,,NIEPODLEGŁA'' 2024 - ŚWIĘTUJEMY
ZAŚWIADCZENIE - OBOWIĄZKOWE ROCZNE PRZYGOTOWANIE PRZEDSZKOLNE
Dotyczy dzieci urodzonych w 2018 r.
Informujemy Rodziców dzieci odbywających obowiązkowe roczne przygotowanie przedszkolne, że zgodnie z §5 ust.1 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 7 czerwca 2023 r. w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków (Dz.U.2023.1120, ze zm.) zaświadczenie o spełnianiu obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego wydaje się na wniosek rodziców dziecka spełniającego obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego.
Jeżeli ktoś z Państwa jest zainteresowany wydaniem takiego zaświadczenia to proszę o złożenie stosownego wniosku.
Wniosek do pobrania poniżej lub w przedszkolu u Pani referent.
Wniosek o wydanie zaswiadczenia 2024-2025.pdf
Zaproszenie na cykl zajęć "Szkoła dla Rodziców"
Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w załączeniu przesyła informację na temat afazji do przekazania rodzicom dzieci uczęszczających do przedszkoli.
Rodzicu!
Skonsultuj się z nami, jeśli obserwujesz u swojego dziecka niepokojące objawy dotyczące rozwoju jego mowy tj:
- problemy z wypowiadaniem słów dwusylabowych i dłuższych,
- zniekształcanie słów lub używanie niewłaściwych,
- dzielenie słów na sylaby,
- liczne błędy w wypowiadaniu głosek,
- trudności w rozumieniu poleceń słownych,
- ubogie słownictwo,
- błędy gramatyczne i składniowe,
- liczne błędy artykulacyjne,
- problemy w konstruowaniu zdań.
Te niepokojące symptomy mogą świadczyć o afazji rozwojowej.
Dziecko z afazją nie jest zdolne do powiedzenia tego, co chce. Ma problemy ze znalezieniem właściwych słów i skonstruowaniem zdań, za pomocą których mogłoby zwerbalizować swoje myśli. Nie jest też w stanie zrozumieć, co mówią inni. Pojmuje pojedyncze słowa, ale nie potrafi wychwycić sensu całej wypowiedzi. Dziecko z tym zaburzeniem powinno być objęte opieką neurologopedy oraz w razie potrzeby psychologa.
W dniu 29.10.2024r. zapraszamy rodziców na darmowe konsultacje z neurologopedą w Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Dąbrowie Górniczej:
- mgr Lidią Adamczewską w godzinach 10.00-12.00
- mgr Anetą Muszyńską w godzinach 13.00 – 15.00
- mgr Justyną Guzy w godzinach 13.00 – 15.00
Zgłoszenia pod nr telefonu 32 262-38-11; 32 262-53-50.
Liczba miejsc jest ograniczona.
W dniu 29.10.2024r. zapraszamy również zainteresowanych rodziców na prelekcję o godzinie 15.30, gdzie poruszone będą tematy związane z afazją m.in. czym jest afazja a czym nie jest, jakie są objawy dziecka z afazją rozwojową oraz jakie przysługują mu formy wsparcia. Zaproponujemy też pomoce edukacyjne i materiały do ćwiczeń z dzieckiem.
Osoby prowadzące: mgr Aneta Muszyńska, mgr Justyna Guzy.
Polecamy dodatkowo zajrzeć na profil – Stowarzyszenie Razem Rozkodujmy Afazję, gzie można znaleźć dużo cennych materiałów i informacji.
PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA 09.10.2024
Europejski Tydzień Mobilności - gra miejska i Dąbrowska Masa Krytyczna
Budżet obywatelski 2025 - głosowanie 9-17.09.2024
Zaproszenie na FESTIWAL LUDZI AKTYWNYCH
INFORMACJA O ZEBRANIACH Z RODZICAMI
Zapraszamy Rodziców na zebranie organizacyjne, które odbędzie się w dniu 30.08.2024 r (piątek) zgodnie z poniższym harmonogramem:
*godzina 15.30 - grupy: 3-latki "Ważki" i 3-4- latki "Motylki"
*godzina 16.00 - grupy: 4-latki "Pszczółki" i 4-5 latki "Mrówki"
*godzina 16.15 - grupy 5-6-latki "Żabki" i 6-latki "Biedronki".
Celem zebrania będzie przedstawienie organizacji pracy przedszkola w roku szkolnym 2024/2025. Z uwagi na przekazanie ważnych informacji (porozumienia, karty do czytnika itp.) i ustaleń w poszczególnych grupach prosimy o obecność na zebraniu.
