na zbyt długie przebywanie na powietrzu, zgromadziliśmy się wszyscy w sali gimnastycznej, aby tam wspólnie pożegnać zimę i powitać wiosnę. Były  wspólne wiosenne piosenki i zabawy, wrzucanie bałwana do worka (będzie tam siedział do następnej zimy!), list od Pani Wiosny oraz „małe co nieco”.

 

        Lecimy w Kosmos ?!

                Misie i Tygryski kończą  tydzień …lotem w Kosmos ! W piątek, 18 marca w sali gimnastycznej spotkaliśmy się z panią Dorotą, panem Jarkiem i panem Tomkiem  i Wielkim  Kosmosem ! W czasie prezentacji,  pokazu i zabaw poznaliśmy  filar naszego Układu Słonecznego, czyli Słońce oraz Księżyc. My znamy także planety naszego Układu !. Poznaliśmy także Zaćmienie Słońca i Księżyca: częściowe i całkowite. Znamy też różnice między meteoroidami, meteorami i meteorytami. W czasie zajęć otrzymaliśmy pozdrowienia od kosmonauty ! pana Tadka-znajomego pana Jarka, który bardzo interesująco opowiadał nam różne ciekawostki o Kosmosie. Na koniec wyruszyliśmy wahadłowcem w Kosmos, to był bardzo  głooooośnyyyyy start!

Następnie wszyscy poszliśmy do ogrodu przedszkolnego, gdzie mogliśmy przez prawdziwą lunetę obejrzeć Słońce , a potem pan Jarek z panem Tomkiem odpalali przygotowane przez nas rakiety z butelek plastikowych : rakieta „TYGRYSEK 1” i rakieta „MIŚ 1”! Rakieta „MIŚ 1” startowała i lądowała aż cztery razy !!!

To były naprawdę ciekawe i pouczające zajęcia !!! Dziękujemy !

 

 

  Informujemy Rodziców, że w dniu 16. 03 dzieci w grupie Tygrysków nie miały robionych zdjęć do "Dziennika Zachodniego"      z uwagi na niską frekwencję w przedszkolu. Zdjęcia będą wykonywane w innym terminie, o którym poinformujemy Państwa odrębną informacją.

 

                       Spotkanie z leśnikami

                Pogoda typowo marcowa: wczoraj wiosna, dzisiaj- zima. A do naszego przedszkola przyjechało Nadleśnictwo Siewierz i …Panie  leśniczki?! Chyba tak mówi się o kobietach , które z zawodu są leśnikami? Przemiłe panie, Dorotka i Agnieszka opowiedziały nam o swojej pracy i miejscu, gdzie pracują ( pojedziemy tam, gdy będzie cieplej !), a następnie obejrzeliśmy filmy edukacyjne. Z pierwszego  filmu dowiedzieliśmy się jakie zwierzęta można spotkać w lesie i co robi leśnik. Po wspólnej zabawie z panią Dorotką, żebyśmy się trochę rozruszali, obejrzeliśmy drugi film. W drugim filmie zobaczyliśmy niewłaściwe zachowania ludzi, którzy przyjechali do lasu. Nie wolno wjeżdżać do lasu samochodami, nie wolno wyrzucać w lesie śmieci, nie wolno hałasować, zagłuszać ciszy, płoszyć zwierząt, pozwalać psom biegać bez smyczy, niszczyć poszycia leśnego, drzew , zabijać zwierząt, nie wolno rozbijać namiotów i rozpalać ognisk w lesie. Po pamiątkowym zdjęciu, w sali Misie i Tygryski wykonały książeczki z sytuacjami: „Czego nie wolno robić w lesie?” Jak pojedziemy do Nadleśnictwa to pokażemy je. Pozdrawiamy wszystkie zwierzęta w lesie!  

 

 

W ramach akcji "Cała Polska czyta dzieciom" w piątek (11.03) odwiedziła nas Pani Ania, Mama Nadii, która przeczytała nam baśń o Pięknej i Bestii oraz kilka znanych wierszy Jana Brzechwy.

Zapraszamy również innych chętnych Rodziców (Babcie, Dziadków....) do poczytania dzieciom w grupie .

                Czwartek,10 marca 2016r. przywitał nas nie najlepszą pogodą. Ale Misie i Tygryski , tuż po śniadaniu wybrały się do Gospodarstwa Agroturystycznego „HUSAR” w Kuźniczce( niedaleko Dąbrowy Górniczej). Tematem dzisiejszej lekcji ekologicznej były zwyczaje i obrzędy wielkanocne połączone z warsztatami. Po przywitaniu, Gospodarze  opowiedzieli o obrzędach i tradycji świętowania Wielkanocy, o przygotowaniach i symbolice tych przygotowań. Pierwszym dziełem było przygotowanie ciasta drożdżowego, które piekło się w formie baranka. Do dzieży z mąką Gospodyni dokładała sól, jajko, ciepłą wodę z olejem, rozczyn ciepłego mleka z drożdżami i cukrem. Potem te wszystkie składniki wymieszała ze sobą  i utworzyła zgrabną kulę, którą odłożyła w dzieży pod ściereczką do ciepłego pomieszczenia, aby „wyrosło”! Pan Gospodarz pokazał nam,  jak zrobić baranki z wosku, wlewając roztopiony wosk do specjalnych silikonowych foremek, które zostawił do wystygnięcia.

                W tym czasie Misie i Tygryski ozdabiały  styropianowe jajka  kwiatkami,  wg własnej kompozycji. Gdy ciasto w formie „baranka” piekło się w piekarniku, a  woskowe baranki stygły w swoich foremkach- my udaliśmy się na padok, gdzie poznaliśmy urocze konie: Demon, Buratino i Hadża. Każdy z tych koni zaprezentował się najlepiej jak umiał: Demon dał „buziaka” Gospodarzowi, Buratino „odpowiedział” głową lub kopytem, na pytanie, kto jest grzeczny, a Hadża potrafi „liczyć” !

 Gdy przywitaliśmy się z tymi uroczymi zwierzętami, mogliśmy potem się na nich przejechać!

Bardzo się nam podobało! Na zakończenie spotkania otrzymaliśmy woskowe baranki w kompozycji z ziarnem owsa, które, gdy podlejemy w domu, to urośnie dla baranka „trawka” z owsa na Wielkanoc !

 Już nie możemy się doczekać, następnego wyjazdu do Kuźniczki ( 20 kwietnia) . Będzie o pszczołach!

Kolejny raz przyszły do nas  wolontariuszki z „PoczytajMy”, ze szkoły Ekonomicznej w Dąbrowie Górniczej. Tym razem przygotowały dla nas zagadki , opowiadania  oraz zabawy związane ze Świętami Wielkanocnymi. Bawiliśmy się w  między innymi : zajączki, przenosiliśmy jajko na łyżce, kolorowaliśmy ilustracje z wielkanocnym zajączkiem. Zabawy i zajęcia z miłymi starszymi koleżankami bardzo nam się podobają i czekamy na kolejne ! 

 

We wtorek, 8 marca, Alicja reprezentowała nasze przedszkole w XII Turnieju Przedszkolaków "Mały Dabrowiak" w Przedszkolu nr 34. W konkursie tym startują mali Dąbrowianie, którzy wiedzą wele o naszym mieście, znają jego herb, flagę, zabytki, pomniki, legendy.....Tegoroczne pytania dotyczyły także 100 rocznicy nadania praw miejskich Dąbrowie Górniczej.

Ala poradziła sobie wyśmienicie z wszystkimi zadaniami konkursowymi i zajęła I Miejsce !!!!! Gratulujemy!!!!!                         To miły prezent na Dzień Kobiet yes  

        „Dinuś u stomatologa”

                W czwartek 3 marca 2016r.  przedszkole zamieniło się w wielki Gabinet Stomatologiczny. Wykwalifikowane asystentki stomatologiczne z centrum Stomatologii Dziecięcej i Ortodoncji z Katowic przeprowadziły warsztaty edukacyjne z zakresu profilaktyki i higieny jamy ustnej. Panie Monika i Gosia zapoznały  przedszkolaki z  zasadami prawidłowego szczotkowania zębów i zdrowego odżywiania. Następnie poznaliśmy Dinusia, który musiał odwiedzić gabinet stomatologa. W tym celu jeden z naszych kolegów –Alan- przebrał się za pana doktora: fartuch, jednorazowe rękawiczki, maseczkę na twarz, a potem  poznawaliśmy  kolejne etapy wizyty u dentysty. Dinuś nie chciał otworzyć ust, ale i na to jest sposób: syrop, albo maseczka z gazem rozweselającym. Potem okazało się, że Dinuś ma robaczka-próchniaczka i trzeba go usunąć specjalnym wiertłem, a na koniec został ząbek zalepiony  białą plombą i utwardzony specjalnym niebieskim światłem. Dinuś uśmiechnięty wrócił do domu!

                Na zakończenie spotkania przeprowadzono wstępne badanie stanu zębów dzieci. Każde dziecko otrzymało wynik tego badania w formie diagramu z oznaczonymi zębami wymagającymi kontroli lekarskiej. Jeżeli ktoś się obawiał wizyty u stomatologa, to po tych warsztatach, chyba już się nie boi .

 

 

 

 

INFORMACJE DLA RODZICÓW

 

3.03– czwartek-od 9.30- fluoryzacja zębów- warsztaty dla dzieci –higiena jamy ustnej; przegląd uzębienia

 

10.03 czwartek- godz..9.30 wyjazd do Kuźniczki na Warsztaty Wielkanocne, koszt 27zł + 9=36 zł

 

15.03 -wtorek, od 9.00-prelekcja z Nadleśnictwa Siewierz, bezpłatna

 

17.03 – czwartek- godz.9.30- wyjazd do Szkoły Muzycznej na koncert, za autokar 8zł

 

17. 03 – czwartek – konsultacje indywidualne – zapraszam  – 15.00- 15.30

 

              „Fajnie mieć przyjaciół”

                Kolejne spotkanie w PKZ w „Kino przedszkole” wypadło w środę, 10 lutego. Pogoda nas zaskoczyła ! Bardzo zimno, deszczowo, wietrznie i może dlatego dzieci też było mało i w Tygryskach i w Misiach. Tym razem pojechały z nami  także „Sowy”  z Małego budynku naszego przedszkola. Razem było nas trochę ponad 40. Dzień raczej sprzyjał spaniu i może dlatego laptop pani Sandry nie chciał współpracować i musieliśmy trochę przeczekać „zły humor” urządzenia elektronicznego. Wszyscy trzymaliśmy kciuki , aby się powiodło. I się udało !

Tematem  była przyjaźń, rozmawialiśmy, kto to jest Przyjaciel, jak go znaleźć i czy potrzebny nam przyjaciel. W poszukiwaniu odpowiedzi na te pytania pomogły nam trzy filmy o piesku Bali i dziewczynce Milou. Aby kogoś poznać, trzeba się odezwać i powitać, przedstawić się.  Dlatego też każdy z nas przedstawiał się , także w jęz. angielskim. Najczęściej dobieramy się według tych samych zainteresowań, w to samo lubimy się bawić lub chodzimy na te same zajęcia pozalekcyjne, lubimy rysować, czy zabawy konstrukcyjne z klocków itp.  Przyjacielem może być także pies i teraz nas nie dziwi, że we wczorajszym „ głuchym telefonie” wyszło nam zamiast „buda z psem”- „przyjaciel” ! ;-) Jak zwykle spotkanie godzinne szybko minęło i wracać trzeba na obiad. Czekamy na kolejne spotkanie, w kwietniu !

 

   „Nasze ulubione bajki”

                Dzisiaj, 9 lutego 2016, do Misiów i Tygrysków przyszły dziewczęta z Wolontariatu „Poczytajmy i my”. Tematem dzisiejszych zajęć były nasze ulubione bajki. Spotkanie zaczęło się od przeczytania fragmentu bajki, a my musieliśmy odgadnąć jaka to bajka. Potem było układanie puzzli w 4 osobowych grupach, przedstawiających postacie- bohaterów popularnych bajek. Z zagadkami, kalamburami- także sobie poradziliśmy. Prawie wszystkie dzieci odgadły motywy muzyczne z bajek, a niektóre nawet zaśpiewały, zwłaszcza dziewczynki. Była i Elsa i Pszczółka Maja, Gumisie, Smerfy, a Króla Juliana z Madagaskaru poznali wszyscy od razu ! Na zakończenie zajęć była zabawa w „Głuchy Telefon”, który czasami naprawdę był „głuchy”, bo jak inaczej wytłumaczyć fakt, że „buda dla psa” na końcu „przewodu telefonicznego” zamieniła się w „przyjaciela”?

 

 

08.02.2016 nasza grupa brała udział w warsztatach archeologicznych prowadzonych przez pracownika Muzeum „Sztygarka”.    W czasie zajęć przypomnieliśmy sobie  historię powstania Dąbrowy Górniczej , a na rzutniku zobaczyliśmy wiele ciekawych miejsc, które możemy odwiedzić  wraz z rodzicami i obejrzeć je w  naszym mieście. Pani opowiedziała nam o znalezieniu  cennego skarbu - srebrnych denarów w glinianym garnku. Skarb ten można ogladać w Muzeum "Sztygarka" w specjalnej gablocie.  Na koniec zostaliśmy małymi archeologami –  i my szukaliśmy  ukrytej  szkatułki ze skarbem. Podsumowaniem było omówienie  symboliki  herbu naszego miasta , a potem jego kolorowanie.  Po wykonanym zadaniu otrzymaliśmy odznaki małego archeologa oraz książeczki wydane specjalnie na 100- lecie D. G. dla jej najmłodszych mieszkańców.

 

          Dąbrowski Klub Karate

                Odwiedzili nas dzisiaj,4 lutego, zawodnicy z Dąbrowskiego Klubu Karate. W czasie spotkania pokazali ćwiczenia rozciągające, rozgrzewkę oraz podstawowy trening. Wiktor i Wiktoria( rodzeństwo) pokazali różne techniki samoobrony. Zachęcili nas do odwiedzania ich Zimowej Akademii Karate w czasie ferii zimowych, gdzie bezpłatnie można nauczyć się podstawowych ciosów, wykopów. Na koniec wszyscy wykonaliśmy jeden wymach rąk pozując do zdjęć.

 

Posiadanie umiejętności udzielenia pierwszej pomocy komuś kto jej potrzebuje-  to bardzo przydatna rzecz. A ćwiczeń- nigdy dość. Dlatego też, dzisiaj 3 lutego, w przedszkolu odbyły się warsztaty z udzielania pierwszej pomocy. Jako pierwsi swoją wiedzę i umiejętności poszły  doskonalić Tygryski i Misie, czyli najstarsze dzieci . Pani z Centrum Kształcenia „Furtacz.PL” na fantomie pokazała wszystkie  kolejne kroki , które należy obowiązkowo wykonać, aby uratować komuś życie. A wygląda to tak:

 1. W pierwszej kolejności należy sprawdzić stan przytomności poszkodowanego, to znaczy sprawdzić, czy reaguje na bodźce. W tym celu- podchodząc z boku poszkodowanego-  mocno potrząsamy go  za ramiona i głośno pytamy: „Czy wszystko w porządku ?”. Gdy dana osoba nie reaguje – nie otwiera oczu, nie porusza się, nie odpowiada, uznajemy ją za nieprzytomną.
 2. Gdy przystępujemy do oceny oddechu, poszkodowany powinien znajdować się w pozycji leżącej, z drogami oddechowymi udrożnionymi poprzez odgięcie głowy wraz z uniesieniem żuchwy. Aby dokonać oceny oddechu, należy pochylić się nad głową poszkodowanego i wykorzystując zasadę „patrz, słuchaj, wyczuj”, postarać się zaobserwować jednocześnie, czy klatka piersiowa unosi się i opada, wysłuchać szmery oddechowe przy ustach pacjenta oraz wyczuć na swoim policzku przepływ wydychanego powietrza. Badanie oddechu nie powinno trwać dłużej niż 10 s.
 3. Jeśli strumień powietrza znad ust i nosa nie jest wyczuwalny, nie słychać odgłosów oddychania, a klatka piersiowa nie unosi się ani nie opada, stwierdzamy bezdech w przebiegu zatrzymania krążenia i rozpoczynamy resuscytację (RKO).  Resuscytację osoby dorosłej rozpoczynamy od 30 uciśnięć klatki piersiowej, a następnie udrożnienia dróg oddechowych i wykonania dwóch oddechów ratowniczych.                                                                   Ratownik klęka obok poszkodowanego i umieszcza nasadę jednej dłoni na środku klatki piersiowej, tj. dolnej połowie mostka . Nasadę drugiej dłoni kładzie na powierzchni grzbietowej pierwszej i splata palce obu rąk tak, aby odsunąć palce dolnej ręki od powierzchni klatki piersiowej. Mostek uciskamy na głębokość nie mniejszą niż 5 cm (maks. 6 cm) z częstotliwością co najmniej 100/min. Po każdym uciśnięciu bez odrywania rąk zwalniamy nacisk na klatkę piersiową, pozwalając jej na powrót do poprzedniego kształtu
 4. Te kroki (30 ucisków i 2 wdechy) kontynuujemy do czasu przyjazdu  karetki pogotowia  albo odzyskania funkcji życiowych przez poszkodowanego

Po pokazie przez panią prowadzącą, przyszła kolej na dzieci. Każdy po kolei pokazywał na fantomie wszystkie etapy pierwszej pomocy.  Gdy zrobiliśmy to prawidłowo, otrzymaliśmy Certyfikat –  „I Ty możesz uratować komuś życie”.

