Siedziba Rekrutacja Opłaty Koncepcja pracy przedszkola Ramowy rozkład dnia Zajęcia Stałe uroczystości przedszkolne Programy Podstawa Programowa Wychowania Przedszkolnego RODO

Koncepcja pracy przedszkola

„Dziecko chce być dobre
Jeśli nie umie – naucz
Jeśli nie wie – wytłumacz
Jeśli nie może – pomóż”

Janusz Korczak

Istniejemy, by wspierać i pomagać rodzinie w procesie wychowania, opieki i edukacji najmłodszych dzieci.

Przedszkole jest placówką bezpieczną, przyjazną dzieciom, rodzicom, pracownikom, otwartą na ich potrzeby. Praca przedszkola ukierunkowana jest na dziecko, jego potrzeby i wszechstronny rozwój osobowości. Umożliwia wyrównywanie szans edukacyjnych wszystkim dzieciom i przygotowuje je do podjęcia nauki w szkole.

Przedszkole zatrudnia wykwalifikowaną, kompetentną, zaangażowaną i odpowiedzialną kadrę pedagogiczną. Oferta edukacyjna stwarza warunki do twórczego rozwijania umiejętności
i kształtowania samodzielności oraz wartości moralnych. Stosowane aktywne metody pracy, programy i nowatorskie rozwiązania gwarantują wysoki poziom pracy przedszkola. Przedszkole przeciwdziała izolacji społecznej i nietolerancji. Wszyscy przestrzegają praw dziecka, dbają o dobre stosunki międzyludzkie i skuteczną komunikację interpersonalną.

Rodzice są partnerami uczestniczącymi czynnie w życiu przedszkola.

Przedszkole uwzględnia w swoich działaniach potrzeby środowiska lokalnego.

Promuje swoje osiągnięcia i ma dobrą opinię w środowisku.

NASZA MISJA

Wychowankowie naszego przedszkola to dzieci otwarte, twórcze, komunikatywne, dobrze przygotowane pod względem emocjonalnym, społecznym i intelektualnym do podjęcia obowiązków na kolejnym szczeblu edukacji.

NASZA WIZJA

• Stwarzamy każdemu dziecku szansę wszechstronnego rozwoju na górnej granicy jego możliwości.
  • Zapewniamy dzieciom opiekę oraz bezpieczeństwo.
  • Wspieramy działania wychowawcze i edukacyjne rodziców, dążymy do ujednolicenia kierunku oddziaływań na płaszczyźnie przedszkole – rodzina.
  • Kształtujemy postawy moralne, proekologiczne, promujemy zdrowy styl życia.
  • Rozbudzamy w wychowankach poczucie własnej wartości.
  • W kwestii organizacji wychodzimy naprzeciw potrzebom rodziców i środowiska lokalnego.

Dziecko w naszym przedszkolu jest:

• ciekawe świata,
  • ufne w stosunku do nauczycieli,
  • aktywnie uczestniczące w życiu przedszkola,
  • twórcze i samodzielne w działalności zabawowej i edukacyjnej,
  • uczciwe i prawdomówne,
  • odpowiedzialne i obowiązkowe,
  • kulturalne i tolerancyjne,
  • świadome zagrożeń.

Dziecko ma prawo do:

• swobody myśli, sumienia i wyznania,
  • serdecznej miłości i ciepła,
  • spokoju i samotności, gdy tego chce,
  • indywidualnego procesu rozwoju i własnego tempa tego rozwoju,
  • pomocy i ochrony przy pokonywaniu trudności,
  • wypowiedzi i aktywnej dyskusji z dorosłymi i dziećmi,
  • wspólnoty i solidarności w grupie,
  • zabawy i wyboru towarzyszy zabaw,
  • nauki, informacji, badania i eksperymentowania,

Nauczyciel w naszym przedszkolu:

• Aktywnie realizuje zadania przedszkola.
  • Każde dziecko traktuje indywidualnie, diagnozuje jego rozwój i dostosowuje tempo pracy do jego możliwości.
  • Podejmuje działania innowacyjne.
  • Jest aktywnyi twórczy.
  • Opracowuje i realizuje programy własne, dostosowane do potrzeb grupy i placówki.
  • Współpracuje z rodzicami i środowiskiem lokalnym.
  • Doskonali swoją wiedzę i zbieranowe doświadczenia poprzez uczestnictwo w licznych kursach i szkoleniach.
  • Wykorzystuje metody aktywne w pracy.
  • Pozyskuje rodziców do efektywnych działań na rzecz przedszkola oraz poszukuje sympatyków i partnerów przedszkola.
  • Monitoruje efektywność własnej pracy, dąży do coraz wyższej jakości.
  • Dzieli się wiedzą i doświadczeniem z innymi nauczycielami.

W naszym przedszkolu rodzice:

• Współdecydują w sprawach przedszkola.
  • Współdziałają z nauczycielami w rozwiązywaniu zaistniałych problemów wychowawczych mają wsparcie kadry pedagogicznej celu osiągnięcia przez dziecko gotowości do podjęcia nauki w szkole.
  • Czynnie uczestniczą w życiu przedszkola – przyczyniają się do organizowania imprez środowiskowych integrujących społeczność przedszkolną i środowisko lokalne.
  • Czynnie wspierają przedszkole w jego działaniach: finansowa pomoc dla przejawianych inicjatyw.

Absolwent naszego przedszkola:

• potrafi dobrze funkcjonować w roli ucznia,
  • jest samodzielny adekwatnie do wieku,
  • ma motywację do uczenia się i do wysiłku intelektualnego,
  • jest zainteresowany treściami nauczania, wykazujechęć poznawania czegoś nowego,
  • radzi sobie z trudnościami,
  • wykazuje tolerancję wobec innych, odmiennych postaw, przekonań, respektuje prawa innych,
  • cieszy się z własnych osiągnięć i odczuwa satysfakcję, gdy samodzielnie wykona zadanie,