Artykuły Zabawy z dziećmi Scenariusze Strony dla nauczycieli Awans zawodowy Wiersze na Dzień Babci i Dzień Dziadka Wiersze na Dzień Matki i Dzień Ojca Wierszyki logopedyczne Wiersze Jesień Wiersze Zima Wiersze Wiosna Wiersze Lato Wiersze Boże Narodzenie Wiersze Wielkanoc

Dla nauczycieli

Scenariusz zajęć w grupie 6-latków

 

  

Temat: „ZABAWA KOLORAMI”

Cel główny: rozwijanie wrażliwości zmysłów na bodźce estetyczne

Cele operacyjne:

                          dziecko.........

-         określa kolory podstawowe i pochodne

-         aktywnie uczestniczy we wspólnych zabawach

-         wypowiada się na określony temat

-         interpretuje muzykę ruchem

 

Metody: czynna- zadań stawianych dziecku, samodzielnych doświadczeń

               percepcyjna- oparta na bezpośrednim spostrzeganiu i przeżywaniu

               słowna- opowiadanie, rozmowa

Formy: praca z całą grupą, indywidualna praca dzieci przy stolikach

Środki dydaktyczne: kolorowa folia, chustki-apaszki, nagranie magnetofonowe, karta pracy dla każdego dziecka, kredki

 

Przebieg zajęć:

1.Powitanie „Jesteśmy już w przedszkolu, więc przywitajmy się, podajmy prawą rękę i uśmiechnijmy się”. Witamy wszystkich, którzy..... – mają kucyki, mają coś czerwonego w ubraniu, mają dziś dobry humor, wstali dziś z łóżka lewą nogą.

2.Bajka o kolorowym lustrze (wg pomysłu B. Staniczek)- opowiadanie

        „Dawno, dawno temu był sobie kolorowy zamek, a w tym kolorowym zamku mieszkała wesoła królewna. Zawsze miała dobry humor. Zgadnijcie dlaczego?

Miała ona czarodziejskie lustro z kolorowymi szybkami. Kiedy spoglądała do lustra wszystko stawało się wesołe i kolorowe. Aż pewnego dnia lustro rozbiło się na tysiące kawałków, a kolorowe szybki z lustra rozproszyły się po całym świecie. Królewna posmutniała, ale tylko na chwilę, gdyż pomyślała, że teraz miliony dzieci będą mogły patrzeć przez kolorowe szybki i będą miały zawsze dobry humor. Znowu była wesoła, chociaż nie miała już lustra. Ludzie na całym świecie znajdowali kolorowe szybki z rozbitego lustra. Kto przez nie spojrzał, widział, że świat jest kolorowy i wesoły”

3.Rozmowa na temat treści bajki: - zastanówcie się czy tak naprawdę kolorowe szybki są nam potrzebne by być wesołym?- dlaczego? – czy szybki były potrzebne królewnie? –dlaczego?

4.Rozdanie kawałków kolorowej folii- szybek. Dzieci oglądają przez nie świat, wymieniają się z kolegami, łączą dwa kolory naraz, określają powstałą w ten sposób barwę. Opowiadają o swoich spostrzeżeniach.

5.Taniec kolorowych motyli z apaszkami ( Moment musical. Fr. Schubert)

6. Praca indywidualna przy stolikach- malowanie farbami plakatowymi n/t "Świat widziany przez kolorową szybkę"

7. Wspólne oglądanie prac dzieci, przygotowanie wystawy.

                                                                                         (E. Sendela)   





SCENARIUSZ ZAJĘĆ

  

                                     Opracowanie: Aneta D.

Grupa: 3-4- latki

 

TEMAT: Dobre maniery – list od wróżki Delicji.

 

Cel ogólny:

  • Poszerzenie wiadomości na temat odpowiedniego zachowania w określonych sytuacjach,
  • Posługiwanie się mową, słuchanie i rozumienie mowy dorosłych,
  • Prezentacja własnych poglądów.