 

Zapraszamy Rodziców na zebranie w dniu 9 lutego (wtorek)  , o godz. 16.00

    *W dniu 10 . 02  (środa)  o 9.30   jedziemy do PKZ na kolejne zajęcia filmowe z cyklu KINO PRZEDSZKOLE.  

                      Koszt wyjazdu= 18 zł.

 

                      *Zapraszam na indywidualne konsultacje w czwartek - 4.02-  - w godz. 15.00- 15.30.

 

 

   „Szpital  pluszaków  dla przedszkolaka”

                Kolejne spotkanie w przedszkolu dla wszystkich grup. Dzisiaj, w czwartek 28. 01,  odwiedziła nas pani Ratownik Medyczny z całym sprzętem potrzebnym do ratowania ludzi na miejscu wypadku czy zdarzenia. Odpowiadaliśmy na pytania otrzymując za dobrą odpowiedź naklejkę. Wiemy, jak wygląda karetka od „ środka”, jak wygląda uniform ratownika medycznego i jego wyposażenie w plecaku i kamizelce: młotek z nożem do szyb i pasów bezpieczeństwa w samochodzie, kołnierz ortopedyczny, strzykawka-pompka do usuwania jadu ,specjalne rurki pomocne przy oddychaniu, zimny aerozol używany przy stłuczeniach. Zapamiętaliśmy w prosty sposób ( usta-jeden ,nos- jeden, oczy= dwa )numer alarmowy 112, przy którym powiadamia się wszystkie służby, czyli: policję, straż pożarną oraz pogotowie ratunkowe  jednocześnie. Następnie poznaliśmy,a nawet  każdy z nas wypróbował na  leżącym fantomie- udrażnianie dróg oddechowych, czyli odchylenie głowy do tyłu( jedna dłoń na czole, druga na brodzie i odchylamy głowę) .

W środę, 27 stycznia, Tygryski i Misie tuż po śniadaniu wybrały  się do Pałacu Kultury Zagłębia na kolejne spotkanie w ramach projektu KINO PRZEDSZKOLE. Pogoda za oknem zupełnie wiosenna, a my rozmawiamy i oglądamy filmy zimowe. Przypomnieliśmy sobie także parę zwrotów po angielsku. W czasie zajęć rozpoznawaliśmy rożne sprzęty sportowe, do wykorzystania zimą, a z jakich korzysta się latem i rozwiązywaliśmy zagadki. Obejrzeliśmy filmy z Reksiem i Bolkiem i Lolkiem, którzy to uprawiali sporty zimowe. Reksio ratował swojego pana, gdy podczas  jazdy na łyżwach po zamarzniętym stawie, lód się załamał i  wpadł do  lodowatej wody. Dowiedzieliśmy się, dlaczego należy się ślizgać na lodowisku, a nie na zamarzniętym stawie.

                21 stycznia 2016r., w czwartek  obchodziliśmy  Dzień Babci i  Dzień Dziadka. Wszystkie grupy wiekowe zaprosiły swoich Kochanych Dziadków na uroczystość z okazji ich Święta. U Tygrysków myślą przewodnią  było:        "Powróćmy jak za dawnych lat” ,dzieci w wierszach i piosenkach pokazały historię poznania babci i dziadka, ich miłości od przedszkola. Kolejny raz udowodniono, że muzyka łączy pokolenia: dzieci zaśpiewały takie piosenki jak : „ Choć pomaluj mój świat”, „Orkiestry dęte”, „Umówiłem się z nią na 9.00” czy „Dwudziestolatki…”. Dzieci miały niezłą frajdę ucząc się tych piosenek , a wykonując je wzbudzały uśmiech i radość na twarzach Dziadków !

Misie wykorzystały wiersze  z lat dziecięcych swoich Dziadków. Przy prezentowaniu ich na uroczystości- dziwiły się, że chustki się prało, ale Goście byli wzruszeni. Piosenki i tańce również wzbudzały burzę oklasków. Potem były wspólne zabawy, tańce, czytanie baśni przez Babcie , poczęstunek i piękne własnoręcznie wykonane upominki.

KOCHANA  BABCIU, KOCHANY  DZIADKU  - ŻYJ NAM  W  ZDROWIU  100 LAT  ALBO  DŁUŻEJ  !!!

 

              „Alicja po drugiej stronie lustra”

                Wtorek, 19 I 2016r., choć mroźno na dworze- Misie i Tygryski wyruszyły autokarem do TZN na przedstawienie w wykonaniu aktorów Narodowego Teatru Edukacyjnego z Wrocławia pt. : „Alicja po drugiej stronie lustra”. Większość z nas nie znała tej bajki i chyba dlatego byliśmy bardzo skupieni. Akcja toczyła się bardzo szybko, aktorzy mieli wspaniałe stroje, dekoracje były wspaniałe i ani się obejrzeliśmy-jak bajka się skończyła. Następnie , po gromkich brawach mieliśmy spotkanie z aktorami, którzy opowiedzieli nam o swojej pracy ,o różnych rodzajach lalek w teatrze. Po wpisaniu się do kroniki teatru wróciliśmy do przedszkola na obiad. 

 

                W czwartek, 14 stycznia 2016r. – w przedszkolu wielkie poruszenie. Od początku roku oczekiwano Balu i… właśnie Wodzirej do nas dziś zawitał, aby tanecznym krokiem powitać Karnawał! Najpierw fotograf wykonał zdjęcia, każdy z nas prezentował się wspaniale w swoim stroju, a potem poszliśmy na salę gimnastyczną, która dzisiaj była Salą Balową!  Kogo tam nie było! Księżniczki, Wróżki, Król, Spiderman, Superman, Rycerze Jedi, Scoooby,  Kapitan Planeta, Biedronki, Motylki, Pszczółka Maja, Syrenka, Policjanci i Żołnierze, Piraci i Piratki, Bałwanek Olaf, Lord Vader, Klon, Mechanik Zygzaka i wiele, wiele innych , pięknie przebranych gości balowych!

Tańce, tańce, korowody, wężyki, kółeczka- i bawiliśmy się wspaniale. Aż czas tak szybko upłynął i trzeba było się pożegnać. Zapraszamy za rok !

 

We wtorek, 12. 01, Tymek P. odebrał nagrodę za zajęcie III miejsca za wykonanie pracy plastycznej pt "O gwiazdo betlejemska" w XII Diecezjalnym Konkursie "Moja ulubiona kolęda". Gratulujemy !!!!!

Nasz laureat pojechał do Szkoły Podstawowej nr 6 w Sosnowcu  z Tatą i p. Edytą. Galę wręczenia nagród rozpoczęli uczniowie tejże szkoły krótkim koncertem kolęd, a zakończyli wspaniali kolędnicy - nie zabrakło Aniołów, Diabełków, Heroda, Pasterzy, no i Turonia, oczywiście.......

INFORMACJE  DLA  RODZICÓW  „TYGRYSKÓW”

NA  STYCZEŃ  2016

14 stycznia czwartek-   Zabawa Karnawałowa

19 stycznia –  ok. 10.00 -  wtorek-  wyjazd autokarem do TZN na spektakl krakowskiego teatru dla dzieci

„Alicja w Krainie Czarów” . Cena spektaklu wraz z przejazdem autokarem = 24 zł.

20 stycznia – środa - Planetarium w przedszkolu – od godz. 9.00, co pół godziny jedna grupa. Cena „seansu” wraz  ze zdjęciem  = 9 zł.

21 stycznia – godz. 10.00 – czwartek-  zapraszamy kochane Babcie i drogich Dziadków na uroczystość z okazji Ich Święta

27 stycznia- godz. 9.30 – środa-  wyjazd do PKZ na kolejne spotkanie z cyklu Kino Przedszkole.

Cena = 18 zł (przejazd autokarem + bilet ).

Warsztaty z „Higieny Jamy Ustnej” –( zgody podpisywali rodzice we wrześniu !), te które miały odbyć się 17 XII- odbędą się 3 marca 2016r.(czwartek)

Z najserdeczniejszymi świątecznymi życzeniami.........

.....Na Wigilię

Czekając, kiedy wzejdzie wigilijna gwiazda
Do wpół zmarzniętej szyby przywarł chłopiec mały.
Patrzył - zimowe ptaki wracały do gniazda,
Jakby tego wieczoru też świętować chciały.
Niegdyś gwiazda z Betlejem mędrców prowadziła,
Dziś znak daje, by zasiąść do świętej wieczerzy,
By biel opłatka ludzkie waśnie pogodziła,
A w sercu znów zamieszkał Ten, co "w żłobie leży".
Chwila jedna! Przy Tobie nikną odległości,
Co szare - zmienia się w odświętne, tajemnicze.
Daj nam więcej dni takich, spragnionych miłości,
Niech świat przy żłóbku Twoim odmienia oblicze.

                                                   o. Franciszek Czarnowski

 

   „Jasełka” u Misiów i Tygrysków

                Środa 16 grudnia br. był  bardzo ważnym dniem u Misiów i Tygrysków. Tego dnia dzieci oczekiwały z niecierpliwością ( prawie z taką samą jak na Mikołaja!) już od końca listopada. Na „Jasełka” , czyli przedstawienie o historii Narodzenia Pana , zaprosiły swoich Rodziców, Dziadków, bliskich, wśród gości znalazły się także Panie z Biblioteki Pedagogicznej, Publicznej Filii nr 3 i 5. Dzieci bardzo dobrze się przygotowały, a rodzice dołożyli starań aby zapewnić stroje swoim „aktorom”. W scenerii odświętnej, w nastrój świąteczny wprowadziły nas także kolędy i pastorałki wykonane przez dzieci, a na koniec także   kolęda zaśpiewana z rodzicami. Po życzeniach złożonych przez panią Dyrektor- na spotkanie wigilijne udaliśmy się do swoich sal. Bardzo gorąco dziękujemy Naszym Kochanym Rodzicom i Babciom  za mnóstwo pyszności na naszym wigilijnym stole- ciasta, rogaliki, ciasteczka, cukierki, soki, owoce. 

 

W piątek przedszkolaki czynnie uczestniczyły w Mikołajkowym koncercie muzycznym . Było szereg zabaw przy muzyce z wykorzystaniem znanych piosenek biesiadnych oraz świątecznych . Dzieci mogły również  akompaniować na znanych i mniej znanych instrumentach perkusyjnych do podanych przez prowadzących piosenek. W czasie koncertu towarzyszył dzieciom przez cały czas uśmiech na twarzach i dobry humor.

 

         Baśń  Andrzejkowa”

W czwartek, 10 XII br. Misie i Tygryski zostały  zaproszone  do SP nr 18 na przedstawienie „Baśń Andrzejkowa”. Wystawiły ją dzieci należące do szkolnego teatrzyku „Świetliki”. Samą baśń napisały Panie pracujące w świetlicy. Aktorami są dzieci z klasy drugiej, które bardzo dobrze sobie poradziły z rolą i grą aktorską. Baśń opowiada o Kasi i Jędrku, którzy w noc Andrzejkową wróżbą szukali przyjaźni i bratniej duszy. Niektórym najbardziej podobały się czarownice- czarodziejki. Na zakończenie przedstawienia zostaliśmy pochwaleni za dobre zachowanie i otrzymaliśmy cukierki od Mikołaja, który odwiedził szkołę niedawno.  

     „Poczytajmy My”

                I druga niespodzianka dnia dzisiejszego nas spotkała. Jak zakończyliśmy „ produkcję” choinek- to czekali na nas wolontariusze  z Ekonomika- „Poczytajmy My”. Przedstawili nam historię Mikołaja, bawiliśmy się w nowe dla nas zabawy,  tańczyliśmy i śpiewaliśmy, wykonaliśmy także czapki mikołajowe i znaleźliśmy miejsce na mapie i globusie, gdzie mieszka Mikołaj. Zabawa trwałaby jeszcze dłużej, ale przyszedł już czas na obiad. Obiecali , że jeszcze się spotkamy!

A jutro, 4 grudnia, w piątek zawita do nas kolejny Mikołaj, tym razem chyba wręczy nam prezenty?

Przygotowania do Świąt!

                Misie i Tygryski przygotowują prezenty dla swoich najbliższych. W tym celu 3 XII miały warsztaty  organizowane przez Kreatywna Edukację i wykonały choinki. Choinki zrobiły ze styropianu w kształcie stożka, na który przyklejały osikowe płatki -łezki.  Niby prosta czynność, ale wymagała bardzo dużo cierpliwości, gdyż osikowe płatki nie chciały tak szybko się przyklejać! Oj, zajęło nam to trochę czasu, ale dzielnie każdy z nas ukończył swoją choinkę. Potem tylko gwiazdkę na czubek choinki i szyszkę na podstawkę( to już pani przyklejała specjalnym klejem na gorąco) i gotowe

 

 

 

Na niebie już gwiazda świeci, kolędy śpiewają dzieci. Rodziców na Jasełka zapraszamy, które w przedszkolu                   wystawiamy. Będzie Maryja, Józef i Jezusek w żłobie i tak jak trzeba: Trzej Królowie.                                    Niech przy nim łączą się nasze rodziny, w imię Bożej Dzieciny

Zapraszamy w środę, 16 grudnia , o godz. 10.00.

 

 

    „Święta tuż , tuż”

                I mamy już grudzień, a grudzień to Mikołajki, Święta i oczywiście…PREZENTY !!!  

We wtorek, do przedszkola przyjechał Teatr „DUET” z przedstawieniem o świętach i Mikołaju.  Po obiedzie Misie i Tygryski poszły  do „teatru”- czyli do sali gimnastycznej. Dzieci dowiedziały się o historii Mikołaja, o  pomaganiu i sprawianiu radości innym. Rozwiązywały zagadki, kto  jaki chce  prezent od Mikołaja, a potem były zabawy wspólne z Elfem i Mikołajem. My także zaśpiewaliśmy piosenkę Mikołajowi i zrobiliśmy wspólne zdjęcie. A teraz czekamy na prezenty!. W piątek oczekujemy znowu Mikołaja .

      „Bądź bezpieczny na drodze, czyli co wiemy o przepisach  ruchu drogowego”

                 27 listopada, Tygryski i Misie wybrały się do PKZ w Dąbrowie Górniczej na pierwsze zajęcia w ramach całorocznego projektu KINO PRZEDSZKOLE. Przyjechaliśmy trochę za wcześnie, dlatego mieliśmy szczególny pokaz, aby nam się nie nudziło. Mogliśmy prowadzić samochód zdalnie sterowany! Niektórzy z nas mogli śmiało ruszać na egzamin z prawa jazdy, inni musieliby trochę poćwiczyć.  Właściwe zajęcia dotyczyły znajomości zasad poruszania się po drogach publicznych, znajomości znaków drogowych, zasad przechodzenia przez jezdnię. Mogliśmy także przekonać się ,że  niektóre zjawiska atmosferyczne bardzo utrudniają prowadzenie samochodu(wykonaliśmy doświadczenie!), dlatego tak potrzebna jest UWAGA nasza i kierowców na drogach, zwłaszcza o zmroku, w czasie deszczu i zimą! Zdobytą wiedzę i umiejętności- utrwaliliśmy podczas oglądania trzech filmów z Bolkiem i Lolkiem oraz Myszą. Na kolejne spotkanie pojedziemy w styczniu.

"Bajkowe andrzejki" - to była imprezka! Prawie wszyscy - i dzieci, i dorośli mieli jakieś bajkowe elementy w ubraniu. Były wróżki, królewny, kowboje, czarownice, kot, smerf, Indianie, rycerze, a nawet Pipi.  Czarownica z Łysej Góry nie mogła przybyć, ponieważ się rozchorowała, ale przysłała nam listy przez specjalnych posłańców...Nie obyło się oczywiście bez tradycyjnych andrzejkowych wróżb- lania wosku, serc z imionami czy zawodów wykonywanych w przyszłości. Czarownica przygotowała dla nas także zadania do wykonania- bajkową krzyżówkę, puzzle do ułożenia i pokolorowania. Na zakończenie specjalna wysłanniczka Czarownicy - mama Tymona przeczytała wszystkim bajkę o "sprzątającym zaklęciu" (gdyby takie istniało.....!). Uwieńczeniem naszego magicznego wieczoru były smakołyki przygotowane przez naszych wspaniałych gości oraz soki do picia. Bardzo serdecznie dziękujemy Mamom i Tatusiom za te pyszności oraz za świetną zabawę.