Nadmieniamy, że w związku z organizacją pracy przedszkola zaszły również zmiany w przydziałach dzieci do poszczególnych grup. Rodzice, którzy jeszcze nie wiedzą, w której grupie jest ich dziecko mogą uzyskać te informacje drogą telefoniczną (32 2685529) w godz. 8.00- 15.00 lub mailową (sekretariat@p4.dg.pl).
Obowiązek szkolny i obowiązek nauki dla dzieci i młodzieży z Ukrainy
ZAPROSZENIE NA "BIEG SKRZATA"
Z nieskrywaną radością, chcielibyśmy zaprosić wszystkie Przedszkolaki oraz ich Rodziców, na BIEG SKRZATA. Z powodu niesprzyjających warunków atmosferycznych byliśmy zmuszeni przenieść Imprezę z 2 czerwca na inny termin.
Lekkoatletyczne zmagania odbędą się tym razem 1 września, w parku miejskim im. Gen. Hallera, o godzinie 11:00. Zapisy uruchomimy w Biurze Zawodów o godzinie 10:00.Warto przypomnieć, że jest to jedyna tego typu impreza w Polsce pod względem liczby i kategorii wiekowych uczestników. Trasa wyścigu liczyć będzie od 200 m do 600 m. Udział w biegu jest bezpłatny! Imprezie towarzyszy mnóstwo dodatkowych atrakcji i niespodzianek- w tym medal dla każdego, uczestnika Biegu.
Czekamy na Was 1 września!
INFORMACJA ŚLĄSKIEGO URZĘDU WOJEWÓDZKIEGO W KATOWICACH
Informujemy, że Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) w ramach kampanii edukacyjnej związanej z podniesieniem poziomu wiedzy społecznej na temat zagrożeń chemicznych, biologicznych, radiologicznych, nuklearnych i eksplozji (CBRNE) uruchomiło dedykowaną stronę internetową https://alert.rcb.gov.pl/.
Na ww. stronie dostępne są materiały edukacyjne dotyczące przygotowania społeczeństwa do właściwego zachowania i stosowania procedur bezpieczeństwa w przypadku ww. zagrożeń m.in.: poradniki do każdego z zagrożeń CBRNE, infografiki, animacje, scenariusze lekcji dla nauczycieli, gry edukacyjne poświęcone przedmiotowej tematyce.
Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia ma już 7 lat, a także setki fantastycznych miejsc i ludzi, których warto poznać. 28, 29 i 30 czerwca będziemy obchodzić święto Metropolii.
FESTIWAL EMPATII
Serdecznie zapraszamy na Festiwal Empatii.
Festiwal Empatii to wydarzenie, które ma na celu zwrócić uwagę na wykluczenie i stygmatyzację społeczną na wielu płaszczyznach. Festiwal odbędzie się na terenie Fabryki Pełnej Życia 8 czerwca 2024 r.
8 czerwca zapraszamy do trzech stref:
1 strefa – strefa Żywych Książek i warsztatów. To strefa, w której odbywają się spotkania z żywymi książkami, czyli z osobami, które z jakichś powodów są/były wykluczone społecznie lub stygmatyzowane społecznie – to jedyna niepowtarzalna możliwość być tak blisko problemu innego człowieka i poczuć go „na własnej skórze”. Jest to także strefa edukacyjna, ponieważ mieścić się tu będą również warsztaty poruszające temat przeciwdziałania radykalizacji. (strefa czynna w godzinach 12:00-17:00)
2 strefa – strefa organizacji. To w tej strefie można spotkać się z kilkunastoma podmiotami, które w różny sposób działają na rzecz przeciwdziałania wykluczeniom społecznym np. ze względu na płeć, orientację seksualną, narodowość, niepełnosprawność lub wiele innych elementów będących w naszym społeczeństwie przesłanką do dyskryminacji. (Strefa czynna w godzinach 12:00-17:00)
3 strefa – strefa koncertowo-widowiskowa – to strefa rozrywkowa festiwalu, która dostarczy uczestnikom niezapomnianych emocji! (Strefa czynna w godzinach 12:00-20:00)
Zapraszamy grupy szkolne do wzięcia udziału w Festiwalu Empatii w dwóch pierwszych panelach:
12:00 “Każdy kij ma dwa końce - o empatycznych relacjach w społeczeństwie opowiedzą rodzice osób ze szczególnymi potrzebami” - Magdalena Koperczak, Magdalena Kowalska, Karolina Pączkowska
13:00 “Szanuję Ciebie i Siebie”
warsztat prowadzony przez zespół ds. dialogu międzykulturowego i przeciwdziałania radykalizacji.