Cele szczegółowe: (dziecko)

  • Potrafi z zaciekawieniem wysłuchać czytanego przez nauczyciela treści listu,
  • Współdziała podczas zabawy ,,Czary – Mary’’,
  • Reaguje na polecenia nauczyciela,
  • Wie, co znaczą słowa ,,złe i dobre maniery’’,
  • Odpowiednio segreguje prezentowane zachowania na te dobre i złe,
  • Formułuje prawidłowo wypowiedź,
  • Chętnie i śmiało prezentuje własny pogląd na temat zachowania się w określonych sytuacjach, stara się go odpowiednio uzasadniać,
  • Czerpie przyjemność z otrzymanej nagrody.

Metody:

  • Czynne – uczestnictwo w zabawach ruchowych.
  • Słowne – wypowiedzi dzieci na temat odpowiednich manier.
  • Oglądowe – oglądanie paczki otrzymanej od wróżki, obrazków dotyczących odpowiednich manier.

Formy pracy:

  • Z całą grupą i indywidualna.

Pomoce:

  • Paczki i listy od dobrej wróżki,
  • Obrazki przedstawiające określone sytuacje związane z zachowaniem dzieci,
  • Dwa kuferki: zielony – ilustrujący dobre maniery, czerwony – ilustrujący złe maniery,
  • Muzyka z płyt CD,
  • Czarodziejska różyczka,
  • ,,złote klucze’’ dla każdego dziecka,
  • Karty do pracy indywidualnej przy stolikach,
  • Kredki.

 PRZEBIEG ZAJĘĆ:

 

  1. Powitanie.

  1. Otrzymanie przesyłki od dobrej wróżki Delicji (paczka i list). Wysłuchanie treści listu– krótka rozmowa na temat znaczenia powiedzeń – złe i dobre maniery.

 

Treść listu od dobrej wróżki Delicji

Drogie dzieci

 

Zwracam się do Was z ogromną prośbą, bo tylko Wy mi możecie pomóc.

    Moja siostra – zła Wróżka Cytryna zabrała z mojej krainy ,,Dobrych Manier’’ trzy czarodziejskie klucze, które zamykały przesłany do Was zaczarowany czerwony kuferek. W kufrze tym znajdowały się uwięzione ,,złe maniery’’. Cytryna – moja siostra chce zaczarować wszystkie dzieci tak, aby stały się niegrzeczne, aby nigdy się nie śmiały, nie bawiłyby się zgodnie, krzyczały, hałasowały oraz źle się zachowywały.

 

Dzieci, czy Wy chciałybyście się tak zachowywać?

Chyba nie, prawda.

 

    Słyszałam od Waszej Pani, że jesteście bardzo grzecznymi przedszkolakami, dlatego proszę Was o pomoc. Odnajdźcie ,,złe maniery’’ i ukryjcie je w czerwonym kufrze, jak Wam się to uda otrzymacie ode mnie nagrodę. Tylko uważajcie, bo czyha na Was wiele niebezpieczeństw. Proszę pomóżcie.

 

Dobra Wróżka Delicja

3.      Zabawa ruchowa ze śpiewem ,,Czary – Mary’’.

 

Treść piosenki:

Czary-Mary

Czary-Mary Uuuu.. (bis)

Hokus, pokus. Kszsz… Kszsz… (bis)

Pomożemy dziś wróżce Delicji.

Hokus, pokus Kszsz… Kszsz… (bis)

Pomożemy dziś wróżce Delicji.

 

4.      Prezentacja ilustracji ze złym i dobrym zachowaniem dzieci, segregowanie ilustracji na te, które są warte naśladowania (zielony kuferek) i te, których dzieci nie powinny powielać (czerwony kuferek). Prezentacja własnych poglądów dzieci na powyższy temat.

 

5.      Zabawa ruchowa ,,Wycieczka do krainy złej wróżki Cytryny’’. Segregowanie obrazków na te przedstawiające dobre zachowani i te złe. Umieszczane ich w odpowiednich zbiorach (kuferkach).

 

6.      Otrzymanie kolejnej przesyłki od dobrej wróżki Delicji. Wysłuchanie podziękowania za okazaną pomoc. Otrzymanie nagród w postaci zawieszek – złote klucze zamykające złe maniery.

 

7.      Praca indywidualna przy stolikach ,,Zaznacz, jakie to zachowanie’’.

 

8.      Podsumowanie zajęć, wypowiedzi dzieci na temat przeżytej przygody.

 

                                                                                                                 Opracowała:

                                                                                                                        Aneta Doroz