Dobrze czasami poczuć się jak dziecko, prawda?

25 listopada nasza grupa uczestniczyła w warsztatach papieru czerpanego. Dzieci same robiły papier z makulatury (namoczonej wcześniej w wielkiej kadzi), wyciskały wodę rękami oraz specjalną prasą. Potem papier czerpany sechł (dłuuugo...). Tygryski próbowały też pisać prawdziwym gęsim piórem- jak w czasach średniowiecza- najpierw na normalnym "dzisiejszym" papierze, potem również na arkuszach papieru czerpanego. Wszyscy zgodnie orzekli, że ołówki i długopisy są lepszym wynalazkiem do rysowania i pisania :-) Stawialiśmy również pieczęcie z laku na kawałkach papieru czerpanego. Na zakończenie warsztatów wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy.

24 listopada nasz Tygrysek- Artur - brał udział w VII edycji konkursu  organizowanego  przez Przedszkole nr 39 pt. "Bajki mojego dzieciństwa- Aleksander Fredro". Zadania konkursowe nie były łatwe, a mimo to Artek poradził sobie z nimi bardzo dobrze. Gratulujemy!

We wtorek- 24 listopada- Tygryski pomaszerowały........w świat?.....nie! .....do Miejskiej Biblioteki Publicznej Filia nr 5. Nasza grupa bierze w tym roku udział w projekcie  pt "Kosmiczne dzieciaki" organizowanym przez MBP Filia nr 5 oraz Śląski Oddział Towarzystwa Miłośników Astronomii. W ramach tego projektu będą się odbywały cykliczne spotkania po hasłem "Pan astronom opowiada" w bibliotece. Pierwsze z nich dotyczyło największej gwiazdy w naszym układzie, czyli Słońca. Planujemy również spotkanie z panem astronomem w przedszkolu- z udziałem rodziców.

 

23 listopada był dla Tygrysków dniem bardzo intensywnych przeżyć. Najpierw - o 9.00 rano- przyjechali do naszego przedszkola aktorzy teatru "Duet", którzy przedstawili nam inscenizację pt. "Grzecznie i bezpiecznie". Przypomnieliśmy sobie podstawowe zasady savoir-vivre oraz zasady ruchu drogowego. Mieliśmy także okazję do śmiechu i dobrej zabawy.

Po teatrzyku szybko się ubraliśmy i pojechaliśmy autobusem komunikacji miejskiej do Pałacu Kultury Zagłębia na imprezę edukacyjną "Kacper- dziecko bezpieczne na drodze" organizowaną przez PZU oraz Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Łodzi. Przez półtorej godziny bawili nas dwaj klauni z Teatru Pinezka (śmiechu było naprawdę co niemiara, aż niektórych brzuszki rozbolały...), ale oczywiście jak przystało na edukacyjny charakter imprezy również wiele się nauczyliśmy. Dzieci oraz dorośli zgromadzeni w PKZ mieli możliwość udziału w licznych konkursach z dziedziny zasad ruchu drogowego, bezpieczeństwa , udzielenia pierwszej pomocy przedmedycznej.....Za udział w konkursach wszyscy otrzymywali upominki. Ale również ci, którzy nie brali udziału w konkursach nie wrócili z imprezy z pustymi rękami. Dzieci biorące udział we wspólnej zabawie dostały elementy odblaskowe- opaski i kamizelki, a dorośli przewodniki pierwszej pomocy. To była naprawdę wspaniała impreza, w której warto było wziąć udział. A przy okazji nauczyliśmy się wierszyków:

1.   "Pas zapięty, noga z gazu i bezpieczniej jest od razu"

2.   Czy w Dąbrowie czy to w Łodzi

Kacper z odblaskami chodzi.

Kolor żółty jest słoneczny,

więc widoczny i bezpieczny".

 

 

 

W piątek, 20 listopada, Tygryski i Misie gościły u siebie w grupach panią z Fundacji Zielona Perspektywa. Zajęcia zorganizowane zostały w ramach akcji promującej selektywną zbiórkę odpadów na terenie Dąbrowy Górniczej. Przedszkolaki przypomniały sobie informacje na temat segregacji śmieci- co,  do jakiego kosza wrzucamy, po co segregujemy odpady, na czym polega recykling. Na koniec ciekawej prelekcji dzieci dostały od pani z fundacji kolorowe „świnki-skarbonki”, które mają przypominać o oszczędzaniu oraz segregowaniu odpadów.

W dniu 26 listopada (czwartek), o godz. 15.30 , zapraszamy Tygryski razem z Rodzicami

na spotkanie integracyjne „Bajkowo – andrzejkowo”.

Mile widziane będą małe elementy bajkowe w strojach zarówno dzieci, jak i dorosłych (np. korona królewska, czapka wróżki….wg inwencji twórczej – proszę sobie nie robić kłopotu z szukaniem kompletnych przebrań ) .

Jeśli ktoś będzie nam chciał przynieść jakiś mały, zdrowy smakołyk- nie pogardzimy takim prezentem wink

 

Na   16 grudnia – środa- o 10.00, zaplanowałyśmy Spotkanie Świąteczne z Jasełkami. Informujemy Państwa wcześniej, żebyście mogli sobie zaplanować ew. wolne w pracy.  Prosimy śledzić ogłoszenia na bieżąco 

 

 

Początek tego tygodnia mieliśmy- jak zwykle zresztą- pracowity. W poniedziałek, 9.11, przygotowywaliśmy się do Narodowego Święta Niepodległości. Przypominaliśmy sobie barwy narodowe, godło, stolicę i inne ważne miejsca na mapie Polski. Uczyliśmy się piosenki "Jesteśmy Polką i Polakiem", oglądaliśmy prezentację multemedialną przedstawiającą miejsca, które odwiedzała ciuchcia w piosence : Tatry i Zakopane, Kraków, Warszawę, Toruń, Gdańsk, Morze Bałtyckie. Na zakończenie każdy z nas wykonał kotylion świąteczny w biało-czerwonych barwach.

We wtorek, 10.11, świętowaliśmy ogólnopolski Dzień Jeża i nasz przedszkolny Dzień Ziemniaka. Przypomnieliśmy sobie jak wygląda jeż, czym się żywi, jaki jest jego tryb życia, że jest zwierzęciem chronionym. Kolorowaliśmy obrazki przedstawiające jeże. W związku z Dniem Ziemniaka rozmawialiśmy o tym, jakie potrawy można przygotowywać z ziemniaków, jak ziemniaki nazywane są w innych częściach Polski ( pyry, kartofle,grule...), jakie ma wartości odżywcze ( bo ma...!). Z surowych ziemniaków i patyczków higienicznych robiliśmy...jeże - wyszły piękne! Z ugotowanych ziemniaków z dodatkiem ogórka kiszonego, marchewki gotowanej, szczypiorku i przypraw (pieprz, papryka, lubczyk, mięta i odrobina jogurtu naturalnego) zrobiliśmy sałatkę. Ci, którzy próbowali, mówili że była bardzo smaczna- potwierdzam... A wiecie dlaczego? Bo dzieciaki robiły ją własnymi rączkami- siekały, kroiły, mieszały....i jadły!

 

     „Na Marchewki  Urodziny…”

                W całym przedszkolu było  dziś wielkie święto! Królowała  smaczna, dostojna Marchewka!

Dlatego wszystkie dzieci ubrały się w kolor marchewkowy- przeważały wszystkie odcienie pomarańczowego, a niektóre przedszkolaki miały dodatkowe zielone rekwizyty, włosy zaczesane do góry i nawet pomalowane pasemka na zielono! nakrycia głowy . Każdy zaopatrzony był w marchewkę albo sok marchewkowy. W grupach odśpiewano piosenkę : „ Na marchewki urodziny”, zatańczono, a potem były pokazane różne sposoby wykorzystania tego smacznego warzywa: soki, marchewka tarta, marchewka krojona.  Misie wykonały marchewkowe obrazki na talerzykach, które potem zostały przez wykonawców zjedzone z apetytem! Z marchewki można też wykonać kukiełkę. Tygryski kosztowały prawdziwe marchewkowe ciasta- pyszne ! A nawet jeden  Tygrysek -przedszkolak świętował  dziś swoje 5 urodziny z marchewkowym tortem .

                Na zakończenie dnia przedszkolaki różnymi technikami wykonały portret Marchewki- Królowej warzyw! My marchewkę LUBIMY  , baaaaaardzo!

 

 

      ŚWIĘTO   DYNI !

                Dynia jest bardzo sympatycznym  warzywem i tworzywem plastycznym. Przekonały się o tym w piątek, 30 X br.. Misie i Tygryski, a także Motylki.  Dzieci z grupy Tygryski  od samego rana wnosiły do swojej sali różnych rozmiarów i różnie przystrojone dynie.  Misie natomiast razem z panią Ewą zabrały się do sprawdzania :”Co też dynia w sobie ma?”.

Jako że Tygryski i Motylki mają jedną panią wspólną, integracyjnie również świętowały z dynią. Dzieci oglądały różnego rodzaju dynie, ważyły je w rękach,  zaglądały do środka, opowiadały co można z dyni zrobić do jedzenia: zupę,  ciasto, placuszki, dżemy no i pyszne i zdrowe ciastka- próbowaliśmy, bo upiekła p. Edyta.  Także pestki z dyni są zdrową przekąską. A sama dynia? Z niej można zrobić groźną głowę, która może świecić nocą. Tygryski zrobiły papierową wersję dyni z pomarańczowych pasków  oraz duszka z chusteczek higienicznych ,a Misie oraz Motylki kolorowały obrazki  z dynią i Przyjaciółmi Kubusia Puchatka.

 

 

„Misie” i „Tygryski”- „ Sprintem  do  Maratonu”

                Wtorek, 27 X 2015, godzina 10.00: „Gotowi do biegu! START!!!”  I ruuuuszyyyyłyyyyy Misie i Tygryski w I Ogólnopolskim Maratonie Przedszkolaków 2015. Każdy z numerem startowym , a było nas razem 42 zawodników, na dystansie 40 metrów. Pokonały go w 17 do 25 sekund!!! Ten nasz „maraton” odbył się w naszym ogrodzie przedszkolnym, pogoda dopisała , humory też. Tak nam się spodobało, że biegaliśmy  trzy razy! Nie liczył się czas ani miejsce przybycia na metę-ale sam fakt ,że biegaliśmy! Każdy otrzymał pamiątkowy medal (papierowy, ale ważny!). Potem sami urządzaliśmy sobie wyścigi.  My lubimy biegać, oj , lubimy !;-)

 

30 października - Dzień Dyni. Kto nie chce się przebierać halloweenowo, może przyjść ubrany na "dyniowo"

       4 listopada (środa)- Dzień Marchewki - prosimy o marchewkowe stroje, marchewkę do chrupania lub soki                          marchewkowe  w małych butelkach.

          10 listopada - Dzień Kartofla oraz Dzień Jeża- prosimy, aby dzieci przyniosly po jednym, średniej wielkości,                  surowym ziemniaku

 

 

Uwaga! Zmiana terminu warsztatów papieru czerpanego - z przyczyn niezależnych od przedszkola,

a od prowadzących warsztaty , z  4 listopada na 25 listopada. Za zmiany przepraszamy!

Zapraszamy Rodziców na zebranie w czwartek - 29 października o godzinie 15.30.

Zebranie poświęcone będzie przede wszystkim wstępnej ocenie gotowości szkolnej dzieci.

 

W dniu 30 października  (piątek) - jesli dzieci będą chciały- mogą przyjść do przedszkola w halloweenowych przebraniach.

 

27 XI 2015-piątek,  ok. 10.00 -jedziemy do PKZ na prelekcję filmową  pt. „Bądź bezpieczny na drodze, czyli co wiemy o przepisach ruchu drogowego”, koszt 11zł (bilet)+7zł autokar=18zł, płatne do dnia 26XI do wychowawców grupy.

 

                „Z  astronomią  za pan brat”

                Dzisiaj, tj. 21 października do przedszkola zawitał Pan z Kółka Astronomicznego przy ZS nr 1 w Dąbrowie Górniczej z prezentacją p.t.: „Zakręcone  niebo”. Było to pierwsze spotkanie z tytułowego cyklu mające na celu propagowanie wiedzy astronomicznej wśród dzieci. Pan zaznajomił nas (Misie i Tygryski) z naszym Układem Słonecznym: planetami, słońcem i innymi gwiazdami; lotami i rakietami kosmicznymi, utrwaliliśmy sobie- co to jest planetarium i obserwatorium astronomiczne i gdzie się znajdują w naszym mieście i województwie( Chorzów). Po skończony spotkaniu, w sali  każdy z nas rysował to , co najbardziej mu się spodobało z tych zajęć. Na następnym spotkaniu  zaprezentujemy nasze prace .

 

OGŁOSZENIE

W dniu 4 listopada  ( środa) ok. godz. 9.00 dzieci z grupy „Tygryski” wezmą udział w organizowanych w naszym przedszkolu

„Warsztatach papieru czerpanego”.

Uczestnicy zajęć będą mieli okazję poznać historię tego nieistniejącego już rzemiosła, które można zobaczyć jedynie w nielicznych już muzeach papiernictwa i drukarstwa w Polsce, samodzielnie wykonać kartkę takiego papieru, pisać gęsim piórem…          Koszt warsztatów = 11 zł. Prosimy wpłacać do wychowawców grupy.

 

W dniu 3 grudnia (czwartek),  również po śniadaniu ok. 9.00, zapraszamy „Tygryski” oraz „Misie” na warsztaty artystycznej twórczości z drewna osikowego. Jest to XIX wieczna unikatowa tradycja tworzenia dekoracji z wiórków drewna. Edukacja poprzez rękodzieło pobudza zmysły, sprzyja rozwoju zręczności manualnych, uczy tradycji i kontaktu z naturą. Każdy  uczestnik wykona własnoręcznie dekoracje z wiórków drewna osikowego.

Koszt tych warsztatów = 11 zł. Prosimy wpłacać do wychowawców grup.

 

 

Zapraszam Rodziców na konsultacje indywidualne w czwartek - 15 października - w godz. 15.00 - 15.30.

 

W Zagrodzie  Żubrów !

Za oknem piękna pogoda , ciepło i słonecznie, w sam raz na wycieczkę. Tygryski i Misie, choć trochę ich mało(wirus jakiś?), z zapałem wyruszają do Pszczyny. Oczywiście autokarem! Po godzinnej jeździe-wysiadamy i oczekując na wejście- zjadamy II śniadanie ,a nawet i podwieczorek. Następnie , podzieleni na dwie grupy, ruszyliśmy wraz z przewodnikiem zwiedzać Zagrodę. Pierwszym etapem był film 3D , który opowiedział nam skąd wzięły się żubry  w Pszczynie. Poznaliśmy  wygląd i  zwyczaje żubrów, jak nazywają się jego części ciała, a także zwierzęta leśne: jelenie i łanie, sarny, niedźwiedzie, wilki, lisy, kozice i koziorożce, mniejsze zwierzęta: kuny, świstaki, borsuki i ptactwo. Zwiedziliśmy także wnętrze leśniczówki. Potem oglądaliśmy karmienie żubrów. na innych wybiegach były jelenie i łanie, sarny, muflon, daniele. Na końcu trasy zwiedzania żegnał nas osiołek Paweł. Po alejkach chodziły dostojnie pawie . Na zakończenie otrzymaliśmy książeczki z zagadkami i innymi zadaniami, które pomogą nam utrwalić wiadomości dziś poznane!

 

W pierwszym dniu kalendarzowej jesieni "Tygryski" pojechały do Parku Hallera, aby tam wziąć udział w biciu rekordu Guinnessa na "mega-zakładkę". Małe zakładki robiły dzieci z wielu dąbrowskich przedszkoli, szkół, czytelnicy biblioteki....I z tych właśnie małych książkowych zakładek powstała jedna, ale za to ooooooogromniasta, bo miała chyba z 600 metrów!  Pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej założyli, że osiągnie długość 550 m -taka odległość była wymierzona na chodniku ciągnącym się przez park, ale okazało się, że malych zakładek jest więcej....

Po ułożeniu zakładki (pomyślcie jaka książka byłaby do niej potrzebna ?! ), dostaliśmy w nagrodę lizaki, zakładeczki i balony, a następnie poszliśmy na fajny plac zabaw. 