Chętnych zapraszamy również na pozostałe panele:
14:00 “Budujemy mosty: solidarni z uchodźcami - poznaj wyzwania stojące przed uchodźcami z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości”
warsztat organizowany przez przedstawicieli Biura Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców.
15:00 “Odporność psychiczna - w “tyglu Kulturowym”. Czy empatii można się nauczyć?
Rozmawiamy z psychologiem o zmianach społecznych i kulturowych i czy jest w nich miejsce na empatię.” - Lidia Zdanowska i Aleksandra Kudła.
16:00 “Niepełnosprawność - poznaj, zrozum, zaakceptuj”
warsztat organizowany przez Biuro ds. osób z niepełnosprawnością Akademii WSB
Szczegółowy harmonogram poniżej.
eduresized_Festiwal_Empatii.png
eduresized_Festiwal_Empatii_1.png
eduresized_Festiwal_Empatii_3.png
eduresized_Festiwal_Empatii_2.png
ADAPTACJE 2024 - DLA RODZICÓW DZIECI NOWO PRZYJĘTYCH NA ROK SZKOLNY 2024/2025
Serdecznie zapraszamy Rodziców dzieci nowo przyjętych na rok szkolny 2024/2025 do naszego przedszkola na spotkania adaptacyjne, które odbędą się w dniach od 13.06.2024 do 14.06.2024. Celem spotkań jest przezwyciężenie trudności dzieci w przystosowaniu się do nowych warunków, zapewnienie dzieciom poczucia bezpieczeństwa oraz zmniejszenie stresu związanego z rozstaniem z rodzicami.
P R O G R A M O R A Z T E R M I N S P O T K A Ń
13.06.2024 godz. 14.30-15.30
Sala przedszkolna - zapoznanie z nauczycielami oraz salą przedszkolną. Wspólne zabawy integracyjne w salach.
14.06.2024 godz. 10.00-11.00
Sala przedszkolna - spotkanie dzieci w przydzielonych grupach. Wspólne zajęcia i zabawy z dziećmi uczęszczającymi do przedszkola. Rodzice w tym czasie będą mieli możliwość skorzystania z prelekcji oraz porad Pani pedagog z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Dąbrowie Górniczej, która będzie gościła w naszym przedszkolu.
PIKNIK RODZINNY POD HASŁEM ,,SPORTOWA DRUŻYNA-JA I MOJA RODZINA''
Drogi Rodzicu!
Informujemy, że dnia 05.06.2024 o godz. 14.00 w naszym przedszkolu odbędzie się Piknik Rodzinny z okazji Dnia Dziecka – jeżeli chcesz włączyć się w organizację pikniku możesz przekazać dla dzieci nagrody, gadżety, itp. które wykorzystamy w konkurencjach i konkursach podczas pikniku. Mile widziane będą również ciasta i inne wypieki oraz pomoc podczas organizacji pikniku. Osoby zainteresowane prosimy o zgłaszanie się do dyrektora, nauczycieli poszczególnych grup lub przedsztawicieli rady rodziców.
Dyrektor oraz Rada Rodziców Przedszkola nr 4
20 lat w UE
BIEG SKRZATA
Z wielką radością, chcielibyśmy serdecznie zaprosić wszystkie Przedszkolaki oraz ich Rodziców, na cieszący się niezwykłą popularnością BIEG SKRZATA.
Lekkoatletyczne zmagania odbędą się już 2 czerwca, w parku miejskim im. Gen. Hallera, o godzinie 15:00. Zapisy uruchomimy w Biurze Zawodów o godzinie 14:00.
Warto przypomnieć, że jest to jedyna tego typu impreza w Polsce pod względem liczby i kategorii wiekowych uczestników. Trasa wyścigu liczy w zależności od kategorii wiekowej od 200 m do 600 m. Udział w biegu jest bezpłatny!
Imprezie towarzyszy mnóstwo dodatkowych atrakcji i niespodzianek- w tym medal dla każdego, uczestnika Biegu.
Bieg Skrzata to bez wątpienia fantastyczna okazja do beztroskiej zabawy, rywalizacji i spędzenia czasu w gronie rodzinnym.
Archiwum Aktualności