 

 

19 września, w sobotę, grupa "Tygrysków"- konkretnie 12 dzieci reprezentowała nasze przedszkole na IV Hutniczym Pikniku Rodzinnym w Parku Podlesie . Dzieci, ubrane w kolorowe koszulki z logo Przedszkola nr 4, pięknie zaśpiewały i zatańczyły "Jesienną poleczkę".

Serdecznie dziękujemy Rodzicom za przywiezienie naszych Tygrysów na piknik. Mamy nadzieję, że po występie dobrze bawiliście się na pikniku, korzystając z proponowanych przez ogranizatorów atrakcji.

W dniu 23 września 2015 ( środa) o godz. 10.00  grupa „Tygryski” weźmie udział w biciu rekordu  Guinnessa  w układaniu „mega-zakładki” do książki , organizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Parku Hallera w Centrum Dąbrowy Górniczej.

Do parku wybieramy się komunikacją miejską, z odpowiednią ilością opiekunów.  Prosimy o przyniesienie przez każde dziecko z grupy 3 zł na dojazd.

Prosimy, aby dzieci miały w tym dniu wygodne ubranie i obuwie, dostosowane do warunków pogodowych.

 

          Na 2 października zaplanowałyśmy wyjazd do Zagrody Żubrów w Pszczynie. W programie mamy warsztaty edukacyjne „Tropem żubra”:

-spacer po zagrodzie

-obserwacja zachowań zwierząt, pogadanka

-poznanie żubrzej rodziny oraz innych gatunków zwierząt (muflony, sarny, daniele, ptaki…)

-film o żubrach dla dzieci

Wyjazd o godzinie 9.20 – po śniadaniu, powrót około  14.00

(po przyjeździe zjemy spóźniony obiad ).

Koszt wyjazdu- 32 zł – prosimy wpłacać do wychowawców grupy.

W dniu wyjazdu prosimy ubrać dzieci w wygodne stroje i buty, dostosowane do warunków atmosferycznych (spodnie, kurtki od deszczu…). Prosimy nie dawać dzieciom plecaków z jedzeniem i piciem – na pewno zabierzemy z sobą drugie śniadanie i napoje z przedszkola. Prosimy pamiętać o tych, którzy kiepsko znoszą podróżowanie autokarem.

 

ZAPRASZAMY RODZICÓW NA PIERWSZE ZEBRANIE W NOWYM ROKU SZKOLNYM W CZWARTEK (3.09) O GODZ. 16.00

 

WYPRAWKA DLA 5-LATKA W GRUPIE „TYGRYSKI”

 

 1. OBUWIE ZMIENNE ( najlepiej typu "tenisówki", na jasnej podeszwie)
 2. STRÓJ GIMNASTYCZNY – koszulka, spodenki – (kolor obojętny)    W PODPISANYM WORKU (tekstylnym, nie typu „reklamówka”)
 3. UBRANIE NA ZMIANĘ W RAZIE „AWARII” – w worku (półka w szatni)
 4. CHUSTECZKI HIGIENICZNE -  duże opakowanie - ( ew. MIĘKKI PAPIER TOALETOWY) DO NOSA /  ew. paczka chustek nawilżanych

 

O pozostałych elementach wyprawki zadecydujemy wspólnie na pierwszym zebraniu .

Do zobaczenia wkrótce !

 

ROK SZKOLNY 2014/2015

 

 

 

                W czwartek, 11 czerwca br., tuż po śniadaniu dzieci z „Tygrysków”, „Misiów”, „Motylków” i „Jeżyków” pojechały autokarem do Pałacu Kultury Zagłębia na ostatnie spotkanie z KINEM PRZEDSZKOLA. Dzisiejsze dotyczyło zasad bezpieczeństwa na wakacjach, a przede wszystkim nad wodą. Pani  prowadząca w rozmowie z nami utrwaliła naszą znajomość podstawowych zasad bezpieczeństwa na drogach, w domu oraz podczas przebywania nad wodą. Obejrzeliśmy  także filmy- bajki o piesku Bali oraz kultową bajkę o Koziołku Matołku!  A potem do przedszkola !

 

Czerwiec obfituje w naszej grupie w ciekawe wydarzenia.... 8 czerwca poszliśmy z naszymi wychowawczyniami do Państwowej Straży Pożarnej. Daleko było......ale warto! Panowie strażacy przyjęli nas bardzo ciepło i serdecznie. Naszymi opiekunami - przewodnikami zostali : Pan Mateusz oraz Pan Dawid. Najpierw obejrzeliśmy stanowisko przyjmowania zgłoszeń  i dowodzenia jednostką, przypomnieliśmy także numery alarmowe i zasady wzywania pomocy strażaków oraz ochrony przeciwpożarowej. Następnie strażacy pokazali nam swoje ubrania, hełmy i -oczywiście- cały niezbędny sprzęt potrzebny do gaszenia pożarów, ratowania ludzi w wypadkach komunikacyjnych, w czasie powodzi,  usuwania rojów os lub szerszeni oraz ściągania kotów z drzewa....wink W czasie prezentowania sprzętu strażackiego Strażak Mateusz dostał nagle wezwanie do jakiejś akcji i musiał nas niestety opuścić, aby -być może- pospieszyć komuś na ratunek, ale mogliśmy za to obejrzeć wyjazd wozu strażackiego z całą jego załogą.  Na zakończenie naszej przygody, czekała nas jeszcze jedna niespodzianka- przejażdżka wozem strażackim po terenie jednostki ! Z "kogutem" i na sygnale! 

Zdążyliśmy wrócić do przedszkola przed deszczem. 

3 czerwca odbyło się w naszym przedszkolu spotkanie z zewnętrznym edukatorem programu profilaktycznego "Dzieciństwo bez próchnicy". Pani, która przyjechała do nas z Katowic przypomniała dzieciom zasady profilaktyki chorób jamy ustnej i higieny zębów. Obejrzeliśmy krótki film instruktażowy, a na zakończenie uczestnicy spotkania otrzymali szczoteczki, pasty i "królikowe" kontrolki mycia zębów. 

2 czerwca zapowiadał się od rana pięknym dniem...słońce, dosyć ciepło, no i imprezka w ogrodzie przedszkolnym w godzinach popołudniowych. Od ok. 12.00 wszyscy zaczęli nerwowo patrzeć w niebo- chmury, pomruki burzy gdzieś w oddali ...Czyżby miał się powtórzyć scenariusz kilku poprzednich pikników ? ! Rodzice, wspólnie z nauczycielkami, wynieśli już stoliki, krzesła, trampolinę, grille, parasole.......baloniki, a tu nagle ...lunęło deszczem. Na szczęście "słoneczko świeci dla grzecznych dzieci", więc deszcz szybko minął i mogliśmy rozpocząć nasz coroczny Piknik Rodzinny pt  "Bajkowo- Sportowo"  na łonie przyrody, tak jak to było zaplanowane. I bawiliśmy się świetnie ! Z wodzirejem, na dmuchanym zamku, trampolinie, podczas konkursów sportowych, zręcznościowych,  plastycznych. Kto chciał, mógł mieć pięknie pomalowaną buzię, a kto osłabł  z sił, mógł się posilić kiełbaską z grilla, chlebem z domowym smalcem, pysznymi ciastami i ciasteczkami upieczonymi przez Mamy i Babcie, popić wszystko kompotem lub wodą z Żywca, albo kawą- do wyboru, do koloru....Można było obejrzeć także z bliska samochody policyjne, przymierzyć elementy wyposażenia policjanta i zrobić sobie zdjęcie ze Sznupkiem. 

 

  Informacje dla Rodziców „Tygrysków”

 

29 maja (piątek)- 15.00- 15.30- zapraszam na konsultacje indywidualne

 

2 czerwca (wtorek) – godz. 14.00- serdecznie zapraszamy na Rodzinny Piknik „Bajkowo-sportowo”; będziemy wspólnie świętować Dzień Dziecka. Mile widziane elementy bajkowe lub sportowe w strojach dzieci i dorosłych.

 

3 czerwca (środa) - po śniadaniu –dzieci będą brały udział w spotkaniu z edukatorem projektu profilaktycznego w zakresie higieny zębów i jamy ustnej pt.  „Dzieciństwo bez próchnicy”,

 w którym nasze przedszkole bierze udział.

 

8 czerwca (poniedziałek) – ok. 8.45 (śniadanie będzie nieco wcześniej niż zwykle) – idziemy do siedziby straży pożarnej- prosimy                          o wygodne buty dla dzieci i ubranie stosowne do warunków atmosferycznych. Powrót – ok. 11.30 (na obiad).

 

9 czerwca (wtorek)- 9.15- zapraszam chętnych rodziców na zajęcia otwarte

 

11 czerwca (czwartek)- ok. 9.20 – wyjazd do PKZ na ostatnie w tym roku szkolnym spotkanie w ramach „Kina Przedszkole” n/t bezpieczeństwa podczas wakacyjnych podróży i zabaw na świeżym powietrzu.

Koszt – 18 zł – prosimy wpłacać do wychowawczyń do 10.06.

 

Wiwat Mama, Tata- bardzo Was kochamy! Tak śpiewaliśmy Naszym Kochanym Rodzicom w Dniu Ich Święta. Oprócz piosenek były też wierszyki ( w tym roku mówione wspólnie) oraz taniec. Ale chyba najbardziej cieszyły wszystkich-  i Dzieci, i Dorosłych- rodzinne zabawy ruchowe, rytmiczne, taneczne, bo nasza uroczystość odbywała się pod hasłem "Mamo , Tato- ruch to zdrowie!". Bawiliśmy się w "Domki do wynajęcia", "Rodzinę w ZOO", "Krasnoludka", "Myjnię samochodową", przeciąganie liny w drużynach i balonowe zadania do wykonania. Radości było co niemiara !! No i oczywiście upominki dla Mamy i Taty  oraz słodki poczęstunek, który zapewnili nam nasi Najukochańsi Rodzice!

BARDZO WSZYSTKIM DZIĘKUJEMY!!!!!heart

       Aaaale to była przygoda!

25 maja pojechaliśmy na całodniową wycieczkę do Mirowa i Bobolic. Te dwie miejscowości znane są z zamków na Szlaku Orlich Gniazd. Naszą przygodę rozpoczęlismy od zwiedzania odbudowanego niedawno zamku w Bobolicach. Podczas spaceru po dziedzińcu i wnętrzach zamkowych towarzyszyła nam Pani Przewodniczka, która opowiadała nam o historii i ekspozycjach zamkowych. "Tygryski" najbardziej zafrapowane były obecnością ducha Białej Damy w zamku- koniecznie chciały go zobaczyć, ale niestety, pojawia się on tylko czasami w nocy, kiedy to wg legendy czarownica pilnująca skarbu w podziemiach oraz zamurowanej narzeczonej Bobola leci na sabat na Łysą Górę. Kiedy dowiedzieliśmy się o możliwości znalezienia jakiegoś skarbu w okolicach zamków, postanowiliśmy go poszukać. Szliśmy przez las i po skałkach zgodnie z mapą, którą znaleźliśmy w starej skrzyni.  Naszym paniom wydawało się, że droga będzie trudna, że nie damy rady....ale nic podobnego. Tygrysy nawet za bardzo zmęczone nie były po przejściu ponad 2 kilometrów. Trochę głodne tylko, dlatego bardzo smakował wszystkim żurek, kielbaski i bułeczki. A skarby? Troszkę znaleźliśmy, dostaliśmy odznaki poszukiwaczy  skarbów i wróciliśmy do przedszkola i  do Rodziców, dla których to dzieci są największym skarbem!

 

                 We wtorek, 19 V , po śniadaniu całe  nasze przedszkole wybrało się do Villa Moda ( w centrum Dąbrowy Górniczej) na musical wystawiany przez Teatr Współczesny z Krakowa. My, jak zwykle , byliśmy przed czasem( trochę dużo przed czasem), ale że pogoda dopisała- to nam nie przeszkadzało  stanie na świeżym powietrzu. Bohaterami tego musicalu były zwierzęta mieszkające w Afryce, a zwłaszcza Król zwierząt – Lew i jego syn. Fabuła przedstawienia oparta była na znanej bajce Disneya „Król Lew”.  Podobało się nam to ,że mogliśmy śpiewać razem z aktorami, a także bawić się w naśladowanie głosów zwierząt. Nawet nie zauważyliśmy, że spotkanie trwało ponad godzinę!

                Sprawnie opuściliśmy salę, robiąc miejsce innym dzieciom, które przyjechały na kolejną  edycję tego musicalu. 

 

O Waszym Święcie pamiętamy, więc serdecznie zapraszamy 
na uroczystość z okazji Dnia Mamy i Taty.

Będzie wierszyk i piosenka, będą zabawy sportowe,

kawa, herbata i ciastka czekoladowe

 

Czekamy  26 maja o godzinie 10.00

 

   INFORMACJE DLA RODZICÓW – „TYGRYSKI’’

19  MAJA  (wtorek) -  DZIECI Z WSZYSTKICH GRUP  BUDYNKU  A  (PRZY UL. CEDLERA) POJADĄ DO "VILLA MODA" - W CENTRUM DABROWY GÓRNICZEJ- NA MUSICAL DLA NAJMŁODSZYCH PT "W KRÓLESTWIE LWA" ( TEATR Z KRAKOWA).

WYJEŻDŻAMY PO ŚNIADANIU,  O GODZINIE 9.15 .

CENA BILETU NA SPEKTAKL = 16 ZŁ DO TEGO PRZEJAZD AUTOKAREM = 7 ZŁ, CO RAZEM DAJE   23 ZŁ.

POWYŻSZĄ KWOTĘ PROSIMY WPŁACAĆ DO WYCHOWAWCZYŃ  DO  15 MAJA.

 

 25 MAJA (poniedziałek) - „TYGRYSKI” WYJEŻDŻAJĄ DO BOBOLIC  I MIROWA.   BĘDZIEMY ZWIEDZAĆ ZAMEK  BOBOLICKI   Z PRZEWODNIKIEM ORAZ BAWIĆ SIĘ W POSZUKIWACZY SKARBÓW NA TRASIE „BOBOLICE-MIRÓW” MIĘDZY DWOMA ZAMKAMI.

ŚNIADANIE W TYM DNIU O GODZINIE 8.00, WYJAZD O 8.40, PLANOWANY POWRÓT PO 14.00.

DZIECI NA MIEJSCU  (W BOBOLICACH) DOSTANĄ CIEPŁY POSIŁEK (żurek), BUŁKĘ, KIEŁBASKĘ ORAZ OWOCE I NAPOJE , DLATEGO  PROSIMY NIE DAWAĆ PROWIANTU , A JEDYNIE ZAOPATRZYĆ DZIECI W WYGODNE OBUWIE I STOSOWNE UBRANIE ( najlepiej „na cebulkę” i czapkę z daszkiem).

Prosimy pamiętać o tych, którzy mają symptomy choroby lokomocyjnej!

KOSZT WYJAZDU = 35 ZŁ (bilet -10 zł + autokar)

Prosimy wpłacać do wychowawczyń do 22 maja.

 

26 MAJA  (wtorek)  - UROCZYSTOŚĆ Z OKAZJI ŚWIĘTA MAMY I TATY ZBIEGŁA SIĘ W TYM ROKU W CZASIE Z  DĄBROWSKIM  TYGODNIEM  SPORTU, DLATEGO PROPONUJEMY , ABY MAMY I TATUSIOWIE ODWIEDZILI NAS W TYM DNIU W STROJACH MNIEJ OFICJALNYCH ( bardziej sportowych!),

 DZIECI TAKŻE  W WYGODNYCH UBRANKACH .

RODZICÓW  ZAPRASZAMY SERDECZNIE NA GODZINĘ 10.00

Oczywiście oprócz zabaw ruchowych  przewidujemy krótką część artystyczną i „smacznościową” laugh

 

 

Zapraszam Rodziców na indywidualne konsultacje w dniu 17.04 (piątek) w godz. 15.00- 15.30. 

 

 

                Za oknem może nie bardzo widać, że Wiosna zawitała do nas- natomiast w przedszkolu było widać!                         W środę 8 kwietnia,  tuż przed śniadaniem wielki ruch w Sali Kotków-Psotków. W tej sali  odbyły się trzy  zajęcia  edukacyjne, w której wzięło udział 94 dzieci z grup: Rybki, Kotki-Psotki, Tygryski, Misie i Jeżyki. Pani, która przyjechała aż z województwa małopolskiego, wprowadziła nas w fascynujący Świat Pszczół z Pasieki „Boża Iskierka”! W czasie godzinnych prelekcji dowiedzieliśmy się, jak obchodzić się z pszczołami, jakie pszczoły są w ulu( Królowa, robotnice, strażniczki, trutnie), jakie mają  zadania , gdzie odkładają pyłek i miód oraz w jaki sposób pszczoły mogą dostać się do swojego ula. Przechodzą ścisłą kontrolę( po pierwsze muszą znać hasło, mieć odpowiedni zapach oraz ile i co przynoszą do ula)- to wcale nie żarty! My teraz już to wiemy! Jak pszczoła pomyli ule, to wejść do ula może ale wyjść z niego już nie! Taka mała pszczółka żyje tylko 5 tygodni , a przez cały swoje życie uzbiera miodu tyle co na małej łyżeczce!

Kosztowaliśmy miód, miodowe cukierki dla małych pszczółek, zrobiliśmy świeczki z wosku , ale najciekawsze było obserwowanie żywych pszczół w specjalnym, szklanym ulu- gdzie niektórzy wypatrzyli Królową Pszczół, która jest największa i ma plamkę na sobie. Ta miała zieloną z numerem 12. Na zakończenie zajęć każdy otrzymał słoiczek miodu od Kubusia Puchatka, własnoręcznie wykonaną świeczkę z wosku pszczelego oraz certyfikat. To były naprawdę ciekawe zajęcia!

 

7 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Zdrowia. W tym roku skupilismy się na zdrowym stylu życia.  Przypomieliśmy sobie wspólnie piramidę zdrowego żywienia i produkty, które znajdują się na jej kolejnych piętrach. Rozmawialiśmy także o właściwych sposobach przechowywania artykułów spożywczych i o ich obróbce przed spożyciem ( mycie warzyw i owoców, obieranie, przetwarzanie...). Zdobyte wiadomości utrwalaliśmy w czasie zabaw oraz zajęć plastycznych.

 

 

 

 

 

Pomaleńku przez podwórze idą sobie dzieci kurze.

W kropki,  w ciapki, malowanki,  bo to miały być pisanki.

Wszystkiego najlepszego z okazji świąt Wielkanocnych.

 

27 marca pojechaliśmy do Palmiarni w Gliwicach. Trochę padało, więc na początku wyprawy humorki były "takie sobie", ale już po przybyciu na miejsce widać było, że będzie nieźle....Spore wrażenie sprawił już sam duży i przeszklony budynek palmiarni w centrum parku, który o tej porze roku jest jeszcze szary, mało zielony no i ....mokry. Ale za to było "poletko" krokusów i wielkanocne jajo. A wśrodku palmiarni......dżungla ! Duże wrażenie na nas wszystkich zrobiły ogromne palmy (nawet ponad 100- letnie), bananowce, drzewo kielbasiane, mandarynki i cytryny na drzewach, a potem przeróżne rodzaje kaktusów (jeden mały przywieźliśmy na pamiątkę - kupiony w sklepiku, oczywiście). Widzieliśmy świnkę morską, królika, papugi, żółwie, ale najpiękniejsze były oczywiście ryby w czterech olbrzymich akwariach- z czterech środowisk słodkowodnych- Amazonii, Tanganiki, rzek Azji południowo-wschodniej oraz polskich rzek. Dużym zainteresowaniem cieszyły sie też oczka wodne w pawilonie tropikalnym z sumami afrykańskimi, piraniami i pielęgnicami pawiookimi oraz ukrywający się przed ciekawskimi oczkami  kameleon.

 

          DRODZY  RODZICE „TYGRYSKÓW”

Trochę niespodziewanie mamy okazję doświadczyć lata tej wiosny. Możemy pojechać wspólnie z „małą 4” (czyli drugim budynkiem) do PALMIARNI  w Gliwicach.

Będziemy mogli obejrzeć tam okazy flory i fauny z różnych stron świata. Największym hitem są tam piękne akwaria z egzotycznymi rybami oraz ponad 6000 roślin, terraria z gadami i ptaki.

Wyjazd zaplanowany jest na piątek,  27 marca.

Śniadanie w tym dniu wcześniej, bo o godz. 8.00, wyjazd o 8.45- planowany powrót ok. 13.00- 13.30 (i wtedy obiad). Zabierzemy z przedszkola bułeczki i coś do picia, dlatego prosimy nie dawać dzieciom plecaków z prowiantem. Możliwość wystąpienia choroby lokomocyjnej prosimy zgłosić wcześniej wychowawcom.

Koszt wyjazdu wynosi 20 zł (3,50 zł bilet do palmiarni + autokar).

    „EKOLOGIA  I  MY”

                To tytuł kolejnego spotkania w ramach  zajęć z cyklu „KINOPRZEDSZKOLE”. Tym razem pojechały dzieci z „Tygrysków”, „Misiów”, „Jeżyków” i „Motylków”. Pogoda wspaniała ( czuć już wiosnę ), w poniedziałek 16 marca, tuż po śniadaniu pojechaliśmy do Pałacu Kultury Zagłębia. Tam już czekał na nas pan Grzegorz i jego ekipa, która zajęła się nami. Poprzez różne zagadki, filmy  o Balim, Pomysłowym Dobromirze i inne utrwalaliśmy nasze wiadomości o zjawiskach pogodowych oraz o ekologicznym zachowaniu, czyli segregowaniu różnych odpadów, oszczędzaniu energii. Czy wiedzieliście, że bluza polarowa powstaje z 35 plastikowych butelek?   Zobaczyliśmy także co jeszcze można zrobić z butelek plastikowych. Bardzo nam się podobała tratwa oraz domek.

                W czerwcu spotkamy się jeszcze na jednym spotkaniu , tym razem o bezpieczeństwie. Niedługo będą wakacje, więc się nam te zajęcia bardzo przydadzą .

Kolejne spotkanie z utworami Pana Tuwima odbyło się 12 marca. Całe poświęcone  Słoniowi Trąbalskiemu, było bardzo wesołe i....głośne, a efekty obejrzeć możecie w naszej galerii zdjęć (chociaż nie wszystko, co ciekawe się tam zmieścilo....). 

 

"Tuwimowy zawót głowy"- taki tytuł nosi pogram własny Pani Kamili z Biblioteki Pedagogicznej w Dąbrowie Góniczej. Spotkania z Panią Kamilą rozpoczęliśmy w śodę,  4 marca od "Rzepki" . Potem były jeszcze wiersze o warzywach i o kózce, która tak skakała, że aż nóżkę złamała. W trakcie zajęć, oprócz czytania utworów Pana Tuwima, mamy także inne atrakcje, np. szukanie zgubionych rzepek, tańce, piosenki, zabawy ruchowe i zajęcia plastyczne. Następne spotkanie z Panem Tuwimem oraz Panią Kamilą z biblioteki już w najbliższy czwatek ( i kolejne do końca marca).

W czwartek, 19 lutego, w naszej sali stanął namiot z kopułą sferyczną, a w nim planetarium ! Trochę ( a nawet bardziej niż trochę !) baliśmy się czarnego "potwora" z ciemnością w środku, ale przecież weszliśmy tam całą grupą, z naszą panią......i okazało się, że wcale nie jest tak strasznie. Leżeliśmy sobie wygodnie na materacach, a nad naszymi glowami było i Słońce, i cały Układ Słoneczny, i gwiazdozbiory......Lecieliśmy w kosmos rakietą, a sympatyczny piesek- listonosz opowiedział  nam, co to są meteoryty, jak krąży woda w przyrodzie, skąd się biorą chmury i śnieg.....                               i mnóstwo innych "kosmicznych" ciekawostek. 

 

 INFORMACJE DLA RODZICÓW „TYGRYSKÓW”

19 02 – czwartek- objazdowe planetarium dla dzieci w przedszkolu  – koszt  - 5 zł

20. 02 -  piątek – zapraszam na indywidualne konsultacje w godz. 15.00- 15.30

16. 03 – poniedziałek-  po śniadaniu , wyjazd do kina „Kadr” w PKZ  na cykl Kino Przedszkole – koszt wyjazdu – 18 zł ( bilet + autokar)-  prosimy wpłacać do wychowawców grupy do 12. 03

30. 03 – poniedziałek – po śniadaniu , wyjazd do Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie na bajkę „Calineczka” – koszt wyjazdu  23 zł  (15 zł bilet + autokar), prosimy wpłacać do wychowawców do 25. 03

"Kochamy Babcie i Dzadków kochamy"... dlatego lubimy przygotowywać dla Nich specjalne wierszyki, piosenki, tańce, laurki w tych szczególnych styczniowych dniach, kiedy to obchodzą swoje święta. W tym roku spotkanie z Babciami  i Dziadziusiami odbywało się w bajkowej atmosferze. Życzenia składała Pszczółka Maja wraz z Guciem, Kubuś Puchatek z Przyjaciółmi ze Stumilowego Lasu, Czerwony Kapturek i Wilk, Wróżka, Pani Zima, Smerfy.........wraz z wszystkimi  Tygryskami i nauczycielkami , rzecz jasna. Bardzo jesteśmy radzi, że odwiedziło nas tak wielu Zacnych Gości- nasza sala "pękała w szwach"....

Po występie bawiliśmy się wspólnie przy muzyce z balonikami,  gimnastykowaliśmy się razem, Babcie i Dziadkowie brali także udział w konkursach , np. przypinania Osiołkowi Kłapouchemu zgubionego ogonka z zawiązanymi oczami. Było zabawnie, radośnie....i słodko, dzięki fantastycznym wypiekom Mam, Tatusia i Babć, ciasteczkom, czekoladkom, żelkom i sokom.

Bardzo dziękujemy!!!!!!

Znów byliśmy w Teatrze Dzieci Zagłębia w Będzinie! Lubimy to miejsce, bo kochamy bajki, baśnie i bajeczki, a spektakle teatralne w TDZ są bardzo kolorowe, rozśpiewane, roztańczone i ciekawe. Tym razem ogladaliśmy bajkę o Jasiu i Małgosi- niby znaną, tradycyjną, wielokrotnie opowiadaną przez babcię, mamę czy panią w przedszkolu, a jednak trochę inną. Oprócz tytułowych bohaterów, czyli dwojga trochę rozbrykanych i nieposłusznych dzieciaków oraz Baby Jagi w piernikowym domku występowały także dwie przesympatyczne wiewiórki, gadające drzewa i kot Wyliniały (Arystoteles). Bajka - jak to zwykle bywa- nie tylko bawi, przenosi nas w fascynujący i zaczarowany świat, ale także tchnie morałem i dydaktyzmem. Uczy, że w życiu najważniejsza jest miłość, że warto mówić bliskim miłe i ciepłe  słowa, że dobrze jest  budzić się rano z uśmechem "na pyszczku", że....a zresztą sami wiecie- najlepej zapytać dzieci.......

ZAPRASZAMY RODZICÓW NA ZEBRANIE   W DNIU 19 STYCZNIA (PONIEDZIAŁEK) O GODZINIE 15.30.

 

INFORMACJE DLA RODZICÓW

15. 01 (czwartek)  -  o godz.  9.30  - Bal Karnawałowy- przed balem zdjęcia w strojach robione przez pana fotografa

20. 01 (wtorek)- o godz. 9.15 - wyjazd do Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie na bajkę "Jaś i Małgosia"

- cena 23 zł (15 zł bilet + 8 zł autokar)- prosimy wpłacać do wychowawców do 19. 01

22. 01 (czwartek) - o godz. 10.00- Uroczystość z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka

 

 

Gdy na dachu parkuje renifer, 

kiedy ciepło mruczy kaloryfer,

gdy choinka zdobi najważniejszy w domu kąt,

my życzymy zdrowych i wesołych Świąt!

 

Byliśmy dziś (4.12) - z okazji Mikołajek- w Kinie Helios na pełnometrażowej bajce animowanej pt. "7 krasnoludków ratuje Śpiącą Królewnę". Tak, tak,  to nie pomyłka - nie Śnieżkę, jak to u braci Grimm, ale właśnie Śpiącą Królewnę, bohaterkę zupełnie innej baśni. W oglądanym przez nas filmie oprócz wspomnianych krasnoludków, występowało też mnóstwo innych baśniowych postaci , m. in. Smok, Czarownica Woldemorta,  Kot w Butach, Czerwony Kapturek , Wilk, Śnieżka, Kopciuszek, czyli najfajniejsi bohaterowie wszystkich baśni świata w "pigułce". 

Zła czarownica usypia królewnę Różę wraz z całym królestwem i oczywiście istnieje tylko jeden sposób, aby pokonać zaklęcie- pocałunek narzeczonego królewny, Jasia. Jednak on także zostaje uwięziony przez wiedźmę w jej ponurym, lodowym zamczysku, strzeżonym przez smoka. Krasnal Bobo wraz z szóstką swoich przyjaciół wyrusza więc na ratunek. Wspólnie dokonują wielkich czynów i udowadniają wszystkim, że rozmiar nie ma znaczenia, a najbardziej liczy się przyjaźń, miłość i wzajemna pomoc. 

Fajny film- dla dzieci i dorosłych ( wiem coś o tym, bo z przyjemnością ogladałam! :-) E.)

W DNIU 4 GRUDNIA  (czwartek)  O GODZ. 9.00 JEDZIEMY DO KINA HELIOS NA BAJKĘ

"7 KRASNOLUDKÓW RATUJE ŚPIĄCĄ KRÓLEWNĘ".   

cena =20 zł ( 13 zł bilet + 7 zł autokar)

 

smiley

5 grudnia (piątek) - odwiedzi nas Mikołaj - w godzinach przedpołudniowych.

 

W środę -26 listopada- odwiedzili nas ratownicy medyczni. Opowiedzieli nam o swojej ważnej i bardzo odpowiedzialnej pracy, o używanych podczas jej wykonywania akcesoriach, o sytuacjach, w których należy wezwać pogotowie ratunkowe oraz przypomnieli numery alarmowe - 112, 999, 997 i 998. 

Dzieci bardzo chętnie i grzecznie słuchały państwa ratowników, oglądały stetoskop, strzykawki, radiotelefon, bandaże i inne akcesoria pomagające w pracy ratowniczej. Odgadywały zagadki, zadawały też same pytania naszym gościom. Dostaliśmy także kolorowanki dotyczące pracy ratowników medycznych.

 

 

Serdecznie zapraszamy Rodziców (lub Innych Członków Rodziny) na uroczyste spotkanie przedświąteczne

w dniu 19 grudnia (piątek) o godz. 10.00.

 

Jak co roku, świętowaliśmy w naszym przedszkolu Urodziny Marchewki. Ubraliśmy się odświętnie, "marchewkowo", ozdobiliśmy naszą salę pomarańczowymi akcentami dekoracyjnymi, kazdy przyniósł z domu coś marchewkowego, zdrowego, urodzinowo-pysznego. Były marchewki, marchewy, soki, soczki oraz najprawdziwsze i przepyszne ciasto marchewkowe. Wspólnie bawiliśmy się przy piosenkach o marchewce      (i nie tylko), robiliśmy marchewkowe obrazki- jadalne oraz papierowe, uczyliśmy się robić sok marchewkowy i ciasto z marchewkami. Można powiedzieć, ze zabawa była pyyyyszna!

17 listopada byliśmy w Kinie Kadr w PKZ na kolejnym spotkaniu z cyklu "Kino Przedszkole". Tym razem przypominaliśmy sobie zasady zdrowego, racjonalnego odżywiania, w czym pomagali nam bohaterowie bajek: Buli oraz Mami Fatale.

We wtorek, 18 listopada, organizujemy URODZINY MARCHEWKI. Prosimy, aby dzieci w tym dniu miały w ubraniu coś koloru marchewkowego oraz przyniosły obrane marchewki lub soki w małych butelkach. 

 

Parasol dla kota

 

1. Chodzi kot po sklepach,
Kupić chce parasol.
Taki który miałby, taki który miałby,
Modny wzór i fason.

ref:
Parasol w bure paski, w różowe kiełbaski,
W gołębie i wrony i w mysie ogony. x2

2. Chodzi kot po błocie,
miauczy smutnym głosem:
„Nie bałbym sie deszczu, nie bałbym się deszczu,
gdybym miał kalosze”.

ref:
Kalosze w bure paski, w różowe kiełbaski,
w gołębie i wrony, i w mysie ogony.-x2

3. Nagle wyszła z norki,
Myszka z czarnym nosem,
Pożyczyła kotu, pożyczyła kotu,
Wszystko o co prosił.

ref:
Kalosze i parasol, co modny ma fason, prześliczny i nowy,
Komplecik deszczowy – x2

 

13 listopada braliśmy udział w zorganizowanych w naszym przedszkolu warsztatach plastycznych "Wirujące farby". Najpierw pani prowadząca warsztaty rozmawiała z dziećmi n/t sposobów malowania farbami - były też stosowne eksperymenty m.in. malowanie malcami, patykiem. Dzieci dowiedziały się również, że w malowaniu pomocna może być siła grawitacji oraz siła odśrodkowa- użyta w "kręciołku" , maszynie, która później pomagała dzieciom malować prawdziwe dzieła sztuki abstarkcyjnej. Dzieci zgodnie przyznały, że warsztaty bardzo im się podobały, a obrazy zabrały na pamiątkę do domów.

INFORMACJE DLA RODZICÓW:

13 listopada - ok. 10.00 - warsztaty plastyczne "Wirujące farby" - cena 5 zł. Prosimy wpłacać do 11. XI.

14 listopada - zapraszam Rodziców na indywidualne konsultacje w godz. 15.00- 15.30

17 listopada  9.30 - Kino Przedszkole w Pałacu Kultury Zagłębia  pt "Mniej słodyczy, więcej warzyw, czyli wiemy co jemy" - koszt 20 zł (11 zł bilet + 9 zł autokar) - prosimy wpłacać do 14. XI

 

24 października pojechaliśmy razem z "Kotkami Psotkami" do Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie na bajkę "Trzy świnki". Był to nasz drugi grupowy wyjazd do teatru. Tym razem uczestniczyliśmy w spektaklu nie na "baby-scenie", ale na widowni. Nikt nie przestraszył się, kiedy zgasło światło, kiedy na scenie pojawiały się "groźne" zwierzęta....Zachowywaliśmy się, jak prawdziwi widzowie teatralni.

Bajka była bardzo ciekawa, kolorowa i mądra. Niektórych zdziwiło, że występują oprócz świnek jeszcze inne zwierzęta (krowa, kura, gąska, owieczka,  koń...), a na świnki czyha nie wilk, ale...smok, ale było to swobodne przekształcenie znanej bajki braci Grimm, w którym tytułowe bohaterki chorują na...nudę, natomiast pozostałe zwierzęta chcąc im pomóc wpadają na pomysł, aby podstępem świnki zmusić do działania i przezwyciężenia nudy. Czy im się to udało? Zapytajcie dzieci.....

Bajka była pouczająca z kilku względów: po pierwsze ukazywała kulisy pracy teatralnej ( gra aktorów, kostiumy, rekwizyty, oświetlenie....), poza tym dawała przykład przyjacielskich zachowań, współpracy         i wspólnej zabawy. Najważniejszym chyba jednak z morałów płynących z tej bajki był taki, że dom to nie tylko mury, ściany, meble, ale przede wszystkim rodzina, ciepło, bezpieczeństwo i miłość. 

                Od dawna oczekiwani, w czwartek  23 X 2014r. do naszego przedszkola, przyszli Policjanci. Panią i Pana w mundurach   policyjnych  zaprosiły najpierw grupy młodsze „Kotki- Psotki”, „Tygryski” i „Rybki”, a następnie przyszli do „Misiów”, „Jeżyków” i  „Motylków”. Po przywitaniu zaprosili nas do obejrzenia filmu edukacyjnego „Poznajemy zasady ruchu drogowego ze Sznupkiem”. Sznupek to policyjna maskotka- pies. Razem ze swoimi młodymi pomocnikami Sznupek uczył nas w jakich miejscach można przechodzić na drugą stronę jezdni i w jaki sposób, jakie światło na sygnalizatorze pozwala przejść, a przy którym należy bezwzględnie stać. Dlaczego nie należy bawić się na drodze oraz  którą stroną drogi się poruszamy jeżeli nie ma chodnika, ani pobocza( lewą !). Następnie pan Policjant zadawał nam pytania, na które bardzo dobrze odpowiadaliśmy i bawiliśmy się w przechodzenie przez jezdnię z zachowaniem wszystkich zasad. Przypomnieliśmy sobie alarmowe telefony do Policji , Pogotowia i Straży Pożarnej, a potem my zadawaliśmy pytania. Po uzyskaniu wyczerpujących odpowiedzi Policjanci obiecali nam, że przyjdą do przedszkola ze Sznupkiem i będziemy mogli pokazać mu jak umiemy bezpiecznie jeździć na rowerach i przechodzić przez jezdnię!

Jeszcze tylko pamiątkowe zdjęcia i   czekamy na następne spotkanie! Do zobaczenia!

 

22 października  - deszczowy, prawdziwie jesienny dzień – ale dla nas mimo to radosny i ciekawy, bo całe przedpołudnie spędziliśmy w pięknie odnowionym Pałacu Kultury Zagłębia, gdzie w Kinie Kadr uczestniczyliśmy po raz pierwszy w projekcie” Kino przedszkole”.  Jest to propozycja dla najmłodszych widzów- właśnie takich jak my- na którą składają się filmy rysunkowe , a pomiędzy ich projekcjami odbywają się zabawy edukacyjne na określony temat – teraz były to „Zasady w domu i w przedszkolu”.

Wspólnie z Panem Prowadzącym zastanawialiśmy się, co to takiego te zasady, po co one są, czemu służą, dlaczego są takie ważne… Oglądaliśmy bajki o wesołym piesku Bali , jego rodzinie i kolegach oraz o leniwej śwince i innych zwierzakach z podwórka.

Było ciekawie, czasami śmiesznie- szczególnie podczas zabawy w pomidora oraz meksykańskiej fali. Taka prawdziwa edukacja przez zabawę!  

 

  "Cztery żywioły"

Lubię po piasku biegać boso,

gliną sie bawić, kamieniami.

Nogi mnie w dal po ziemi niosą,

ciekawy świat poznaję z wami.

Ref: Ziemia - po niej biegamy,

        ogień - ciepło nam daje,

        wodę - chętnie pijemy,

        powietrzem - oddychamy.

    Ogień gorący jest i groźny,

    czasem przyjemny także bywa,

    gdy w święta wokół blask roztacza,

    a ciepło nam na serca spływa.

   Ref:  Ziemia - po niej biegamy.....

          Woda jest piękna, kiedy rzeką

          lub wodospadem z góry spływa.

          Potrzebna ludziom jest do życia,

          chociaż czasami groźna bywa.

          Ref:  Ziemia - po niej biegamy.....

                              Powietrza dużo jest dokoła.

                              Powietrzem wszyscy oddychamy.

                              Przynosi zapach czekolady,

                              dymu z ogniska, perfum mamy.

                              Ref:  Ziemia - po niej biegamy.....

 

MAŁY JEŻYK

1. Mały jeżyk jak kuleczka

idzie dróżką do miasteczka.

A w miasteczku, to jest fakt,

żyją jeże już od lat.

Ref. W parkach, krzakach i gęstwinach

spacerują po ścieżynach.

Chodzą jeże tu i tam.

Jak nie wierzysz, zobacz sam.

 

2. Gdy przychodzi złota jesień,

mały jeżyk jabłko niesie.

Złoty listek z nieba spada,

jeżom bajkę opowiada.

Ref. W parkach, krzakach i gęstwinach,

śpią jeżyki na ścieżynach.

Listek śpiewa im do snu

kołysankę li, li, lu.

Czasami lubimy pobawić się w kucharzy, i to prawdziwych.  W piątek (17 X) robiliśmy sami koreczki owocowe wg własnych pomysłów ze świeżych i pysznych owoców, które dostarczyła nam Mama Lenki oraz nasza pani. Było o tyle prościej, że owoce były już umyte, obrane i pokrojone, my nabijaliśmy je na wykałaczki.....

i zjadaliśmy z wielkim apetytem. 

 Piosenka i taniec "Polka jesienna"

 

Spotkały się listeczki pod drzewem na polanie,

podały sobie rączki na miłe powitanie.

Wtem psotny wietrzyk powiał i wszystkie z nim listeczki

wirują już wesoło w rytm jesiennej poleczki.

ref: Hopsa hej, tra la la 

wiatr jesienną polkę gra.

Listeczki się zmęczyły, usiadły na polanie.

wiatr także chciał odpocząć, więc przerwał swe dmuchanie,

lecz długo nie próżnował i wszystkie z nim listeczki

wirują już wesoło w rytm jesiennej poleczki.

ref: Hopsa......

 

 

 

15 października , wczesnym rankiem, po śniadaniu pojechaliśmy autokarem do Zabrza, do zabytkowej kopalni Guido.  Pierwszym,  elementem, jaki rzucił się nam w oczy po przybyciu na miejsce  była zbudowana w 1931 roku wieża szybowa szybu "Kolejowy". Szybem tym później- po podzieleniu na grupy i założeniu kasków- zjechaliśmy w specjalnej windzie górniczej na poziom 170 m pod ziemię. Ale to był zjazd.....aż się uszy zatykały! Pod ziemią spędziliśmy 60  niezapomnianych, pełnych wrażeń  minut z górniczymi przewodnikami w bezpiecznej i przyjaznej atmosferze. Najpierw wysłuchaliśmy opowieści o pracy górników, narzędziach potrzebnych do wydobywania węgla oraz o "zatrudnianiu"  koni  w dawnej kopalni. Obejrzeliśmy podziemną stajnię, wagoniki do ciągnięcia węgla, pierwsze maszyny. Niektórzy byli bardzo zaskoczeni, gdy nagle 170 m pod ziemią rozległo się  prawdziwe rżenie konia ! Okazało się, że "mieszka" tam naturalnej wielkości, wyglądający jak żywy Łysek z pokładu Idy ...Poznaliśmy jego historię z filmu rysunkowego, który wyświetlono nam w kopalni. Po przejściu długimi podziemnymi korytarzami kopalnianymi, dotarliśmy do sali, w której mogliśmy się zamienić w prawdziwą orkiestrę górniczą z piosenki o Węgielku Muzykancie. W czasie wędrówki korytarzami kopalni porządnie zgłodnieliśmy, ale na szczęście mieliśmy bułeczki drożdżowe....Wycieczka była niezapomniana i pełna pozytywnych wrażeń, którymi chętnie dzieliliśmy się w drodze powrotnej do przedszkola.

 

    14  X    Dziękujemy smiley

 

    INFORMACJE DLA RODZICÓW:

22 X  (środa) - godz. 9. 30    wyjazd do PKZ w Dąbrowie Górniczej - z cyklu KINO-PRZEDSZKOLE  "Zasady w      przedszkolu i w domu" - cena 11 zł bilet + 7 zl przejazd autokarem  = 18 zł - prosimy wpłacać do      wychowawców do 20 X.

23 X  spotkanie z policjantem z Komendy Miejskiej ok. 9.30 (jeśli nie zajdzie zmiana)

24 X    (piątek)  - godz. 9. 15   wyjazd do Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie na bajkę "Trzy świnki" -  

cena 15 zł spektakl + 8 zł przejazd autokarem = 23 zł  - prosimy wpłacać do wychowawców do 22 X.

 

18 X  (piątek) - zapraszam na konsultacje w godz. 15.00- 15.30.

                                                                            Pozdrawiamy !

          

 

Powitanie Jesieni , Dzień Chlopaka i wielkie grillowanie- tyle atrakcji w jednym dniu- to tylko u "Tygrysków".Wspóolnie z Rodzicami zorganizowaliśmy spotkanie integracyjne w nowym roku szkolnym. Trochę się razem pobawiliśmy, zatańczyliśmy, był wystep Rodziców w "Urodzinach Marchewki" , slodkie przekąski, ale przede wszystkim dobra zabawa ne świeżym powietrzu w ogrodzie przedszkolnym, gdzie nasi wspaniali Tatusiowie przygotowali nam przepyszne kiełbaski z grilla. Wszystkim uczestnikom naszego spotkania bardzo serdecznie dziękujemy!!!

CZULIŚMY SIĘ JAK JEDNA WIELKA RODZINA TYGRYSÓW laugh

30 września razem z całym przedszkolem od godziny 12 do godziny 12.02  przystąpiliśmy  do wspólnego bicia rekordu Guinnessa  w szczotkowaniu zębów w ramach akcji ogólnopolskiego programu profilaktycznego Aquafresh ! Wszystkie dzieci  zaopatrzone w szczoteczki ( pastę nakładała pani) i kubki  przystąpiły do tej czynności. Niektóre dzieci chciały szczotkować zęby dłużej. Następnie szczoteczki i kubki każdy dokładnie umył. Rekord został pobity!!! Otrzymaliśmy wiadomość, ze w całej akcji wzięło udział 257 500 dzieci!!!

30 września  (wtorek), wspólnie z naszą "trójką grupową" organizujemy Dzień Chłopaka oraz Powitanie Jesieni. Zapraszamy Dzieci i Rodziców o godz. 15.30. Trochę się razem pobawimy sportowo i integracyjnie, pośpiewamy, a potem poczęstujemy kiełbaskami z grilla, ciasteczkiem, herbatą, sokiem......

Mamy nadzieję, na wspólną dobrą zabawę (jak zwykle!) w dość licznym gronie. laugh

 

INFORMACJE   DLA  RODZICÓW  „TYGRYSKÓW”

24-IX- środa,    godz.10.00- Pasowanie na Przedszkolaka nowych dzieci ,

26- IX- piątek,   15.00 -15.30 – zapraszam chętnych Rodziców na indywidualne konsultacje

30-IX- wtorek,  Dzień Chłopaka

30-IX- wtorek,  godz.12 do 12.02-wszyscy szorujemy zęby! Proszę przynieść  kubek i szczoteczkę, pastę do zębów mamy,

15-X- środa,    godz.8.00 wyjazd autokarowy do Zabrza do Kopalni „Guido”,  na specjalne zajęcia dla dzieci, trwające ok. 60 min. z pogadanką, przejściem chodnikami na poziomie 170 m pod ziemią, filmem animowanym i zabawami muzyczno- ruchowymi

                          proszę podpisać zgodę i wpłacać 33zł  ( 20 zł bilet wstępu + 13 zł  autokar) u wychowawcy  do 13 X- poniedziałek,

24-X- piątek, wyjazd do Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie na bajkę „Trzy świnki”- cena  spektaklu 15 zł + autokar – ostateczną kwotę podamy w odrębnym  ogłoszeniu

 

We wtorki mamy rezerwację przedszkolną na Halę Sportową CSiR (ul. Łączna)  - jeśli pogoda będzie sprzyjająca i będzie taka możliwość to będziemy chodzić na ćwiczenia gimnastyczne i zabawy sportowe.

 

 

Rumiane Jabłuszko    

 

I. Hej! Pełno jest jabłek w naszym sadzie.
Hej! Pełno jest jabłek w naszym sadzie.
Jabłuszko rumiane słońcem malowane podaruję.
Jabłuszko rumiane słońcem malowane podaruję.

II. Hej! Pełno jest jabłek w naszym sadzie.
Hej! Pełno jest jabłek w naszym sadzie.
Komu podaruję, ten mi podziękuje za jabłuszko.
Komu podaruję, ten mi podziękuje za jabłuszko.

III. Hej! Pełno jest jabłek w naszym sadzie.
Hej! Pełno jest jabłek w naszym sadzie.
Pod drzewami w sadzie jesień jabłka kładzie kolorowe.
Pod drzewami w sadzie jesień jabłka kładzie kolorowe.

 

JEŻE

 

 I. Przyszły na dworzec z bagażem jeże. Jada nad morze zwiedzać wybrzeże.
Stoi już pociąg ogromnie długi, jeże wsiadają jeden za drugim,
.
II/ Wszyscy się dziwią, nie wierzą oczom. Czemu się jeże wchodząc nie tłoczą?
Szepcze na ucho kukułka sroce: Wiesz czemu, kumo? Bo mają kolce.
.
III. Gdyby się pchały te leśne duszki, wszystkie by miały pokłute brzuszki.
Kukułko, grzeczną jeśli być chcesz, to się zachowuj jak każdy jeż.

 

ROK SZKOLNY 2013/2014

Szanowni Państwo! Drogie Tygryski!

 

Mija  nasz pierwszy  wspólny rok przedszkolny. Dziękujemy wszystkim za wspólną zabawę,   dobrą współpracę w grupie, za zaangażowanie, pomoc , za wszystkie miłe słowa , ciepłe uśmiechy , za  udział w spotkaniach integracyjnych i uroczystościach przedszkolnych.

 

W nowym roku szkolnym „przeprowadzamy się” do sali po przeciwnej stronie korytarza (teraz są tam „Misie”) . Jest to jedyna nie odnowiona sala dydaktyczna w naszym budynku, dlatego chciałybyśmy ją pomalować, aby i nam, i dzieciom dobrze się w niej „mieszkało” przez cały następny rok.  Mamy nadzieję, że dostaniemy środki finansowe na zakup farb w czasie wakacji i uda się pomalować tę salę pod koniec  sierpnia.

Zwracamy się ogromną prośbą do Rodziców, którzy chcieliby nam pomóc w malowaniu o zgłoszenie się do nas (spróbujemy umówić się wstępnie na jakiś  przybliżony termin lub kontakt  telefoniczny ).

Z góry dziękujemy wszystkim „ochotnikom” !

 

Życzymy wszystkim - i Dzieciom , i Rodzicom-

 udanych, bezpiecznych, słonecznych wakacji.

Do zobaczenia we wrześniu!

 

WYPRAWKA DLA 4-LATKA W GRUPIE „TYGRYSKI”

 

 1. OBUWIE ZMIENNE
 2. STRÓJ GIMNASTYCZNY – koszulka, spodenki – (kolor obojętny)    W PODPISANYM WORKU (najlepiej tekstylnym, nie typu „reklamówka”)
 3. UBRANIE NA ZMIANĘ W RAZIE „AWARII” – w worku (półka w szatni)
 4. PODUSZECZKA MAŁA TYPU „JASIEK” – do krótkiego odpoczynku po obiedzie
 5. CHUSTECZKI HIGIENICZNE -  duże opakowanie - ( ew. MIĘKKI PAPIER TOALETOWY) DO NOSA /  ew. paczka chustek nawilżanych
 6. Karty pracy  -WYDAWNICTWO „NOWA ERA” – „KOLEKCJA PRZEDSZKOLAKA- 4- LATEK”- kontynuacja tegorocznych  - możliwe zakupienie we wrześniu.

 

 

POZOSTAŁA  CZĘŚĆ  WYPRAWKI  ZOSTANIE  ZAKUPIONA WE  WRZEŚNIU – ZGODNIE  Z  ŻYCZENIEM  RODZICÓW  – DLA  CAŁEJ  GRUPY  DZIECI.

 

9 czerwca mieliśmy przyjemność uczestniczenia w przedstawieniu teatralnym dla najmłodszych pt. "Tymoteusz i Psiuńcio" w Teatrze Dzieci Zagłębia w Będzinie. Dla wielu z nas była to pierwsza wizyta w prawdziwym teatrze, pierwsza podróż autokarem (choć niedaleko), pierwsze zetknięcie ze sceną i aktorami.....               Podczas spektaklu nie siedzieliśmy tradycyjnie na widowni, ale na scenie, na fajnych pufach i poduchach. Spektakl opowiadał o przygodach małego, rezolutnego misia Tymoteusza, jego taty i Psiuńcia. Jedna z najpopularniejszych polskich sztuka dla dzieci, (której autorem jest  Jan Wilkowski) zaprezentowana została     w interesującym wymiarze scenograficznym - tłem przygód Tymoteusza były duże, miekkie klocki o kształtach figur geometrycznych. Przestrzeń ta ciągle ulegała przeobrażeniom i przekształceniom, których dokonywali aktorzy grający główne role w przedstawieniu, dzięki czemu było ono bardzo dynamiczne, a dzieci " przy okazji" poznawały i przypominały sobie nazwy i właściwości poszczególnych figur.

Po  przedstawieniu uczestniczyliśmy w krótkim spotkaniu z wolontariuszem Stowarzyszenia Pomocy Rottweilerom ROTT.PL, który opowiedział  dzieciom o podstawowych zasadach postępowania z psami. Dzieci prawie bez strachu głaskały ogromnego psa, łagodnego jak baranek, pamiętając jednak o zasadach obchodzenia się ze zwierzętami.

 

 

I znów pogoda spłatała nam figla!!! Miało być ciepło, pięknie, słonecznie, tak aby Piknik Rodzinny mógł się odbyć w ogrodzie przedszkolnym, a tu niestety- było chłodno i mokro, więc musieliśmy przenieść -po raz kolejny już , zresztą- całą imprezę do sal przedszkolnych. Na szczęście humory chyba wszystkim dopisywały, mimo niesprzyjającej aury i bawiliśmy się fajnie: w zawodach sportowych, na dmuchanym zamku,  z wodzirejem, na trampolinie, w kawiarence przy smakołykach, podczas konkursu plastycznego i malowania twarzy.

RODZINA JEST NAJWAŻNIEJSZA! ta przedszkolna także.

Mamy nadzieję, że za rok pogoda popisze się lepiej!!

 

 26 maja o godzinie 13.30 w sali „Tygrysków” spotkali się  niemal wszyscy nasi kochani  Rodzice . Dzieci  przygotowały wiersze, piosenki, tańce i prezenty dla swoich najbliższych. Trema niektórych zjadła do tego stopnia, że nie powiedzieli ani słowa ze swojego wiersza, inni mówili cichutko, ale znakomita większość Tygrysiątek recytowała wiersze i śpiewała piosenki głośno i wyraźnie.   Po minach Rodziców  widać było, że są bardzo wzruszeni występami dzieci. 

 

10 maja zostaliśy zaproszeni do Filii nr 3 Miejskiej Biblioteki Publicznej. Pani z działu dziecięcego przygotowała dla nas wiersze znanych polskich poetów o warzywach i owocach, zagadki, zabawy, kolorowanki...Był spory stragan z prawdziwymi warzywami i owocami, których mogliśmy popróbować w trakcie naszego spotkania. "Tygryski" były bardzo grzeczne, chętnie uczestniczyły w zabawach, rozwiązywały zagadki, kolorowały obrazki. Po wspaniałej zabawie, na zakończenie wszystkie dzieci otrzymały małe prezenty i obiecały odwiedzić bibliotekę z rodzicami, aby wypożyczyć książki.

23.05.2014- piątek,g.9.00- jeśli będzie sprzyjająca pogoda- idziemy na Halę Sportową ul.Sadowa,

26.05.2014-poniedziałek, g.13.30- uroczystość z okazji Dnia Mamy i Taty

3.06.2014-wtorek-PIKNIK  RODZINNY w ogrodzie, po południu,

9.06.2014-poniedziałek-wyjazd do Teatru Dzieci Zagłębia w  Będzinie  na spektakl pt: „Tymoteusz Rymcimci    i Psiuńcio” ( dzieci będą brały udział w przedstawieniu siedząc na scenie, musimy zabrać obuwie zmienne), wyjazd spod SP nr 18 o 9.15. cena 23zł  płatne do 6.06. u  wychowawców grupy

 

CUKROWY BARANEK MA ZŁOCISTE RÓŻKI.

PILNUJE PISANEK NA ŁĄCE Z RZEŻUSZKI.

KIEDY NIKT NIE PATRZY, CHORĄGIEWKĄ BUJA

I CICHUTKO BECZY "WESOŁEGO ALLELUJA!"

 

POGODNYCH, RODZINNYCH ŚWIĄT WIELKANOCNYCH!

 

   JAJKO

I. Małe jajko, małe, caluteńkie białe.

Wezmę farby nowe, piękne, kolorowe.

ref: Tu kropka, tam kreska, pisanka niebieska

u kropka różowa, pisanka gotowa.

II. Małe jajko, małe, dziś już nie jest białe.

Ma ubranie nowe, piękne, kolorowe.

ref: Tu kropka.....

 

 

Quiz „ZDROWY  PRZEDSZKOLAK”

W czwartek, 27 marca, Misie, Tygryski i Pszczółki  wzięły udział w quizie „Zdrowy Przedszkolak”, podsumowującym wiedzę i umiejętności dzieci  na temat  zdrowego odżywiania i higieny osobistej.  Dzieci brały udział w zabawach ruchowych , rozwiązywały zagadki na temat części ciała i przyborów do utrzymania ciała i zębów  w czystości, układały puzzle „Zdrowy ząbek”, wymieniały produkty, które należy jeść, aby zdrowo rosnąć i rozwijać się, prezentowały sposób prawidłowego szorowania zębów. Na koniec , każdy przedszkolak przeszedł sprawnościowy „tor przeszkód”, na który składały się: przejście przez tunel, zakładanie  „plomby” (nakładanie obręczy na pachołek), składanie obrazka w całość ( owoce), niszczenie bakterii i wirusów ( przewracanie woreczkiem kręgli)  i  na koniec  zdrowy Miś- maskotka  mógł usiąść na krzesełku!  Każdy zwycięzca, na mecie otrzymał nagrodę. 

25 marca gościliśmy w przedszkolu naszych kochanych Rodziców. Wspólnie bawiliśmy się "zdrowo" w ramach programu AKADEMIA ZDROWEGO PRZEDSZKOLAKA oraz programu własnego " Zdrowy przedszkolak"- które realizujemy w grupie. Dzieci razem z rodzicami uczestniczyły w zabawach ruchowych, quizie o zdrowym odżywianiu, robiliśmy razem koreczki owocowe. Był też konkurencje zręcznościowe z nagrodami- dla dzieci nawijanie szurka na patyczek, na końcu którego czekała słodka niepodzianka, dla rodziców - jedzenie jabłka   "na sznurku" trzymanym przez dziecko. Zarówno dzieci, jak i rodzice bawili się świetnie, a na zakończenie ulepiliśmy wspólnie modele wirusów i bakterii z palsteliny.

17 marca- gościliśmy w przedszkolu Teatrzyk KIKIMORA, który przedstawił  wszystkim dzieciom „Wielką podróż pana Maluśkiewicza”,  w czwartek razem z „Misiami” poszliśmy  „szukać” Pani Wiosny, którą bardzo łatwo odnaleźliśmy w pierwszych wiosennych kwiatach i krzewach (podbiał, pierwiosnki, prymulki, stokrotki, krokusy, fiołki, bratki,  kwitnąca forsycja), pąki i listki na drzewach, a nawet pąki kwiatowe na drzewach owocowych! Trawa zielona, słoneczko grzejące mocno i oczywiście śpiewające ptaki:  szpaki.

A w piątek  21 marca powitaliśmy WIOSNĘ  KALENDARZOWĄ ! Po śniadaniu zostaliśmy zaproszeni przez dzieci z grupy „Misie” i i wspólnie powitaliśmy WIOSNĘ! Były zabawy, piosenki o bocianie i żabkach, „Misie” przedstawiły „Baśń o Ziemnych Ludkach”, potem wśród okrzyków : „WIOSNO  PRZYJDŹ ! ZIMO PRECZ!” i wspólnym tańcu- poszliśmy do ogrodu przedszkolnego z Gaikiem Zielonym. „Misie” i „Tygryski” ogłaszają, że PANI  WIOSNA  PRZYSZŁA !!!

SERDECZNIE ZAPRASZAMY RODZICÓW ORAZ DZIECI Z GRUPY „TYGRYSKI”

NA SPOTKANIE INTEGRACYJNE PT. ”WIOSENNA AKADEMIA ZDROWIA”

W DNIU 25 MARCA (WTOREK) O GODZ.15.30.

Prosimy o:  przyniesienie owoców na koreczki, które będziemy robić razem z dziećmi,

(można również soki ), wygodny strój  oraz dobry humor. 

 

BOCIEK

I. Kle, kle, boćku, kle, kle, witaj nam bocianie,

łąka ci szykuje, łąka ci szykuje żabki na śniadanie.

II. Kle, kle, boćku, kle, kle, usiądź na stodole,

chłopcy ci zrobili, chłopcy ci zrobili gniazdo w starym kole.

III. Kle, kle, boćku, kle, kle, witamy cię radzi,

gdy zza morza wracasz, gdy zza morza wracasz wiosnę nam sprowadzasz.

 

MASZERUJE WIOSNA

Tam daleko, gdzie wysoka sosna
maszeruje drogą mała wiosna
ma spódniczkę mini, sznurowane butki
i jeden warkoczyk krótki.

REF. Maszeruje wiosna a ptaki wokoło
lecą i świergoczą głośno i wesoło
Maszeruje wiosna, w ręku trzyma kwiat
gdy go w górę wznosi - zielenieje świat.

Nosi wiosna dżinsową kurteczkę,
na ramieniu małą torebeczkę
chętnie żuje gumę i robi balony
a z nich każdy jest zielony.

REF. Maszeruje...

Wiosno, wiosno, nie zapomnij o nas
każda trawka chce już być zielona
Gdybyś zapomniała, inną drogą poszła
zima by została mroźna.

REF. Maszeruje...

W lutym "Tygryski" poznają podstawowe zasady dbania o higienę osobistą i zdrowie. W poprzednim tygodniu przypominaliśmy sobie, kiedy należy myć ręce, zęby, jak dbać o czytość całego ciała, jakie przybory toaletowe nam w tym pomagają. Uczyliśmy się piosenek i wierszyka. W następnym tygodniu będziemy przypominać sobie zasady zdrowego odżywiania, znaczenie ruchu i przebywania na świeżym powietrzu dla zdrowia.

"PRZEDSZKOLACZEK" J. Korczakowska

Przedszkolaczek- mały, duży, wie, do czego mydło służy. 

Płynie woda, plusk w łazience i już czyste- uszy, ręce.

Przedszkolaczek- mały, duży, wie, do czego gabka służy.

Gąbka, ręcznik, pasta, szczotka i czyściejszy jest od kotka.

Przedszkolaczek- proszę pana, chętnie zęby myje z rana.

Patrzy w lustro roześmiany, bo ma białe wąsy z piany.

 

"BAKTERIE"

I. Umyjemy buzię, żeby była czysta,

szczotkujemy ząbki, tak radzi dentysta.

Ref: Gąbka, mydło- dobra rzecz, 

niech bakterie idą precz!

II.Umyjemyrączki zawsze przed jedzeniem.

Uczeszemy włosy szczotką i grzebieniem.

Ref: Gąbka....

III. Posprzątamy pokój, złożymy zabawki.

Czystość i porządek- sposób na zarazki.

Ref: Gąbka....

 

"TAK SIĘ ZACHMURZYŁO"

I. Tak się zachmurzyło, słonko się ukryło,

pada, pada śnieżek biały, dawno go nie było.

II.  Chodźmy na saneczki chłopcy i dzieweczki,

pojedziemy wszyscy razem z wysokiej góreczki.

III.  Pędzimy, pędzimy, nic się nie boimy,

aż tu naraz- bęc- na śnieżek , wszyscy już leżymy.

 

Wnuczki to skarb dla dziadków, ale też wnukom i wnuczkom babcia oraz dziadek są wielce drodzy. Jak bardzo "Tygryski" kochają swoje Babcie i Dziadziusiów (i jak Oni kochają swoje wnuki!!!)  mielismy okazję zobaczyć 16 stycznia, kidy to spotkaliśmy się na uroczystości z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka. Dzieci nauczyły się pięknie wierszyków i piosenek, zatańczyły taniec "Gwiazdka". Na twarzach Babć i Dziadków widać było wielkie wzruszenie i radość - bo to pierwsza taka uroczystość w przedszkolu w tej grupie na Ich cześć. Po krótkim programie artystycznym, przedszkolaki wręczyły swoim kochanym gościom laurki, po czy wspólnie zasiedliśmy do stołu zastawionego smakołykami, w których przygotowaniu pomogli nam "Tygryskowi" Rodzice (oraz Babcie).

"Miło jest coś dostać od serca i o drugim człowieku pamiętać. 
Wnuczki o dziadkach o wnuczkach dziadki 
Częste są to w życiu wypadki. 
Pamiętaj zatem o swoich dziadkach, mają dla ciebie niejeden skarb, bo tyś jest dla nich tak wiele wart. "

 

„Ri-ki-tan”


1. Riki-tan, riki-tiki- tan dla babuni  kwiatki mam.
Riki-tan, riki-tiki- tan dla kochanej babuni kwiatki mam.

2. Riki-tan, riki-tiki- tan dziadziusiowi buzi dam.
Riki-tan, riki-tiki-tan kochanemu dziadziusiowi buzi dam.

3. Riki-tan, riki-tiki-tan dla was miejsce w sercu mam.
Riki-tan, riki-tiki-tan dla was na zawsze  miejsce
w sercu mam.

ZIMOWE SŁONKO

Zimowe słonko wesoło patrzy

i ciepły uśmiech posyła babci.

I ja też babciu mam dziś dla Ciebie

uśmiech jak słonko jasne na niebie.

 

18 grudnia po raz pierwszy obchodziliśmy w przedszkolu Rodzinną Wigilię. Dzieci zaprosiły swoich najbliższych, przygotowały dla nich specjalny "program artystyczny" , na który składały się piosenki i wierszyki świąteczne oraz taniec "Gwiazdka", a Rodzice w zamian obdarowali maluchy (i ich wychowawczynie!) mnóstwem słodkości. Były pierniczki, pyszne domowe ciasta, ciasteczka, owoce, soki..... Słodkościami częstowaliśmy się jeszcze przez kilka następnych dni. Rodzice byli wzruszeni podziwiając pierwsze występy swoich pociech na przedszkolnej scenie. Po słodkim poczęstunku i złożeniu sobie życzeń świątecznych i noworocznych, małe i duże "Tygrysy" zajęły się robieniem papierowego łańcucha do ozdobienia naszej sali. Łańcuch jest piękny, kolorowy i długi- podziwiamy go codziennie na naszej firance....

Bardzo gorąco dziękujemy Wszystkim Rodzicom za  aktywny udział w uroczystości.

Magicznych Świąt Bożego Narodzenia 

 

Na Świętego Mikołaja wszystkie dzieci czekają z wielkim utęsknieniem...."Maluchy" uczyły się piosenek o Mikołaju, rysowały listy, opowiadały, co chciałyby otrzymać w prezencie, podpowiadały, komu i za co należy się rózga....Wreszcie przyszedł ten dzień i Mikołaj nas odwiedził. Szukaliśmy Go w całym przedszkolu, a On przyszedł do sali pod naszą nieobecność. Zatańczyliśmy wspólnie w kole, zaśpiewaliśmy piosenki, dzieci dostały prezenty ( niektórzy- w tym pani?!- dostali rózgi), pozowaliśmy też do zdjęć- co mozna obejrzeć w galerii "Tygrysków".  

 

"Cudownych Rodziców mam..."- tak za Urszulą Sipińską mogłyby  zaspiewać dzieciaki "Tygryski". A jakich wysportowanych w dodatku! Mogliśmy się o tym przekonać 28 listopada podczas "sportowego" spotkania integracyjnego . Zaszczyciło nas swoją obecnością wielu Rodziców (Mamy, Tatusiowie, nawet braciszkowie- mniejsi i więksi). Bawiliśmy się wspólnie korzystając z różnorodności propozycji metody "Ruchu rozwijającego" W. Sherborne.  Rozgrzewka polegała na zabawach paluszkowych oraz pozwalających  poznać własne ciało                 i  wyczuwać je,  co prowadziło  do wykształcenia się świadomej kontroli ciała i jego ruchów. Następnie Rodzice bawili się z dziećmi m.in.        w "Lustro, "Tunele", "Kangury", "Skałę", "Wagę", "gazetowe tańce", "Kołyskę"- zabawy  pozwalające zdobyć pewność siebie i poczucie bezpieczeństwa w otoczeniu oraz służące  zdobywaniu i wymianie wspólnych doświadczeń podczas sesji ruchowych.  Po tych emocjonujących i wymagających chwilami  sporego wysiłku fizycznego  zabawach,  przyszedł czas na relaks przy masażykach oraz wyciszenie przy muzyce.  Zabawy metodą ruchu rozwijającego  umożliwiają wspólny wysiłek fizyczny, rozwijają i uczą koncentracji oraz zwracania uwagi na siebie. Podczas tych zabaw dzieci były radosne , czuły się swobodnie i bezpiecznie. Widać było również duże zaangażowanie Rodziców i ... chyba trochę sami czuli się przez chwilę jak dzieci.  Miłym zakończeniem sympatycznego spotkania rodzinnego był słodki poczęstunek przygotowany przez Rodziców, za co bardzo gorąco dziękujemy, mając nadzieję na dalszą owocną współpracę.

 

W Śwatowym Dniu Pluszowego Misia- 25 listopada- zaprosiliśmy do przedszkola nasze misie, żeby wspólnie świętowac ich urodziny. Najpierw razem z panią zastanawialiśmy się czym różnią się pluszowe misie od prawdziwych niedźwiedzi, poznaliśmy też różne rodzaje żywych niedźwiadków - polarnego, brunatnego, pandę i koala (chociaż tak naprawdę to nie miś , a torbacz!).

"Misia łatwo się rysuje, to po prostu kilka kółek.

Ref: Bara-bam, bara- bam, misia narysuję wam.

Bara-bam, bara-bam, misia narysuję wam.

Najpierw głowa, potem brzuszek, cztery łapy, para uszek.

Ref: ...

Potem  oczka, nosek mały. Uśmiech misiu masz wspaniały.

Ref:.."

Zaśpiewaliśmy piosenkę "Jak rysować misia", tańczyliśmy z naszymi misiami-pluszakami wesołe tańce przy muzyce z plyty, przytulaliśmy się do misiów oraz kolorowaliśmy "misiowe" obrazki. Było wesoło i......misiowo!

 

Zapraszamy Rodziców wspólnie z dziećmi na spotkanie integracyjne "na sportowo" w dn. 28.11. 2013 r. ( czwartek) o godz . 15.30.

Prosimy o wygodne stroje, nie krępujące ruchów. Mile widziane "małe co-nieco"- gdyby dzieci osłabły w trakcie zabaw                                    ( np. drobne ciasteczka, chrupki, sok....)

 

"Wieje wiatr, pada deszcz, ty się nudzisz i ja też.

Gdy się wspólnie naradzimy, coś na nudę wymyślimy.

Ja mam pomysł, ty masz też. Nuda poszła sobie precz.

Deszcz nam nie przeszkadza wcale, już bawimy się wspaniale."

 

piosenka : "A w ogrodzie jeżyk śpi, zbudź się jeżu, zbudź. 

                Lecz nie podam ręki ci, bo mnie będziesz kłuć.

                     ref : Chociaż na grzbiecie jeżyk kolce ma,

                             to każde z dzieci lubi go jak ja.

                 Mój jeżyku odwiedź nas, do przedszkola śpiesz,

                 był już kotek gościem raz, może być i jeż.

                     ref: Chociaż....."

 

Wierszyk paluszkowy: "Wiewióreczka mała kamyczek spotkała

wiewióreczka mała patyczek spotkała,

wiewióreczka mała robaczka spotkała, 

wiewióreczka mała szyszkę spotkała, 

wiewióreczka mała orzeszka spotkała.

Kamyczek poklepała,

patyczek podrapała, 

robaczka uściskała, 

szyszkę pogłaskała,

a orzeszka zabrać chciała."

 

 

Odwiedził nas Gazetowy Ludzik!!! Oraz nasza Pani Dyrektor, która przyglądala się zabawom dzieci (14 XI). Gazetowy Ludzik otrzymał różne imiona- dla jednych był to Gazik, Gazeciak, dla innych  Ludek, Złomek , Filipek itp.- każdy mógł nazwać kukiełkę wybranym przez siebie imieniem. Gazetowy Ludzik zaprosił "Tygryski" do Gazetowej Krainy, gdzie wszystko zrobione jest  z ......gazet- drzewa, domy, meble, zwierzęta....Dzieci brały aktywny  udział w opowieści ruchowej ( co robią mieszkańcy gazetowej krainy....) przy muzyce. To świetna zabawa rozwijająca sprawność fizyczną dzieci, poczucie rytmu, sprawność manualną oraz przede wszystkim dająca radość i uśmiech na twarzach. Na zakończenie zabawy "zbudowaliśmy" wspólnie gazetowe łóżeczko dla Gazetowego Ludzika i zaspiewaliśmy mu cichutko kołysankę. 

 

We wtorek (29.X ) oglądaliśmy w przedszkolu bajkę pt " Kłamstwa Kozy" w inscenizacji Teatru Lalek "Pinokio" z Nowego Sącza.

 Bajka przedstawiła  historię sieroty Paulinki, która poszukując pracy i miejsca dla siebie trafia na podstępną Kozę wykorzystującą dobre serca ludzi i zwierząt. Historia kozy uczy, że kłamstwo, oszustwo oraz żerowanie na cudzej dobroci nie popłaca. Prawda wcześniej lub później wychodzi  na jaw, a miłość i dobroć potrafią czynić cuda.   Dzieci oglądały przedstawienie z "otwartymi" buziami- z wielkim zainteresowaniem ( a niektóre nawet ze strachem- na widok groźnego wilka czy niedźwiedzia), widać było, że bardzo im się podobają postacie i sposób inscenizacji - wesoły, z dużą ilością piosenek, z ciekawymi lalkami... Mamy nadzieję, że teatr "Pinokio" jeszcze nas odwiedzi z jakąś bajką.

17 października mieliśmy w całym przedszkolu Marchewkowe Święto. Czytaliśmy wiersz o tym, jak jarzyny przyszły na urodziny do marchewki, jak się na nich bawiły i tańczyły. Potem sami zatańczyliśmy w kółeczku oraz wężyku na marchewkowym przyjęciu. Dowiedzieliśmy się, że marchewka jest bardzo zdrowa, ma wiele witamin ( m.in. A, C- ćwiczyły nasze buzie). Tworzyliśmy marchewkowe obrazki na talerzykach: buźki, drzewka, kwiaty itp. , a potem ....zjadaliśmy nasze obrazki ze smakiem (no, nie wszyscy, bo niektórzy jeszcze nie doceniają smaku i zalet marchewki) oraz piliśmy sok marchewkowy. Na koniec marchewkowego święta wyklejaliśmy duże sylwetki marchewek pomarańczową bibułą.

Dziękujemy Rodzicom, którzy przeczytali ogłoszenia i przygotowali pomarańczowe ubranka oraz marchewki i soki dla dzieci!

 

Koło małe, koło duże. Głowa prosto, ręce w górze. 

Ręka prawa, ręka lewa, tak kołyszą się jak drzewa. (wierszyk z pokazywaniem)

Najpierw ręce się witaja, potem w piąstki zamykają.

Robią takie duże fale i nie męczą się tym wcale.

W końcu kręcą kołowrotka, częszą włosy niczym szczotka.

jak kocury groźnie drapią i w powietrzu muchy łapią,

a gdy zmęczą się zadaniem, to odpoczną na kolanie. ( z pokazywaniem)

 

A ja wiem...

A ja wiem, nie powiem, kto nas dziś odwiedzi.

Czerwone jabłuszko, co na drzewie siedzi.

Czerwone jabłuszko, złocista gruszeczka.

Złocista gruszeczka i piękna śliweczka.

Jestem sobie przedszkolaczek                                                              

 

Jestem sobie przedszkolaczek,                                                               
Nie grymaszę i nie płaczę,
Na bębenku marsza gram,
Ram tam tam, ram tam tam.

Mamy tu zabawek wiele,
Razem bawić się weselej,
Bo kolegów dobrych mam,
Ram tam tam, ram tam tam.

Mamy klocki, kredki, farby,
To są nasze wspólne skarby,
Bardzo dobrze tutaj nam,
Ram tam tam, ram tam tam.

Kto jest beksą i mazgajem,
Ten się do nas nie nadaje,
Niechaj w domu siedzi sam,
Ram tam tam, ram tam tam.

 

Jesteśmy jeszcze za mali, żeby całą grupą pójść do biblioteki, więc......biblioteka przyszła do nas. 14 października odwiedziła nas Pani z Miejskiej Biblioteki Publicznej Filia nr 5 - to miejsce odległe od naszego przedszkola, ale zaprzyjaźnione z nami  już od wielu lat.

              Pani Bibliotekarka przyniosła z sobą mnóstwo książek dla najmłodszych dzieci: były książeczki z pięknymi obrazkami, z pacynkami   (m.in. małpki, słonia), o przeróżnych kształtach (np. motylka, samochodu, gwiazdki, misia), wykonane z różnych materiałów- bo książki wcale nie muszą być z papieru! mogą być zrobione np. z tkaniny, pianki, folii. Pani przeczytała nam opowiadanie o niesfornej małpce oraz o dzieciach, które udawały rózne zwierzęta, a "Tygryski" w zamian zaśpiewały piosenki o jabłuszku i o niedźwiadku. Pani z biblioteki obiecała nas jeszcze odwiedzić i zaprosiła do biblioteki z rodzicami (lub z naszą panią, jak już trochę podrosniemy).

 

9 października 2013 roku będzie od dziś ważną datą dla wszystkich "Tygrysków" , ich wychowawczyń oraz rodziców.

Dlaczego?

Bo właśnie dziś dwadzieścia czworo  z nas zostało pasowanych na prawdziwych przedszkolaków. Aby dostąpić tego zaszczytu, dzieciaki musiały najpierw wykazać się wiedzą na temat tego, jak prawdziwy przedszkolak powinien zachowywać się w przedszkolu, zaśpiewać piosenkę,  zatańczyć, powiedzieć wierszyk, wykonać zadanie  oraz złożyć stosowne przyrzeczenie:

- Przyrzekamy, co dzień rano buzię mieć zawsze roześmianą!
Przyrzekamy
- Przyrzekamy nie płakać, nie szlochać i panie mocno kochać!
Przyrzekamy
- Przyrzekamy zabawki szanować i dookoła wszystko porządkować!
Przyrzekamy
- Przyrzekamy choć jesteśmy jeszcze mali , zgodnie się bawić w sali!
Przyrzekamy
- Przyrzekamy nie sikać w galoty, bo z tym dużo roboty!
Przyrzekamy
Bo już jesteś przedszkolakiem: dużą dziewczynką i dużym chłopakiem!

 

Dopiero wówczas Pani Dyrektor dotknięciem magicznego ołówka, pasowała dzieci na przedszkolaków. A potem były gratulacje, prezenty i słodki poczęstunek, przygotowany przez naszych rodziców.

 

"TYGRYSKOWA PIOSENKA" ( mel. "Krasnoludki")

I. My jesteśmy małe Tygryski, ty i ja, ty i ja.

Czasem niezłe z nas urwiski, oj tak tak, oj tak, tak

II. Lubimy śpiewać, skakać, brykać, hop-sa-sa, hop-sa-sa

tańczyć, kiedy gra muzyka, trala-la, trala-la.

III. I obiadki smaczne jemy, mniam, mniam, mniam, mniam, mniam, mniam,

po nich szybko urośniemy, oj tak tak, oj tak tak.

IV. Na spacerki też chodzimy, tup, tup, tup, tup,tup,tup. 

Po nich na leżakach śpimy, luli-lu, luli-lu.

 

 

"Tygryski" uczą się wyliczanek,  wierszyków i piosenek ("Krasnoludki", "Ola i liście", "Wlazł kotek...", "Podajmy sobie ręce" oraz piosenki "tygryskowej").

Dzieci bardzo lubią zabawy ruchowe oraz zabawy przy muzyce- ostatnio poznaliśmy taniec "Kasztanki" ,  bawiliśmy się także przy muzyce  z wykorzystaniem wstążek (zabawy takie sprzyjają rozwojowi sprawności ruchowej, manualnej, poczucia rytmu, reagowania na zmianę tempa i dynamiki , a przy tym sprawiają dużo radości dzieciom).

Dużo fajnej zabawy mieliśmy też wszyscy podczas zabaw z gazetami oraz w czasie robienia i..... jedzenia sałatki owocowej .

      We wrześniu małe "Tygryski" aklimatyzują się w przedszkolu- jednym przychodzi to z niesłychaną łatwością, innym nieco trudniej. No cóż,  potrzeba cierpliwości i trochę czasu, żeby się na dobre oswoić z nowym otoczeniem.....

Dzieci uczą się wspólnej zabawy, piosenek, wierszyków, wyliczanek, zabaw "paluszkowych", rysowania kredkami, kolorowania, lepienia z plasteliny, malowania farbami.  Powoli przyswajają sobie zasady panujące w grupie przedszkolnej, znają już rytm dnia- wiedzą, że przed posiłkami, po skorzystaniu z toalety, po przyjściu z podwórka lub spaceru należy umyć ręce, uczą się samodzielnie zdejmować i ubierać niektóre elementy garderoby, starają się zjadać wszystko z talerzyka, zgodnie z treścią wierszyka:

|Mam trzy latka, trzy i pół, brodą sięgam ponad stół.

Do przedszkola chodzę z workiem, mam fartuszek z muchomorkiem.

Pantofelki ładnie zmieniam, myję ręce do jedzenia.

Zjadam wszystko z talerzyka,tańczę, kiedy gra muzyka.

Umiem wierszyk o koteczku, o tchórzliwym koziołeczku

i o piesku, co był w polu, nauczyłam się w przedszkolu. "

I jeszcze wierszyk taki: "Policzymy co się ma: mam dwie ręce, łokcie dwa,

                                       dwa kolanka, nóżki dwie. Wszystko pięknie zgadza się.

                                       Dwoje uszu, oczka dwa, no i buzię też się ma.

                                       A ponieważ buzia je, chciałbym też mieć buzie dwie."

 

 

 

Wyprawka dla 3-latka – grupa „TYGRYSKI”

1.    Obuwie zmienne na jasnej podeszwie

2.  Pościel (poszewka na kołderkę + jasiek z poszewką + prześcieradło) –wymiary jak do łóżeczka dziecięcego

3.  Pidżamka

4.  Ubranie na zmianę (bielizna /kilka sztuk, rajstopki/ spodnie, skarpetki, koszulka itp.) w podpisanym worku

5.  Śliniaczek- potrzebny podczas posiłków –podpisany.

6.  Teczka z gumką na prace rysunkowe, plastyczne…)

7.  Chusteczki higieniczne lub miękki papier toaletowy do wycierania noska.

Pozostała część wyprawki  zostanie zakupiona we wrześniu – jak ustalili Rodzice wspólnie z wychowawcami grupy.

DO ZOBACZENIA!!!